eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Kiedy muszę dokonać płatności podatku VAT i dochodowego jeżeli najemca nie opłaca faktur?


2016-02-10 23:04 autor: Konstancja

2 295 odsłon

Kiedy muszę dokonać płatności podatku VAT i dochodowego jeżeli najemca nie opłaca faktur?

W grudniu wynajęliśmy z mężem budynek mieszkalny na działalność gospodarczą. Jako osoba fizyczna złożyłam deklarację o rozliczaniu się z najmu podatkiem ryczałtowym. Mąż prowadzi działalność gospodarczą, ale z najmu majątku wspólnego mam się rozliczać sama.

Jednocześnie złożyłam deklarację o rozliczaniu podatku VAT z tytułu najmu, ponieważ przewidywany dochód wynikający z umowy miałby przekroczyć kwotę 200 tys. w tym roku.

Wystawiłam do tej pory dwie faktury VAT, ale nie otrzymałam żadnej płatności. Rozliczenie z obydwu podatków zadeklarowałam co miesiąc. Czy oznacza to, że nie mając dochodu jestem zobowiązana do zapłaty wobec urzędu skarbowego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-15 14:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatku VAT uniknąć się nie da. Tutaj obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, gdy ta jest wystawiona w terminie.
  Co innego podatek dochodowy. Wskazała Pani, że jest to tzw. najem prywatny, a tutaj przychód powstaje kasowo, czyli dopiero jak nam zapłacą.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • muzyk

  Dodano 2015-11-05 12:52 przez muzyk

  Prowadzę działalność gospodarczą od sprzedaży działki budowlanej. Czy zapłacę podatek?

  Prowadzę działalność gospodarczą i płacę podatek VAT i liniowy. W 2003 roku kupiłem działkę budowlaną od gminy, a w 2011 roku dokupiłem sąsiednią, tak, że w chwili obecnej stanowią jedną całość. Teraz sprzedaję jej połowę.Cena zakupu była wyższa od ceny sprzedaży, ponieważ wartość ziemi drastycznie ...

 • konto usunięte

  Dodano 2018-07-04 18:38 przez konto usunięte

  Podatek a różnica w VAT

  Dzień dobry, czytam i czytam i nie rozumiem jak rozliczyć podatek, a właściwie różnicę w VAT. Jestem na PKPiR zasadach ogólnych, płatnik VAT. Nowa firma działalność od maja.
  W maju nie wystawiłem żadnej faktury, zakupiłem towar na kwotę brutto 9140 zł. VAT od tego to 1623 zł i przeniosłem w rozlicze...

 • Mario79

  Dodano 2017-10-15 20:32 przez Mario79

  Hodowla krewetek działalność rolnicza

  Witam,
  chciałbym rozpocząć hodowlę krewetek ozdobnych w akwariach.
  Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników. Pracuję na pełny etat jako pracownik w spółce z ograniczo...

 • Lfinda

  Dodano 2017-06-27 12:10 przez Lfinda

  Zawieszenie działalności a rozliczenie VAT

  Witam,w jaki sposób rozliczamy VAT w okresie zawieszania działalności gospodarczej? Czy musimy składać deklarację VAT do Urzedu Skarbowego lub czy kwoty te będą mogły być rozliczone w okresie wszczęcia działalności?

 • Pytacz

  Dodano 2017-04-25 23:11 przez Pytacz

  Sprzedaż na platformie elektronicznej zarejestrowanej w UK. Czy muszę rozliczać się w Polsce?

  Witam,chciałem wystawić na sprzedaż gry, poprzez platformę itch.io zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Platforma pozwala na opcję, w której sama rozlicza okresowo sprzedaż z VAT (na terenie UK), a autorowi przekazuje kwotę pomniejszoną o VAT, prowizję etc.Szczegółowy opis na platformie:https://itch....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania