eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Konto firmowe czy osobiste?


2013-02-21 20:08 autor: YPIConsulting

6 382 odsłon

Konto firmowe czy osobiste?

Czy zakładając jednoosobową działalność gospodarczą jestem zobowiązany do założenia konta firmowego czy też mogę korzystać z konta osobistego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-21 20:09 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam,

  Tutaj tak naprawdę wszystko zależy, od tego jak Pan planuje prowadzić swój biznes.

  Z konta prywatnego można korzystać, jeżeli wartość jednej transakcji nie przekracza równowartości 15 tys. EUR rozliczonej po średnim kursie NBP. i nie jest realizowana na rzecz innego przedsiębiorcy ( art.22 Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej).

  Można się spotkać z sytuacją, że urzędnicy jak i banki wręcz wmawiają początkującym przedsiębiorcom obowiązek założenia rachunku firmowego.

  Ze strony banku jest to korzystne, ponieważ zazwyczaj za konto firmowe pobierane są opłaty dużo większe niż w przypadku konta osobistego, plus dodatkowo za każdy przelew również pobierana jest opłata.

  Z drugiej strony posiadając konto firmowe łatwiej jest rozdzielić i śledzić przepływ środków na koncie, co przemawia na korzyść posiadania takiego konta. Dodatkowo większość banków wymaga podczas starania się o dofinansowanie inwestycji czy nawet firmową kartę kredytową wykazania wpływów na rachunek firmowy za pewien okres czasu.

  Podsumowując, wszystko zależy od tego jak planuje Pan prowadzić swój biznes. Na rynku jest bardzo szeroki wybór kont firmowych i nie zawsze w tym przypadku najtańszy znaczy najlepsze.

  Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, jaka jest opłata za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach banku, przelewy krajowe, do ZUS i US jak również opłatę miesięczną za konto i/lub kartę.

  Pozdrawiam,

  Jakub Mortka 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną. Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 roku.

 • Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

  Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie. Tegoroczna statystyka diametralnie nie odbiega od wyników za ...

 • Relokacja firmy z Ukrainy do Polski

  Relokacja firmy z Ukrainy do Polski

  Ukraina wciąż zmaga się z niesprowokowaną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. W jej wyniku z wieloma problemami zmagają się ukraińskie podmioty gospodarcze. Wielu przedsiębiorców – i tych małych, i tych dużych – zmuszonych ...

 • "Nowy Ład" niesie nowe obciążenia dla przedsiębiorców

  "Nowy Ład" niesie nowe obciążenia dla przedsiębiorców

  Od początku pandemii liczba jednoosobowych działalności gospodarczych spadła o 1/3 - obecnie w Polsce jest ich 1,6 mln. Firmy, które przetrwały ostatnie trudne miesiące, liczyły zapewne na obniżenie obciążeń publicznoprawnych. Tymczasem ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania