eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Świadczenie usług budowlanych w Niemczech


2016-04-10 17:52 autor: bakus007

11 188 odsłon

Świadczenie usług budowlanych w Niemczech

Witam,

mam pytanie dotyczące jednoosobowej działalności gospodaczej zarejestrowanej w Polsce a świadczącej usługi w Niemczech. Od pół roku świadczę usługi budowlane dla niemieckiej firmy w niemczech. Płacę ZUS w Polsce i podatek ryczałtowy 5,5 % od wystawionego rachunku.

Księgowy, który prowadzi mi księgowość powiedział, że jest wszystko OK, a kwota której nie mogę przekroczyć żeby nie płacić wyższego podatku to 150 tys. euro. Zaznaczył także, że nie mogę świadczyć usług w Polsce, bo inaczej automatycznie będę płacił wyższy podatek.

Moje pytanie brzmi: czy w takiej formie jak teraz prowadzę swoją działalność, robię to dobrze? Czy spełniam wszystkie potrzebne warunki żeby świadczyć usługi dla firmy w Niemczech?

Drugie moje pytanie brzmi: czy mogę zatrudnić kogoś na umowe zlecenie i jakie dokumety potrzebuję?

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2016-04-10 17:54

Dodam jeszcze że posiadam vat-R..

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-21 06:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatkowo jest ok. 150 tys. euro to limit ryczałtu - jeżeli zostanie on przekroczony, straci Pan prawo do tej formy opodatkowania.
  Usługi krajowe będą skutkować wyższym podatkiem dlatego, że dojdzie zapewne VAT, którego obecnie Pan nie płaci z uwagi na świadczenie usług za granicą.

  Marianna25 skomentował/a odpowiedź 2018-01-11 10:55

  Należy jeszcze pamiętać o tzw. podatku budowlanym oraz o przynależności do SOKA Bau /kasa urlopowa dla firm budowlanych pracujących w Niemczech bez względu czy jest to firma niemiecka czy zagraniczna/. Proponuję wejść na stronę niemieckiego urzędu podatkowego Finanzamt oraz SOKA, tam jest wszystko fajnie wytłumaczone w języku polskim. Najlepiej zarejestrować swoją działalność do celów zwolnienia z podatku budowlanego, jest to aż kwota 15% od każdej faktury, którą zatrzymuje niemiecki inwestor i przekazuje do urzędu podatkowego, gdy nie ma wydanego zaświadczenia o zwolnieniu z tego podatku przez Finanzamt.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kolo5480

  Dodano 2021-08-09 23:36 przez kolo5480

  Ile Faktur w Niemczech, a ile w Polsce

  Witam,Chcę założyć Polską firmę budowlaną na ryczałcie 5.5%. Będę pracowal jako podwykonawca w Niemczech. Słyszałem, że będę musiał wystawiać też jakiś procent faktur w Polsce, czy to prawda? Jeśli tak to ile? Co jeśli wystawiałbym faktury wyłącznie w Niemczech?

 • Nata92

  Dodano 2017-01-12 22:02 przez Nata92

  Działalność gospodarcza, a praca wykonywana w Holandii. Jak wystawiać faktury?

  Witam,mam pytanie dotyczące pracy za granicą. Mam działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce. Jest to firma jednoosobowa i jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Posiadam A1 i wykonuje usługi budowlane w Holandii i fakturę wystawiam oczywiście bez VAT-u na pośrednika polskiego, z którym mam podp...

 • ciekawySwiata

  Dodano 2014-11-30 23:56 przez ciekawySwiata

  Polska firma a praca za granicą w UE

  Witam, jest to moja pierwsza aktywność na tej stronie, więc jeśli coś pomyliłem to bardzo przepraszam:o Od niedawna prowadzę jednoosobową działalność o charakterze budowlanym, forma opodatkowania ryczałt. Firma istnieje od sierpnia tego roku wystawiłem kilka faktur, płacę regularnie składki ZUS. Nie...

 • xkarolciax6

  Dodano 2013-12-12 14:25 przez xkarolciax6

  Polska firma budowlana i praca w Niemczech. Co z podatkiem?

  Witam,
  mam firmę budowlaną jednoosobową w Polsce. Pracuję jako podwykonawca w Niemczech od kwietnia 2013 r. i płacę podatek w kraju.
  Chciałbym się dowiedzieć, jak długo mogę pracować w Niemczech? Czy mam prawo płacić podatek też w Niemczech? I czy będę płacił jakąś karę w Niemczech, nie płacąc podat...

 • Marsii48

  Dodano 2013-10-07 13:31 przez Marsii48

  Działalność gospodarcza w Polsce, a praca w Niemczech

  Prowadzę w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Wykonuję remonty mieszkań, domów. Rozliczam się na zasadzie ryczałtu 5,5%. Nie jestem VAT-owcem. Mam zamiar wykonywać tego rodzaju usługi na terenie Niemiec. Będą to usługi u prywatnych właścicieli mieszkań, jak i dla firm jako podwykonawca. W ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania