eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Różne rodzaje działalności gospodarczej a wybór rozliczenia z US i składki zdrowotne w ZUS


2013-07-21 01:06 autor: Celarent

4 156 odsłon

Różne rodzaje działalności gospodarczej a wybór rozliczenia z US i składki zdrowotne w ZUS

Potrzebuję pilnej podpowiedzi. Chcę założyć działalność gospodarczą. Problem w tym, że byłyby to dwa/trzy różne rodzaje działalności pozarolniczej wg CEIDG: twórca-artysta, fotografik, handel rzeczami używanymi. To zestawienie bierze się stąd, że trudno utrzymać się ze sztuki, a chciałabym móc zarabiać w taki sposób: uprawiając sztukę (czasem długo czeka się na odbiorcę) i na handlu swoimi starymi rzeczami, które zagraciły mi zupełnie już dom (masa ubrań, ale i bibelotów, naczyń itp.), które chcę wystawić na aukcje w Internecie, a to zadanie na minimum rok, tyle tego jest. 

Tymczasem okazuje się że muszę wobec tego zapłacić podwójną składkę zdrowotną w ZUS (nie wiem czy to prawda) i mam problem z wybraniem opodatkowania. Ktoś radził mi podatek liniowy dla artystów-twórców (jako publicysta, malarz i fotografik mam taką możliwość), ale wówczas odpada podobno możliwość rozliczania się z ryczałtu w handlu.

I rzecz ostatnia: to by była moja pierwsza samodzielna działalność. Dotąd pracowałam na etacie, ostatnio jestem bezrobotna, twórczość traktowałam hobbystycznie a "zlecenia" były okazjonalne i zaczęłam to zaniedbywać. Dziś chcę znów się rozwijać i być samowystarczalna i niezależna. Czy mogłabym wśród rzeczy sprzedawać swoje "stare" obrazy lub wykonywać sesje zdjęciowe (śluby, dzieci, komunie itp.) i pisać artykuły, kończyć zaczęte książki a rozliczać wszystko w jeden sposób i jakoś uniknąć podwójnego oskładkowania w ZUS. A może jest inne rozwiązanie, o którym księgowa i moi "doradcy" mi nie powiedzieli?

Proszę o pilną odpowiedź. By nie stracić sporego zarobku (książka z własnymi ilustracjami i fotografiami), muszę założyć firmę pierwszego sierpnia. Sporo informacji znajduję na tym portalu, ale nie rozwiązują one akurat mojego problemu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-27 10:16 autor odpowiedzi: Jowita

  Co do składek ZUS

  Rodzaje wykonywanej działalności (PKD) może być ich kilka pod jednym wpisem do CEDIG nie mają wpływu na ilość opłacanych składek zdrowotnych.

  Jeden wpis do CEDIG = jedna składka na ub. zdrowotne

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Paproszek_81

  Dodano 2013-10-12 21:36 przez Paproszek_81

  Firma zarejestrowana. Co z podatkiem?

  Witam,
  czuję się, jak dziecko we mgle... działalność zarejestrowałam w CEIDG, odwiedziłam ZUS - ponieważ mam umowę o pracę, będę płaciła tylko składkę zdrowotną, ale co z US? Wybrałam rozliczenie na zasadach ogólnych (KPiR), ale szczerze mówiąc nie przewiduję dużych dochodów do końca roku. Czy powin...

 • mirrro

  Dodano 2013-11-07 13:22 przez mirrro

  Działalność gospodarcza a umowa o pracę. Co mi się bardziej opłaci?

  Witam,
  w chwili obecnej pracuję na czas określony na umowę o pracę w firmie, w której zarabiam 7 tys. zł netto. Chcę założyć działalność gospodarczą na potrzeby wykonywania dodatkowej pracy niezwiązanej z obecnym zatrudnieniem.
  Proszę mi napisać czy opłaca mi się założenie działalności? Jakie koszty...

 • bawolek

  Dodano 2016-02-02 20:12 przez bawolek

  Podatek do US na ryczałcie

  Jestem na ryczałcie 3% tylko ze składką zdrowotną.Moje pytanie brzmi następująco: czy jest jakaś różnica w zapłaceniu składki zdrowotnej np. za luty w lutym czy na początku marca? Czy jeżeli zapłace ją w lutym, to mogę odliczyć jakieś pieniążki w następnym miesiącu?Dziękuję za odpowiedź.

 • Karolka

  Dodano 2013-11-03 23:43 przez Karolka

  Ile wyniesie ryczałt?

  Witam,
  11.10 założyłam działalność gospodarczą (usługi - 8,5%). Do tego czasu zatrudniona byłam na umowę o pracę. Pierwszy rachunek zostanie wystawiony w listopadzie za usługi wykonane w październiku. Załóżmy, że przychód za październik wyniósł 5000 zł.
  Do 10.11 zobowiązana jestem do zapłaty składek...

 • blodeuwedd

  Dodano 2013-10-19 19:42 przez blodeuwedd

  Działalność artystyczna a podatek. Jak się rozliczyć?

  Proszę o pomoc w następujących sprawach:
  1. Zamierzam sprzedawać w sieci wykonane własnoręcznie obrazy, jestem zatrudniona na zasadzie umowy o pracę (architekt). Czy w takiej sytuacji powinnam zakładać działalność artystyczną lub gospodarczą?
  2. Sprzedaż ma mieć charakter dodatkowego przychodu (dzie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania