eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Polska firma budowlana i praca w Niemczech. Co z podatkiem?


2013-12-12 14:25 autor: xkarolciax6

50 123 odsłon

Polska firma budowlana i praca w Niemczech. Co z podatkiem?

Witam,

mam firmę budowlaną jednoosobową w Polsce. Pracuję jako podwykonawca w Niemczech od kwietnia 2013 r. i płacę podatek w kraju.

Chciałbym się dowiedzieć, jak długo mogę pracować w Niemczech? Czy mam prawo płacić podatek też w Niemczech? I czy będę płacił jakąś karę w Niemczech, nie płacąc podatku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-08 20:50 autor odpowiedzi: karol1TOM

    Nie. Teoretycznie żeby płacić podatki wyłącznie w Polsce nie możesz w Niemczech przeracować więcej niż 183 dni w roku podatkowym , alę jeżeli przekroczysz ten limit to mozesz stac sie rezydentem podatkowym Polski i Niemiec . Polska i Niemcy mają podpisaną ustawę o uniknięciu podwójnego opodatkowania i w takiej sytuacji pod uwage brane jest to ,czy masz w którymś kraju ośrodek interesów życiowych i gospodarczych , tj. dom/ieszkanie (nawet wynajete) , rodzina, raty , pozyczki, itp itd. Reasumując jeżeli pracujesz w niemczech a w Polsce przebywasz co najmniej 183 dni w roku podatkowym i/lub masz w Polsce ośrodek interesów życiowych , to nawet jeżeli Niemcy upomną się o podatek to odwolujesz się do ustawy o uniknieciu podwojnego opodatkowania i tym samym mogą Ci pikuś zrobić :)

    Oceń odpowiedź 7 37

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Sławekc86

    Dodano 2019-05-05 13:17 przez Sławekc86

    Praca na terenie Niemiec na własnej działalności

    Witam, posiadam jednoosobową działalność gospodarczą i podpisałem umowę na roboty budowlane na terenie Niemiec, firma z którą podpisałem umowę jest polską firmą pośrednictwa pracy i świadczy usługi dla słowackiej firmy, która wysyła ludzi do niemieckiego pracodawcy. Niemiecki pracodawca płaci pierw ...

  • norbert2008

    Dodano 2015-03-26 20:56 przez norbert2008

    Gdzie płacić podatki?

    Nurtuje mnie pewien problem. Od 3 lat pracuję w Niemczech, firma budowlana jednoosobowa. Rozliczam się i jestem zameldowany w Polsce, gdzie również mam rodzinę. Do domu wracam średnio co dwa tygodnie, gdzie również wykonuję prace remontowe, z których też rozliczam się w US, też z rachunków niemiecki...

  • xkarolciax6

    Dodano 2014-01-03 13:50 przez xkarolciax6

    Firma budowlana. Płacę podatek w Niemczech czy w Polsce?

    Witam,
    mam jednoosobową firmę budowlaną Polsce. Pracuję jako podwykonawca w Niemczech od kwietnia 2013 r. i płacę podatek w kraju.
    Chciałbym się dowiedzieć, jak długo mogę pracować w Niemczech? Czy mam prawo płacić podatek też w Niemczech? I czy będę płacił jakąś karę w Niemczech, nie płacąc podatku...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-28 13:41 przez konto usunięte

    Opodatkowanie dochodów zagranicznych

    Witam,
    niedługo zamierzam otworzyć jednoosobową działalność świadczącą usługi budowlane, które będą wykonywane na rzecz przedsiębiorstwa niemieckiego. W tym roku pracowałem również w Polsce na umowę zlecenia, z których dochód łączny wyniósł ok. 1000 zł, natomiast od momentu założenia działalności bę...

  • kiki

    Dodano 2013-12-18 19:31 przez kiki

    Jak i gdzie rozliczyć się z pracy w Niemczech mając tam założoną gewerbę?

    Witam,
    mój chłopak jest budowlańcem i założył firmę jednoosobową w Niemczech "GAWERBA", bierze na siebie faktury za zakupiony towar do pracy. Gdzie ma się rozliczyć: w Polsce czy musi w Niemczech u księgowej? Czy są też może w Polsce instytucje, gdzie mogą tego dokonać.
    Bardzo proszę o odpowiedź, a ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania