Dzień dobry,
mam 19 lat i od października będę studiowała. Tworzę biżuterię i postanowiłam ją sprzedawać, a że są aktualnie wakacje to chciałabym tego dokonywać nad morzem. Biżuteria jest wykonywana z modeliny i elementów posrebrzanych. Zamierzam więc założyć działalność gospodarczą, a po sezonie – zawiesić i ewentualnie odwiesić w kolejnym sezonie. Chciałabym maksymalnie pomniejszyć koszta prowadzenia tej działalności, ponieważ zarobki nie będą wielkie. Od 17 lipca rozpoczynam pracę w Mc’Donald i podpisuję umowę o pracę.
Pierwsze moje pytanie. Zastanawiam się czy założyć firmę na siebie czy też na tatę, który mógłby mnie zatrudnić na umowę zlecenie? Tata jest zatrudniony w firmie na umowę o pracę. Zastanawiam się nad tym, ponieważ jeżeli działalność będzie na tatę to nie będziemy musieli płacić składek ZUS, gdyż płaci je mojego taty pracodawca (jeżeli się mylę, proszę o korektę), ale czy też mój tata z racji zatrudnienia, nie będzie musiał odprowadzać jakichś składek z tytułu zatrudnienia mnie?
Z drugiej strony, pracując w Mc’Donald również mój pracodawca będzie odprowadzał składki ZUS z tym, że za rok nie będę już tam raczej pracowała, ale też nie powiedziane, że za rok będę chciała wznowić działalność. Wolałabym jednak, żeby ta działalność była na mnie...
Drugie pytanie to: jaka forma opodatkowania? Koszt, jakie będę w tym sezonie ponosiła to głównie opłaty targowe w gminach, ponieważ mam mnóstwo materiałów potrzebnych do stworzenia biżuterii w domu. Zatem rozważam ryczałt albo kartę podatkową.
Ryczałt – gdyby firma była na tatę - nie ma tu możliwości rozliczania się z małżonkiem, a to dla moich rodziców ważne. Czytając z tabeli : stawka ryczałtu dla mojej działalności to 5,5% (bo z działalności wytwórcze…) oraz 3% (bo z działalności usługowej w zakresie handlu) czy tylko 5,5%?
Karta podatkowa – nie wiem czy moją działalność można tak opodatkować. Przeszukałam wykaz stawek podatkowych: i może to by pasowało:
Część I. Działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa --- usługi w zakresie złotnictwa -jubilerstwa - dla ludności ? Tylko teraz pytanie, jeżeli ja mieszkam w miejscowości zamieszkującej około 17 000 ludności, a chcę sprzedawać powiedzmy w miejscowości powyżej 50 000 mieszkańców to, która miejscowość mam brać pod uwagę? Czy w ogóle mogę sprzedawać w innej miejscowości niż ta, w której jest zarejestrowana firma? Wyczytałam również, że przy karcie podatkowej jest możliwość odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne – to by mi się przydało, ale w sumie nie na ten rok bo teraz składkę będzie wpłacał mój pracodawca – Mc’Donald lub Taty pracodawca.
Kolejna sprawa – VAT. Ucieszyłam się faktem, że będę zwolniona z podatku VAT, bo na pewno nie przekroczę progu 150000 zł. Radość trwała do czasu natknięcia się na to: , a dokładniej
"Towary, do których nie stosuje się zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży’’ , symbol : ex 32.12: Wyroby jubilerskie i podobne. Temat VAT-u mnie niestety przerasta i nawet nie wiem o co pytać…
To chyba tyle, teraz pozostało mi czekać na dobrego człowieka, któremu będzie się chciało to wszystko przeczytać i co najważniejsze – odpowiedzieć/doradzić…
Z góry ogromnie dziękuję!
2014-07-31 13:33 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza
Witamy,
Działalność gospodarcza może być prowadzona jedynie sezonowo - przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy (czyli można zawiesić działalność gospodarczą poza sezonem).
W sytuacji, gdy występuje zbieg tytułów ubezpieczeń (czyli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przy jednoczesnym prowadzeniu przez daną osobę działalności gospodarczej), jeżeli przedsiębiorca z pracy na etat uzyskuje wynagrodzenia równe lub wyższe od wynagrodzenia minimalnego, które w roku 2014 wynosi 1680zł brutto), to z tytułu prowadzonej działalności nie jest zobowiązany do opłacania składek społecznych ZUS. Ubezpieczenie zdrowotne jednakże jest obowiązkowe i składka jest odprowadzana również z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
W celu uzyskania porady podatkowej sugerujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia:
z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: (22) 330 0330, z zagranicy.: +48 22 330 0330
Pozdrawiamy
Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego
Dodano 2018-03-13 14:22 przez m.stolarczyk40
Witam,jestem w trakcie zakładania punktu z usługami krawieckimi i pasmanterią. Jak to wygląda z podatkami, czy tam ryczałt, karta podatkowa?Nie mam pojęcia co zastosować. Co korzystniejsze? Kiedy już zarejestruję firmę, w sumie będzie to działalność jednoosobowa, otwarcie jej będzie za około dwa tyg...
Dodano 2018-10-19 18:32 przez Patt987
Zawiesiłam działalność gospodarczą na ryczałcie 30 kwietnia 2018 r., odwiesiłam ją 1 września 2018 r. Czy w tym miesiącu przy wyliczaniu zaliczki na podatek VAT mogę odliczyć składkę ZUS?
Dodano 2014-11-20 00:35 przez konto usunięte
Witam,w najbliższym czasie zamierzam założyć działalność gospodarczą. W związku z tym będę bardzo wdzięczna za pomoc i rady w kilku kwestiach. Profil mojej działalności to rękodzieło (biżuteria z naturalnej wyprawionej skóry, z elementami metalowymi, srebrnymi oraz kamieniami półszlachetnymi, które ...
Dodano 2014-11-06 19:11 przez konto usunięte
Bardzo proszę o pomoc, myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej - działałabym tylko i wyłącznie przez internet tj. zajmowałabym się projektowaniem graficznym i przyjmowała zlecenia na rękodzieło, które bym wykonywała. Jak wspomniałam wszystko odbywałoby się drogą internetową. W związku...
Dodano 2014-01-21 21:30 przez ag22
Witam,
prowadzę sklep dla dzieci i chciałabym wprowadzić do niego tzw. rękodzieło. Moje pytanie brzmi: jaki będzie PKD z rękodzieła oraz czy muszę zmienić formę opodatkowania, jeżeli jestem na ryczałcie 3%, w przyszłości też chciałabym założyć sklep internetowy.
Jak będzie wyglądała sprzedaż takich ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Domki letniskowe: przyjęcie zaliczki gdy zawieszona działalność
W sezonie wakacyjnym zarabiają osoby, które posiadają nieruchomości w miejscowościach turystycznych. Problem jednak w tym, że sezon turystyczny jest stosunkowo krótki - wynosi zaledwie kilka miesięcy, zaś z prawnego punktu widzenia ...
Składka zdrowotna 2023 od prowadzonej firmy i z pozostałych tytułów. Już wiemy, ile wyniesie
Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od stosowanej przez podatnika formy opodatkowania. Wpływ na jej kwotę ma również minimalne wynagrodzenie oraz przeciętna płaca z IV kwartału roku poprzedniego. Średnie wynagrodzenie za IV ...
Odliczanie składki zdrowotnej od lipca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową mają możliwość odliczenia części zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy działają z mocą wsteczną i obejmują ...
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Nowelizacja Polskiego Ładu stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?