eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Rozpoczęcie działalności gospodarczej na urlopie macierzyńskim z umowy o pracę a składki ZUS


2014-11-06 10:43 autor: Ona36

2 237 odsłon

Rozpoczęcie działalności gospodarczej na urlopie macierzyńskim z umowy o pracę a składki ZUS

Witam,

obecnie jestem w ciąży, termin mam na marzec 2015 r. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony (pełny etat). Po urodzeniu dziecka chcę skorzystać z prawa do rocznego pełnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Jednocześnie myślę o rozpoczęciu działalności gospodarczej po urodzeniu dziecka (czyli w trakcie urlopu macierzyńskiego). W związku z tym mam pytanie:

1. Czy jak rozpocznę działalność gospodarczą na macierzyńskim, to stracę świadczenia z tytułu macierzyńskiego i potem rodzicielskiego?

2. Jakie składki ZUS będę musiała odprowadzać z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej? Niestety w internecie znalazłam rozbieżne odpowiedzi na to pytanie, raz jest napisane, że tylko zdrowotne, innym razem, że muszę zgłosić prowadzenie działalności do obecnego pracodawcy i wtedy będę musiała opłacać też składki społeczne.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-06 11:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Cytuję:

  "ZDANIEM ZUS:
  Organ rentowy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku, zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy, uznając je za prawidłowe. Wyjaśnił przy tym, że katalog osób podlegających obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zawarty jest w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z kolei w pkt 5 tego artykułu ustawodawca jednoznacznie wskazał, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Obowiązek tych ubezpieczeń dla takich osób powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który prowadzenie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. ZUS zwrócił też uwagę, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 tej ustawy obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych objęte są również m.in. osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości tego zasiłku. Ponadto przypomniał, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, tu: m.in. z racji prowadzonej firmy i pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlega tym ubezpieczeniom obowiązkowo z tytułu pobierania tego zasiłku. Osoba taka, prowadząc działalność gospodarczą w czasie pobierania wskazanego zasiłku, może opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dobrowolnie, na swój wniosek.
  (interpretacja indywidualna ZUS Oddział w Lublinie z dnia 28 lutego 2013 r., nr DI/200000/451/243/2013)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anetka1107

  Dodano 2014-05-09 14:11 przez anetka1107

  Działalność gospodarcza na zwolnieniu w ciąży

  Witam,
  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na całym etacie, w chwili obecnej jestem na zwolnieniu lekarskim ponieważ jestem w ciąży.
  Czy w trakcie zwolnienia mogę założyć działalność gospodarczą? I jeżeli uda mi się ja założyć i będę opłacać największe składki chorobowe, to czy po urodzeniu dziecka ...

 • mon

  Dodano 2014-04-30 19:35 przez mon

  Kiedy mogę pójść na L4 w ciąży i jaka będzie kwota macierzyńskiego w 2015 r.?

  Witam,
  od listopada 2012 roku prowadzę działalność i jestem na preferencyjnym ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu to 20 grudnia. Chciałabym wiedzieć:
  - Kiedy mogę przestać pracować, iść już na zwolnienie i dostać jakiś zasiłek z ZUS i w jakiej wysokości?
  - Wiem, że miesiąc przed planowanym terminem p...

 • magamag

  Dodano 2014-02-13 15:44 przez magamag

  Jak wyliczyć wysokość świadczenia na urlopie macierzyńskim, jaka jest karencja?

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od listopada 2013. Do tej pory opłacałam preferencyjne składki bez chorobowego. W tej chwili jestem w ciąży i mam termin na maj 2014. Chciałabym uzyskać prawo do świadczeń macierzyńskich i tu spotkałam się z różnymi opiniami - jedni twierdzą, że koniecznie trz...

 • Nat_and

  Dodano 2013-10-10 14:46 przez Nat_and

  Założenie działalności w ciąży

  Chciałabym zapytać, oczywiście czysto teoretycznie, jak to jest z zakładaniem działalności gospodarczej będąc w ciąży?
  Jeżeli założę działalność gospodarczą będąc w ciąży, to po jakim czasie mogę przejść na zwolnienie lekarskie, tzn. ile miesięcy trzeba odprowadzać składki? 
  Jeżeli jest to więcej ni...

 • danieleski

  Dodano 2018-12-03 15:07 przez danieleski

  ZUS - postępowanie z macierzyńskim i działalnością

  Witam,wobec żony wszczęto postępowanie w ZUS-ie. Sprawa wygląda tak, że od początku 2016 r. była na chorobowym (ciąża), następnie od 04.2016 do 04.2017 na urlopie macierzyńskim. Kiedy urlop się zakończył, żona była jeszcze ok. miesiąc na chorobowym związanym z problemami zdrowotnymi, a następnie kie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania