eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Jakie opłaty, podatki wiążą się z otwarciem i prowadzeniem firmy podczas zatrudnienia na umowę?


2016-10-18 22:26 autor: 89Marta891

1 722 odsłon

Jakie opłaty, podatki wiążą się z otwarciem i prowadzeniem firmy podczas zatrudnienia na umowę?

Witam,

jestem zatrudniona na umowę o pracę na pełny etat, zarabiam powyżej minimalnej krajowej. Zamierzam otworzyć ponadto działalność jednoosobową i zastanawiam się jakie opłaty będą mnie obowiązywać.

Rozważam dwie możliwości: jeśli będę nadal mieć ten etat i jeśli miałabym zamiast niego pół etatu. Wyczytałam, nie wiem czy wiarygodnie, że dostając więcej niż minimalną krajową na umowie, będą mnie obowiązywać tylko składki zdrowotne (ok. 250 zł?), bo resztę odprowadza przecież mój pracodawca.

Co jednak wówczas gdy nie osiągnęłabym płacy minimalnej? Dodam, że pracuję w oświacie, więc może jakichś podatków nie musiałabym z tego tytułu płacić?
Druga sprawa, czy będąc zatrudniona dostanę dotację na otwarcie działalności?

Z góry dziękuję za poświęcony czas odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-19 06:34 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zarabiając mininalną krajową zapłaci Pani tylko składkę zdrowotną ( 288,95 zł). Jeżeli chodzi o podatek do US to wszystko zalezy od tego, ile Pani zarobi i jakie będzie miała Pani koszty prowadzenia DG. Jeżeli chodzi o dotację to nie wiem co ma Pani na myśli i skąd ta dotacja miała by być. Jeżeli z urzędu pracy, to Pani nie dostanie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Bosmus

  Dodano 2020-06-23 19:50 przez Bosmus

  Dotacje na założenie działalności dla pracowników etatowych.

  Witam. Czy istnieją jakieś formy wsparcia, dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej? W momencie gdy jestem zatrudniony na etacie, na czas nieokreślony. Mam jeszcze poniżej 30 lat.
  Z góry dziękuję za porady.

 • agumis

  Dodano 2016-09-26 22:33 przez agumis

  Umowa i działalność. Jaki będzie podatek do Urzędu Skarbowego?

  Witam serdecznie,jestem nauczycielem zatrudnionym na umowę o pracę. Chce założyć firmę jednoosobową w celu prowadzenia zajęć z angielskiego w przedszkolu publicznym. Jaki będzie obowiązywał mnie podatek i składka ZUS?

 • krasnaljr

  Dodano 2018-05-17 09:12 przez krasnaljr

  Umowa o pracę czy działalność gospodarcza

  Witam,stoję przed decyzją jak w temacie - nadzór budowlany, doradztwo techniczne, w przyszłości usługi budowlane (remonty, budowa, materiały budowlane).Przy założeniu dochodów brutto z umowy o pracę 6500 zł, zastanawiam się czy nie wybrać własnej działalności. Czy mogę liczyć na pomoc, w zakresie pr...

 • Luki12

  Dodano 2022-01-11 11:32 przez Luki12

  Dotacja dla osoby pracującej

  Witam. Chciałbym zapytać czy jest możliwość dotacji dla osoby pracującej na rozwinięcie własnej działalności. Jestem osobą zatrudnioną na umowę o pracę oraz prowadzę działalność jednoosobową, która aktualnie jest zawieszona. Chciałbym zapytać czy jest jakakolwiek możliwość ubiegania się o dofinansow...

 • OtisD

  Dodano 2016-09-15 19:09 przez OtisD

  Skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie firmy?

  Mocno zastanawiam się nad założeniem własnej firmy, nie mam jednak własnego kapitału na start. Nie jestem biegły w tych sprawach, dopiero zaczynam i chciałbym zorientować się, jakie są możliwości zorganizowania tych pieniędzy na działalność. Podpowiecie co robić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania