eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Wynajem mieszkania - kilka pytań


2012-09-20 02:26 autor: Iza.S.

2 909 odsłon

Wynajem mieszkania - kilka pytań

Sytuacja wygląda następująco: chcę wynająć moje mieszkanie trzem dziewczynom na okres od pazdziernika do czerwca
w związku z tym mam kilka pytań:
1. jak zawrzeć w umowie to, że będzie kilku najemców a nie 1 osoba ?
2. przeczytałam gdzieś, że na umowie musi być numer NIP najemcy - czy to prawda, a jeśli tak to w jakim celu ? Te dziewczyny, którym chce wynająć mają po 19 lat i są studentkami, wątpie żeby w ogóle miały numer NIP wyrobiony, czy to problem ?
3. Jeśli chodzi o podatek, ja jestem studentką i jestem zatrudniona na umowę zlecenie, co roku dostaję ok 500 zł zwrotu podatku (właściwie nie wiem dlaczego ale pewnie za mało zarabiam czy coś) jaki wybrać rodzaj opodatkowania ? Bardziej się opłaca na zasadach ogólnych czy ryczałtem ?Czytałam, że wygodniej rozliczać się z US ryczałtem, ale wtedy nie można żadnych kosztów ani nic odliczyć.Czy mam rozumieć, że jeśli na umowie będę miała kwotę np. 1000 zł i zapis, że ja płacę za media itp. a nie najemca (inna opcja nie wchodzi w grę) to od tego 1000 zł płacę ten ryczałt ?Czy mogę sobie np. kwoty zapłacone do administracji budynku oraz rachunki za prąd, gaz itp odliczyć i płacić ryczałt od tego ile faktycznie 'zarobiłam' na wynajmie ?Czy można odliczyć opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu albo podatek od nieruchomości które ja płacę do urzędu miasta z okazji posiadania mieszkania które będzie wynajmowane ?
4. W jaki sposób i czy w ogóle US będzie kontrolował ile ja tego podatku powinnam zapłacić ? Będą mi zaglądali w wyciągi z konta albo w faktury, uwierzą mi 'na słowo', że ich nie oszukuję - jak to wygląda ?
5. Jak wygląda procedura zgłaszania tego dochodu z najmu ? Jeśli pójdę do US to pani w okienku powie mi co i jak mam wypełnić, czy raczej nie ma co liczyć na pomoc ? Nie mam pojęcia jak to funkcjonuje :(

Bardzo proszę o pomoc gdyż jestem kompletnie zielona w temacie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-28 14:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  jeżeli najemcami mają być 3 niezależne od siebie osoby, to w celu uniknięcia nieporozumień, lepiej zawrzeć umowę w której stronami będą te 3 osoby właśnie i wpisać i ich odpowiedzialność ma być solidarna. Oznacza to, iż w przypadku gdyby któraś nie płaciła to obowiązek przechodzi na pozostałe.

  można zawrzeć również najmu okazjonalnego u notariusza wraz z poddaniem się egzekucji.

  Umowę należy zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania