eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Konto firmowe czy osobiste?


2013-02-21 20:08 autor: YPIConsulting

6 615 odsłon

Konto firmowe czy osobiste?

Czy zakładając jednoosobową działalność gospodarczą jestem zobowiązany do założenia konta firmowego czy też mogę korzystać z konta osobistego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-21 20:09 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam,

  Tutaj tak naprawdę wszystko zależy, od tego jak Pan planuje prowadzić swój biznes.

  Z konta prywatnego można korzystać, jeżeli wartość jednej transakcji nie przekracza równowartości 15 tys. EUR rozliczonej po średnim kursie NBP. i nie jest realizowana na rzecz innego przedsiębiorcy ( art.22 Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej).

  Można się spotkać z sytuacją, że urzędnicy jak i banki wręcz wmawiają początkującym przedsiębiorcom obowiązek założenia rachunku firmowego.

  Ze strony banku jest to korzystne, ponieważ zazwyczaj za konto firmowe pobierane są opłaty dużo większe niż w przypadku konta osobistego, plus dodatkowo za każdy przelew również pobierana jest opłata.

  Z drugiej strony posiadając konto firmowe łatwiej jest rozdzielić i śledzić przepływ środków na koncie, co przemawia na korzyść posiadania takiego konta. Dodatkowo większość banków wymaga podczas starania się o dofinansowanie inwestycji czy nawet firmową kartę kredytową wykazania wpływów na rachunek firmowy za pewien okres czasu.

  Podsumowując, wszystko zależy od tego jak planuje Pan prowadzić swój biznes. Na rynku jest bardzo szeroki wybór kont firmowych i nie zawsze w tym przypadku najtańszy znaczy najlepsze.

  Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, jaka jest opłata za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach banku, przelewy krajowe, do ZUS i US jak również opłatę miesięczną za konto i/lub kartę.

  Pozdrawiam,

  Jakub Mortka 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania