eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność za pomocą strony internetowej a forma opodatkowania - rękodzieło i projektowanie


2014-11-06 19:11 autor: konto usunięte

3 297 odsłon

Działalność za pomocą strony internetowej a forma opodatkowania - rękodzieło i projektowanie

Bardzo proszę o pomoc, myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej - działałabym tylko i wyłącznie przez internet tj. zajmowałabym się projektowaniem graficznym i przyjmowała zlecenia na rękodzieło, które bym wykonywała. Jak wspomniałam wszystko odbywałoby się drogą internetową. W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Jaka forma opodatkowania jest dla mnie najkorzystniejsza? Chciałabym móc skorzystać z ryczałtu lub karty podatkowej, bo nie będę miała wysokich kosztów przychodu...W przeciwnym razie boję się, że podatek na zasadach ogólnych dobije moją działalność 1-osobową. Czy w ogóle mogę skorzystać z ryczałtu lub karty podatkowej?

2. Czy istnieje możliwość wybrania dwóch form opodatkowania? Inna dla rękodzieła i inna dla grafiki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-06 21:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W pierwszej kolejności musi Pani określić symbol PKWiU dla wykonywanych czynności. Bez niego trduno będzie określić, czy przysługuje prawo do ryczałtu. Mieliśmy już podobne wątki na forum i niestety niektórzy z ryczałtu skorzystać nie mogli.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-11-06 21:58
  Dla działalności gospodarczej prowadzonej w jeden sposób (czyli np. tylko na własne imię i nazwisko) wybieramy jedną formę opodatkowania.

  Henia 44

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-11-07 10:47

  Proszę wybaczyć, ale jest mi naprawdę ciężko określić symbol PKWiU...To co znalazłam pasuje mi do : PKWiU 22.25.10-00.00... ,,Usługi związane z poligrafią, pozostałe"; PKWiU 74.40.12-00.00... ,,Usługi planowania, opracowywania i zamieszczania reklam" PKWiU 92.31.22-00.00... ,,Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów" PKWiU 74.20.2... ,,Usługi architektoniczne" Mam wrażenie jednak, że żaden symbol w pełni nie określa mojej przyszłej działalności:( Mam wykształcenie przybliżone do grafiki komputowej, mam też doświadczenie w pracy na stanowisku grafika komputerowego, ale nie jestem zawodowym grafikiem komputerowym- ukończyłam Edukację Techniczno-Informatyczną oraz Techniki Multimedialne. Moja działalność będzie polegać na tym, że za pomocą strony internetowej będę zbierać zlecenia na projekty graficzne i je wykonywać w programie graficznym (ulotki, banery itp)- nie będę zajmować się ich wydrukiem, chyba, że klient bę

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-07 10:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Proszę wybaczyć, ale jest mi naprawdę ciężko określić symbol PKWiU...To co znalazłam pasuje mi do : PKWiU 22.25.10-00.00... ,,Usługi związane z poligrafią, pozostałe"; PKWiU 74.40.12-00.00... ,,Usługi planowania, opracowywania i zamieszczania reklam" PKWiU 92.31.22-00.00... ,,Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów" PKWiU 74.20.2... ,,Usługi architektoniczne" Mam wrażenie jednak, że żaden symbol w pełni nie określa mojej przyszłej działalności:(
  Mam wykształcenie przybliżone do grafiki komputowej, mam też doświadczenie w pracy na stanowisku grafika komputerowego, ale nie jestem zawodowym grafikiem komputerowym- ukończyłam Edukację Techniczno-Informatyczną oraz Techniki Multimedialne. Moja działalność będzie polegać na tym, że za pomocą strony internetowej będę zbierać zlecenia na projekty graficzne i je wykonywać w programie graficznym (ulotki, banery itp)- nie będę zajmować się ich wydrukiem, chyba, że klient będzie miał takie życzenie. Wówczas mogę osobiście zlecic drukarni wydruk, ale klient sam sobie go odbierze w wyznaczonej drukarni.
  Podobnie bedzie z rękodziełem: Klient zamawia, ja wykonuje i odsyłam kurierem-jako, że będzie to działalność internetowa, nie stacjonarna.
  Czy może mi Pan pomóc określić PKWiU? 
  Co z forma opodatkowania dla takiej działalności łączonej?
  Jaka forma opodarkowania by mi przysługiwała?
  Czy jako, że byłaby to działalność 1-os, muszę mieć w nazwie imię i nazwisko? Nie moge miec nazwy ogólnej, jako, ze w przyszłości chciałabym rozwijać firmę i zatrudniac pracowników jeśli wszystko będzie dobrze szło?
  Będę wdzięczna za mozlwie szybka odpowiedź.
  Przepraszam, ale jestem mówiac potocznie "zielona" w kwestiach formalnych.

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-10 09:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie ta klasyfikacja. Zapewne korzystała Pani z PKWiU 2004, a potrzebne są kody 2008. Działalność może być prowadzona w bardzo szerokiej skali. Może jej odpowiadać jeden, kilkanaście, a nawet kilkaset symboli statystycznych (w zależności od tego, co jest robione). Niemniej przy ryczałcie istotne jest to, aby wykonywane czynności nie znalazły się m.in. w załączniku nr 2 do ustawy. Wskazuje on bowiem usługi, wykonanywanie których wyklucza tę formę opodatkowania.
  Co do określenia PKWiU- nie podejmę się tego zadania, gdyż miejscami możemy mieć bardzo cieńką granicę przy tych wyłączeniach i przypadkiem wybrać ryczałt ewidencjonowany, gdzie nie będzie on możliwy. Dlatego co do szczegółów tutaj odsyłam do urzędu satystycznego.
  Mamy tutaj np. PKWiU 90.03.13 Oryginały prac malarzy, grafików i rzeźbiarzy - który prawo do ryczałtu wyłącza (wyłączone jest wszystko co mieści się w grupowaniu 90).
  Nazwa Pani firmy, to przede wszystkim imię i nazwisko. Dodatkowy wyraz bądź wyrażenie jest możliwe ale nie konieczne. Czyli wystarczy samo Jan Kowalski, a może też być Grafix Jank Kowalski, gdzie jako np. nazwę skróconą można podawać Grafix.
  Wracają do formy opodatkowania, karta podatkowa przy kilku różnych rodzajach działalności nie będzie możliwa. Ryczałt - zastrzeżenie opisane wyżej co do przedmiotu tej działalności.
  Gdy ryczałt nie będzie możliwy, pozostanie skala podatkowa i podatek liniowy. Ten ostatni jest opłacalny, gdy dochody będą wyższe niż ok. 100 000 zł. Do tej kwoty lepiej wybrać skalę podatkową niemniej trzeba pamiętać, że liczymy tutaj wszystkie dochody opodatkowane skalą, a więc praca, emerytura, zasiłki, firma.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-13 17:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziekuję za odpowiedź. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak rozliczać się na zasadach ogólnych i prowadzić KPiR.
  Zastanawia mnie teraz inna sprawa. Jaki dokument wystawia NIe-Vatowiec? Podobno weszła w zycie nowa ustawa, że rachunek wystawia się tylko na życzenie klienta? A w innym przypadku należy wystawiać fakturę.
  Co jesli firma czy tez klient nie chce takiego rachunku lub faktury?  

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-26 13:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatnik zwolniony z VAT nie jest obowiązny do wystawienia faktury, jeżeli klient tego nie zażąda co jednak nie oznacza, że dokumentu takiego nie może wystawić (pomimo braku żądania). Jeżeli faktura (czy rachunek) nie zostanie wystawiona, sprzedaż tę należy zaliczyć do sprzedaży bezrachunkowej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kamila_2018

  Dodano 2018-07-21 11:15 przez Kamila_2018

  Sprzedaż projektów graficznych, ilustracji - forma opodatkowania

  Dzień dobry,chciałabym zacząć sprzedawać swoje gotowe projekty graficzne (wizytówki, ilustracje, plakaty itp.) oraz zdjęcia wykonane przeze mnie. Będą to produkty elektroniczne, które nie będą wykonywane na zlecenie, nie będą to także usługi związane z projektowaniem. W związku z tym mam pytanie, cz...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-27 08:27 przez konto usunięte

  Projektowanie graficzne i rękodzieło - jaka forma opodatkowania?

  Witam serdecznie,moje pytanie dotyczy wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. Otóż myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej, działałabym głównie przez internet przyjmując zlecenia na projekty graficzne z racji, że jestem grafikiem komputerowym (projekty ulotek, banerów wyłączając z te...

 • tinkka

  Dodano 2014-07-14 02:06 przez tinkka

  Sezonowa działalność gospodarcza

  Dzień dobry,
  mam 19 lat i od października będę studiowała. Tworzę biżuterię i postanowiłam ją sprzedawać, a że są aktualnie wakacje to chciałabym tego dokonywać nad morzem. Biżuteria jest wykonywana z modeliny i elementów posrebrzanych. Zamierzam więc założyć działalność gospodarczą, a po sezonie – ...

 • siarkaa85

  Dodano 2014-06-10 18:00 przez siarkaa85

  Działalność internetowa - kosmetyki i akcesoria. Jaką formę opodatkowania wybrać?

  Witam serdecznie,
  właśnie będę zakładać działalność internetową, gdzie sprzedawać będę głownie osobom prywatnym - kosmetyki akcesoria itd.
  Chcę się zapytać jaka forma opodatkowania będzie dla mnie najkorzystniejsza? Przeszukałam już forum i nie znalazłam konkretnej odpowiedzi. Szacunkowy zarobek na ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-11-20 00:35 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza - sklep internetowy - rękodzieło

  Witam,w najbliższym czasie zamierzam założyć działalność gospodarczą. W związku z tym będę bardzo wdzięczna za pomoc i rady w kilku kwestiach. Profil mojej działalności to rękodzieło (biżuteria z naturalnej wyprawionej skóry, z elementami metalowymi, srebrnymi oraz kamieniami półszlachetnymi, które ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania