eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Kiedy i na jakich warunkach mogę dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?


2014-11-11 01:40 autor: JackTheRipper

3 277 odsłon

Kiedy i na jakich warunkach mogę dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

Witam serdecznie,

na początku października br. założyłem jednoosobową działalność gospodarczą. Nikogo w niej nie zatrudniam.

Ze względów osobistych planuję tę działalność bądź zawiesić, bądź też wręcz (jeśli nie będzie innej możliwości) zamknąć. 

Niepokoi mnie jednak jedna kwestia: z tego, co zdołałem się doczytać działalność taką mogę zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Dodam również, że - z tego, co przeczytałem w jednym ze źródeł, aby móc zawiesić takową działalność muszę ją najpierw prowadzić jakiś czas (kwestią pozostałą jest ile).

Stąd też mam uprzejme pytanie: zakładając, że np. chciałbym zawiesić działalność od dnia 01.12, to czy mogę tego dokonać, czy najpierw musi upłynąć jakiś ściśle określony czas od jej założenia aby można było ją zawiesić? 

Inną kwestią jest: z tego, co się doczytałem w czasie zawieszenia działalności mam prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (a więc, jeśli dobrze rozumiem, pracować - pod warunkiem, iż nie chodzi tu o prowadzenie DG). Czy znaczy to (bo taką informację też odnalazłem), że mogę po zawieszeniu działalności zarejestrować się w UP jako bezrobotny i poszukiwać pracy?

Ostatnia kwestia tyczy się składek, bo to pytanie ma znaczenie bodaj najistotniejsze: czy zawieszając działalność np. z dniem 1 grudnia na 24 miesiące jestem zwolniony z opłacania wszystkich składek, czy też tylko tych niektórych? Aby uniknąć związanych z tym opłat planowałem zamknięcie zamiast zawieszenia, jednak obawiam się, czy gdybym potem chciał otworzyć kompletnie działalność (za np. 0,5 roku, rok, bądź więcej) czy będzie to możliwe, czy też taka możliwość wówczas będzie dla mnie bezterminowo niedostępna?    

Za każdą ewentualnie okazaną pomoc bardzo serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-12 06:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ma określonego terminu, po jakim najwcześniej można zawiesić działalność gospodarczą (od jej otwarcia). Także zawieszenie z początkiem grudnia będzie możliwe. W końcu obecnie pan tę działalność prowadzi (nawet gdy nie przynosi ona dochodów). Za okres zawieszenia żadnych składek ZUS opłacać nie trzeba.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • andyjaro

  Dodano 2013-12-10 17:19 przez andyjaro

  Spółka czy dwie działalności czy działalność i umowa o pracę?

  Jedna osoba posiada działalność od 4 lat, umowa o pracę, wydatek ZUS ok. 260 zł. Druga osoba posiada działalność od 3 lat, wydatek ZUS ok. 1100 zł.
  1 OPCJA 2 osoba zawiesza działalność, rejestruje się jako bezrobotna, 1 osoba dotacje na stanowisko pracy UP 20 tys. 1 zatrudnia 2 osobę na umowę o prac...

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-07-28 13:51 przez ANDZELIKA

  Ciąża, działalność gospodarcza, L4, a macierzyński

  Witam serdecznie,
  proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
  Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Planowałam od września otworzyć własną działalność. Na dniach dowiedziałam się, że jestem we wczesnej ciąży.
  Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli ter...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-29 20:12 przez konto usunięte

  Planowanie ciąży, działalność i zasiłek macierzyński

  Witam, 
  mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą w związku ze zmianami od roku 2015. Stan faktyczny wygląda hipotetycznie tak: planuję zajść w ciążę w listopadzie 2015, do tego momentu jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, co w sytuacji gdy:
  - po z...

 • erta

  Dodano 2014-01-27 13:17 przez erta

  Ponowne korzystanie z "małego ZUS-u"

  Uprzejmie proszę o poradę w niniejszej sprawie: obecnie prowadzę działalność gospodarczą, którą mam zamiar zakończyć/zawiesić z końcem stycznia. Styczeń to ostatni miesiąc, w którym korzystam z małego ZUS-u.
  Jeżeli teraz zawieszę działalność na okres 24 miesięcy i w tym czasie jej nie podejmę, to ki...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-25 20:51 przez konto usunięte

  Zawieszenie działalności - osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem

  Witam,chciałabym sie upewnić co do przeczytanych informacji. Prowadzę firmę od stycznia 2012 roku, w chwili obecnej kończy mi się okres macierzyńskiego - pobierania zasiłku i chciałabym działalność zawiesić - jak w temacie - korzystając z tzw. "wychowawczego dla przedsiębiorców". Pytanie 1. Czy wszy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania