eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Urlop wychowawczy / L4


8 dni temu, 16:19 autor: Patkos

330 odsłon

Urlop wychowawczy / L4

Dzień dobry, 

Z dniem 12 lipca kończę urlop macierzyński. Zaraz po urlopie macierzyńskim będę odbierała urlop wypoczynkowy zaległy w wysokości 20 dni a zaraz po nim z kolei wychowawczy, o który będę składać wniosek wraz z wnioskiem o urlop zaległy. 

Czy jeżeli w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego zaległego okaże się, że jestem w ciąży i ginekolog wystawi mi L4 to czy przerwie to urlop zaległy?

Czy jeśli w tym momencie złożę wniosek o wycofanie urlopu wychowawczego minimum 7 dni przed jego rozpoczęciem to należy mi się L4 z kodem B 100% a następnie po urodzeniu rodzicielski/macierzyński - 80% wynagrodzenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 4 dni temu, 07:50 autor odpowiedzi: Jowita

  Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.

  Urlop wypoczynkowy zostanie przerwany z mocy prawa i przejdzie Pani na zwolnienie chorobowe płatne aż do porodu a potem urlop macierzyński i zasiłek macierzyński. Przy czym należy pamiętać o złożeniu oświadczenia o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 4 dni temu, 08:41 autor odpowiedzi: Patkos

  Zasiłek macierzyński będzie wysokości tak jak w 1 ciąży ? 
  Nie utracę żadnych praw jeśli w ten sposób zawiadomię o 2 ciąży? 
  Wycofać wniosek o urlop wychowawczy muszę minimum 7 dni przed jego rozpoczęciem? Nie ma znaczenia czy zrobię to wcześniej?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 4 dni temu, 11:08 autor odpowiedzi: Jowita

  Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

  Nie utraci Pani żadnych praw w związku z wycofaniem wniosku o urlop wychowawczy. Może Pani złożyć oświadczenie o wycofaniu wniosku o urlop wychowawczy wcześniej niż ustawowe 7 dni.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 4 dni temu, 15:42 autor odpowiedzi: Patkos


  Dostałam informację że od 11 lipca do 25 września będę na zaległym urlopie wypoczynkowym. Składając wniosek o ten urlop nie będę musiała składać jeszcze wniosku o wychowawczy. 
  Jesli dobrze rozumiem jeśli do końca urlopu zaległego okaże pracodawcy L4 z kodem B też nie stracę prawa do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% moich zarobków?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 4 dni temu, 20:25 autor odpowiedzi: Jowita

  Proszę się utratą zasiłku nie przejmować, sytuacja o którą Pani pyta nie powoduje utraty zasiłku. 

  Podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na nowo, czyli nie będzie taka sama jak w przypadku pierwszej ciąży. W Pani przypadku tą przerwą będzie miesiąc sierpień.

  Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 4 dni temu, 20:27 autor odpowiedzi: Patkos

  Bardzo dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas ????☺️!

  Jowita skomentował/a odpowiedź 4 dni temu, 20:28

  Powodzenia!

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Monikag157

  Dodano 2021-12-15 02:23 przez Monikag157

  Kiedy mogę przejść na l4

  Witam, obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym do 27.12. Od 28.12 miałam przejść na urlop wychowawczy, okazało się, że jestem w 2 ciąży. Czy muszę anulować wniosek o urlop wychowawczy czy od razu na trwającym jeszcze urlopie wypoczynkowym przejść na zwolnienie płatne? Umowę mam na czas nieokreślony.

 • sandrola

  Dodano 2021-03-03 10:37 przez sandrola

  Kolejna ciąża na urlopie wypoczynkowym

  Witam. Zakończyłam urlop macierzyński. Po nim wykorzystałam 3 miesiące urlopu wychowawczego. Obecnie jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym, który nastąpił od razu po zakończeniu urlopu wychowawczego.
  Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy i dostarczyć pracodawcy L4 na drugą ciążę? Czy zasiłek z tyt...

 • Iwi22el

  Dodano 2021-02-05 13:04 przez Iwi22el

  Czy na urlopie wypoczynkowym po zajściu w drugą ciążę przysługuje mi macierzyński płatny?

  Witam. Właśnie skończył mi się urlop macierzyński, od razu przeszłam na urlop wypoczynkowy zaległy, później jeszcze chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy aktualny z tego roku.
  Czy przerywając ten urlop z powodu drugiej ciąży będę mieć płatne L4 i później macierzyński? Bardzo proszę o poradę.

 • Paula95

  Dodano 2022-04-13 20:27 przez Paula95

  Druga ciąża na urlopie wychowawczym

  Czy jeśli obecnie jestem na urlopie wychowawczym, a okazało się że jestem w drugiej ciąży, mogę przerwać ten urlop i na zaległym urlopie wypoczynkowym iść na zwolnienie? Czy wtedy zwolnienie będzie płatne?

 • Elzbieta_Anielka

  Dodano 7 dni temu, 14:57 przez Elzbieta_Anielka

  Jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

  Witam. Od ponad roku byłam zatrudniona na umowę zlecenie, gdzie były odprowadzane składki chorobowe. Od 3 miesięcy pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony ze stałą wypłatą. Jestem w ciąży i lekarz twierdzi że muszę iść na zwolnienie. 
  Jeżeli zdecydowałabym się na zwolnienie, to jaka byłaby wys...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

 • Urlop wychowawczy i wypoczynkowy - zmiany

  Urlop wychowawczy i wypoczynkowy - zmiany

  W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu przyjęta została ustawa zmieniająca przepisy Kodeksu pracy w zakresie urlopu wychowawczego. Celem nowelizacji jest wprowadzenie możliwości podzielenia urlopu wychowawczego łącznie na 5 części. Ale ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania