eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Planowanie ciąży, działalność i zasiłek macierzyński


2014-09-29 20:12 autor: konto usunięte

3 453 odsłon

Planowanie ciąży, działalność i zasiłek macierzyński

Witam, 

mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą w związku ze zmianami od roku 2015. Stan faktyczny wygląda hipotetycznie tak: planuję zajść w ciążę w listopadzie 2015, do tego momentu jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, co w sytuacji gdy:

- po zajściu w ciążę zakładam działalność i odprowadzam jednorazowo najwyższą stawkę?

- po zajściu w ciążę zatrudniam się u męża, który ma działalność gospodarczą, z pokaźną pensją?

Mam również pytanie odnośnie zasiłku chorobowego przez okres ciąży, czy w obu przypadkach wypłaca go ZUS? czy może w drugim przypadku wypłacić go musi pracodawca?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-30 13:40 autor odpowiedzi: korinka

  - po zajściu w ciążę zakładam działalność i odprowadzam jednorazowo najwyższą stawkę? - i co dalej? rodzisz? bo nie rozumiem pytania, chcesz odprowadzić jedną składkę i co potem?

  - po zajściu w ciążę zatrudniam się u męża, który ma działalność gospodarczą, z pokaźną pensją? - jeżeli mąż Cię zatrudni, będziesz brana jako osoba współpracująca a nie pracownik. Licz się wtedy z kontrolą ZUS i odmową wypłat zasiłku, zus może zarzucić wam,że mąż do tej pory nie potrzebował pracownika i zatrudnił Cię tylko dlatego,ze jesteś w ciąży, na dodatek, jeżeli zatrudni Cię i pójdziesz na "L4", a mąż nie znajdzie na Twoje miejsce innego pracownika na zastępstwo, zus również podważy Twoje zatrudnienie w firmie męża.


  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-30 20:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Chciałabym odprowadzić jedną składkę i potem udać sie na l4, a następnie urodzić...czy jest taka mozliwosc czy przez cały okres l4 musze dalej odprowadzać składki?przepraszam za nielogicznisc. Jestem zielona w tych kwestiach... Moze precyzyjniej. Co w sytuacji, gdy po 12 mies. Na bezrobociu, zajde w ciąże i założę działalność i odprowadze jedeb raz najwyższa stawkę a następnie udam sie na l4... W jakiej wysokości otrzymam zasiłek chorobowy a następnie zasiłek macierzyński?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-01 08:06 autor odpowiedzi: korinka

  Nie otrzymasz zasilku po 1 skladce. Skladka musi byc odprowadzana co ::najmniej 90 dni. Wtedy masz prawo do zasilku. Z drugiej strony jak masz zamiar w razie kontroli zus udowodnic prowadzenie firmy, skoro planujesz zalozyc ja, oplacic 1 skladke i uciec na chorobowe? Zdajesz sobie sprawe ze przetrzepia ci papiery i  moga nawet skuerowac do prokuratury o wyludzenie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-08-01 18:43 przez ANDZELIKA

  L4, macierzyński, ciąża i własna firma

  Witam serdecznie,
  chciałam zasięgnąć informacji. Jestem w 8. tygodniu ciąży. Obecie osobą bezrobotną (mam przepracowany nie cały rok). Mam zamiar otworzyć swoją firmę i płacąć przez 90 dni najniższe składki. Jakie pieniążki będę dostawać na L4 i na macierzyńskim, jeżeli już po tych 90 dniach przejdę...

 • P.

  Dodano 2014-02-26 13:21 przez P.

  Zasiłek macierzyński i składki ZUS dla przedsiębiorcy

   
  Witam,
  moja sytuacja przedstawia się następująco, jestem w 6 miesiącu ciąży, termin porodu na początek czerwca 2014 r., przez cały rok pracowałam na umowę o pracę, 14.02.2014 r. wypowiedziałam umowę pracodawcy, ponieważ nie odpowiadał mi system pracy (pon-pt, delegacja po całej Polsce i cały tydzi...

 • zloto81

  Dodano 2014-09-29 23:30 przez zloto81

  Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

  Witam,
  mam takie pytanie, bo moja sytuacja finansowa zaczyna się trochę komplikować. Obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim do 09.11.2014 r. który wypłaca mi ZUS od 26.02.2014 r., bo wówczas skończyła mi się umowa na zastępstwo. Teraz jestem w 10. tygodniu ciąży i termin porodu mam na 05.05.2015 r....

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-07-28 13:51 przez ANDZELIKA

  Ciąża, działalność gospodarcza, L4, a macierzyński

  Witam serdecznie,
  proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
  Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Planowałam od września otworzyć własną działalność. Na dniach dowiedziałam się, że jestem we wczesnej ciąży.
  Chciałam się dowiedzieć czy jeżeli ter...

 • Alekss

  Dodano 2014-05-08 10:15 przez Alekss

  Ciąża i działalność gospodarcza

  Witam,  
  jestem osobą bezrobotną, razem z mężem planujemy dziecko. Dużo czytaliśmy o działalnościach gospodarczych zakładanych przez kobiety w ciąży, które płacą składki przed porodem aby uzyskać macierzyńskie.
  Potrzebuję osoby, która wyjaśniłaby mi na czym to dokładnie polega.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania