eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Założenie działalności gospodarczej na ryczałcie


2016-10-17 10:13 autor: johanna

2 308 odsłon

Założenie działalności gospodarczej na ryczałcie

Witam,

interesuje mnie założenie działalności gospodarczej jako nie VAT-owiec. Chciałabym sprzedawć wyroby ręcznie wykonywane tzw. handmade.

Dodam, iż jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony. Interesuje mnie podatek dochodowy, którego formą byłby ryczałt od przychodu ewidencjowanego.

Proszę o informację, jakie kroki muszę podjąć aby założyć firmę, czy będę musiała opłacać jakieś składki zdrowotne? Czy muszę zgłaszać swoją firmę do ZUS-u?

Halina

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-17 10:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będzie Pani opłacała tylko składkę zdrowotną w wysokości 288,95 zł miesięcznie. która jest obowiązkowa. Powinna Pani powiadomic pracodawcę o założeniu działalności, aby nie potrącał kwoty wolnej, urząd skarbowy i ZUS. Firmę rejestruje Pani w CEiDG i w ciągu 7 dni potwierdza to w dowolnum urzędzie miasta lub gminy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-17 11:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W US wizyta konieczna nie będzie - wybór ryczałtu można zgłosić na wpisie do gminy (CEIDG-1). Trzeba jednak udać się do ZUS w celu rejestracji do odpowiednich składek (czyli tutaj zdrowotnego). Przy wyborze opodatkowania ryczałtem - zakładu pracy powiadamiać nie trzeba - ten nadal będzie stosował kwotę wolną od podatku (co innego, gdyby dla firmy wybrano opodatkowanie skalą podatkową).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-17 11:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  No tak, myślałem o kosztach w DG, wiec  brałem pod uwagę skalę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • onka

  Dodano 2015-10-05 18:49 przez onka

  Rękodzieło na ryczałcie i remanent początkowy

  Jestem w trakcie otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej. Będę wytwarzać i sprzedawać odzież i akcesoria na drutach. Zastanawiam się, czy i jak w takiej sytuacji przeprowadzić remanent początkowy?Czy muszę w nim ująć wszystkie materiały (włóczki) jakie posiadam? Co z narzędziami pracy (dr...

 • dorotek_b1

  Dodano 2015-01-13 00:06 przez dorotek_b1

  Rękodzieło. Czy będzie potrzebna kasa fiskalna?

  Witam,
  wiem, że zmieniły się przepisy odnośnie stosowania kas fiskalnych. Ja dopiero planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej, a będzie to sprzedaż rękodzieła przez internet. Mam w związku z tym pytanie, czy będę musiała nabyć kasę fiskalną?

 • ag22

  Dodano 2014-01-21 21:30 przez ag22

  Rękodzieło a PKD

  Witam,
  prowadzę sklep dla dzieci i chciałabym wprowadzić do niego tzw. rękodzieło. Moje pytanie brzmi: jaki będzie PKD z rękodzieła oraz czy muszę zmienić formę opodatkowania, jeżeli jestem na ryczałcie 3%, w przyszłości też chciałabym założyć sklep internetowy.
  Jak będzie wyglądała sprzedaż takich ...

 • agatka1977

  Dodano 2018-11-15 07:58 przez agatka1977

  Pośrednictwo w sprzedaży rękodzieła

  Witam,planuję założyć e-sklep z ręcznie robionymi towarami (np. z drewna). Znalazłam już artystę, który będzie dla mnie wykonywał towar. Potrzebuję informacji:1. Czy muszę założyć dzialalność gospodarczą (na razie chcę spróbowac czy to wypali)?2. W jaki sposób mam kupować od artysty (umowa o dzieło?...

 • Maria.Z.

  Dodano 2017-02-23 16:20 przez Maria.Z.

  Podatek dochodowy, składki zdrowotne - ryczałt

  Witam,mam dwa pytania odnośnie podatku dochodowego (jednoosobowa działalność gospodarcza - ryczałt 3% jednocześnie pracuję na etacie). Będę płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne), uprzejmie proszę o pomoc.1. Czy wpłacając co miesiąc do US (przelewem) podatek od dochodów, muszę sporządzić j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania