eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Otwieram firmę jednoosobową budowlaną w Polsce, ale usługi chcę wykonywać również w Niemczech


2013-03-08 15:08 autor: adrian

25 151 odsłon

Otwieram firmę jednoosobową budowlaną w Polsce, ale usługi chcę wykonywać również w Niemczech

Witam mam takie pytanko, otwieram firmę jednoosobową budowlaną z dotacji UE w Polsce. Chcę wykonywać również usługi w Niemczech, więc jakie procedury muszę przejść abym mógł pracować również w Niemczech?

Moja obecna sytuacja wygląda tak. Aktualnie czekam na decyzje PUP o dofinansowanie na otwarcie działalności budowlanej VAT. Załóżmy że wszystko potoczy się pozytywnie i otworzę działalność. W większości wykonywał bym usługi remontowe mieszkaniówka, to będę musiał się starać o NIP europejski, czy w Niemczech też będę musiał składać deklaracje? Jestem nowicjuszem w tych sprawach wiec prosił bym o pomoc. Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-11 12:28 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Należy wypełnić druk VAT-R i dokonać zgłoszenia w US jakop podatnik VAT czynny. Należy również zaznaczyć pola związane z dokonywaniem transakcji wewnątrzunijnych.  W przypadku wykonywania usług na terytorium Niemiec należy rozpoznać eksport usług, czyli usługi te będą opodatkowane poza terytorium naszego kraju. Art 28b oraz art 100 ustawy o VAT.

  Oceń odpowiedź 9 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-11 17:48 autor odpowiedzi: adrian

  Siedzibe firmy i stałe zameldowanie miałbym w Polsce. To znaczy że gdybym nie przebywał w Niemczech dłużej nż 182 dni,nie byłbym tam zameldowany,i wystawiajac zagranicznemu kontrachetowi (który posiada firmę) fakture vat za usługe remontową To będzie to faktura w której podana jest cena netto a podatek odprowadza kontrachent?A ja odprowadzam tylko podatek dochodowy z tej kwoty w Polsce?.Jestem nowicjuszem wiec proszę o wyrozumiałość.Dziekuje za odpowiedz.

  Oceń odpowiedź 8 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-13 18:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W uproszczeniu można tak powiedzieć. Na fakturze winna się przy tym znaleźć adnotacja "odwrotne obciążenie" przy czym usług budowlanych nie wykazujemy w deklaracji VAT-UE, jedynie w deklaracji VAT-7.

  Schemat dotyczy sprzedaży na rzecz firm. Sytuacja komplikuje się w przypadku świadczenia usług budowlanych na rzecz zleceniodawców prywatnych.

  Oceń odpowiedź 7 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-13 19:25 autor odpowiedzi: adrian

  To jednym słowem było by to korzystne dla mnie.W Polsce odprowadze tylko podatek dochodowy 5.5% od Faktury?.Zapytam jeszcze kogoś czy są jakieś haczyki lub paradoksy prawne, które mogły by wpłynąć niekorzystnie  na w przypadku pracy w Niemczech.Dziekuje za odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 12 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • S_Piotr

  Dodano 2013-05-01 21:22 przez S_Piotr

  Działalność gospodarcza z dofinansowania Urzędu Pracy

  Dzień dobry,
  Zamierzam otworzyć firmę oferującą usługi remontowo-budowlane. Początkowo głównym klientem będzie klient sklepu (dla którego będę pracował jako monter). W takim przypadku materiały do wykonania prac otrzymuję ze sklepu. Z czasem jednak będę szukał klientów osobiście i materiały będę móg...

 • kiki

  Dodano 2013-12-18 19:31 przez kiki

  Jak i gdzie rozliczyć się z pracy w Niemczech mając tam założoną gewerbę?

  Witam,
  mój chłopak jest budowlańcem i założył firmę jednoosobową w Niemczech "GAWERBA", bierze na siebie faktury za zakupiony towar do pracy. Gdzie ma się rozliczyć: w Polsce czy musi w Niemczech u księgowej? Czy są też może w Polsce instytucje, gdzie mogą tego dokonać.
  Bardzo proszę o odpowiedź, a ...

 • odisia

  Dodano 2016-10-14 01:11 przez odisia

  Firma w Niemczech z oddziałem w Polsce

  Witam,posiadam zarejestrowaną firmę jednoosobową w Niemczech, jest to mała manufaktura kosmetyków naturalnych (produkcja połączona ze sprzedażą stacjonarną, gdyż sklep internetowy jest w "budowie"). Chciałabym otworzyć sklep stacjonarny ze swoimi kosmetykami w Polsce (nie produkcję, tylko sprzedaż, ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-28 13:41 przez konto usunięte

  Opodatkowanie dochodów zagranicznych

  Witam,
  niedługo zamierzam otworzyć jednoosobową działalność świadczącą usługi budowlane, które będą wykonywane na rzecz przedsiębiorstwa niemieckiego. W tym roku pracowałem również w Polsce na umowę zlecenia, z których dochód łączny wyniósł ok. 1000 zł, natomiast od momentu założenia działalności bę...

 • xkarolciax6

  Dodano 2013-12-12 14:25 przez xkarolciax6

  Polska firma budowlana i praca w Niemczech. Co z podatkiem?

  Witam,
  mam firmę budowlaną jednoosobową w Polsce. Pracuję jako podwykonawca w Niemczech od kwietnia 2013 r. i płacę podatek w kraju.
  Chciałbym się dowiedzieć, jak długo mogę pracować w Niemczech? Czy mam prawo płacić podatek też w Niemczech? I czy będę płacił jakąś karę w Niemczech, nie płacąc podat...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania