eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy mogę zejść na L4 w ciąży?


2021-07-27 18:53 autor: AnnaG.P.

5 708 odsłon

Czy mogę zejść na L4 w ciąży?

Witam, przez 3 lata byłam w ciągłości zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Moja umowa wygasa 31.07, nową pracę podejmę od 1.09.

Czy w momencie, jeśli w sierpniu będę zarejestrowana w urzędzie pracy a zajdę w tym czasie w ciążę, to czy we wrześniu będę mogła zejść na zwolnienie lekarskie? Mój zawód wyklucza pracę w ciąży, a bardzo zależy mi na dziecku.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-07-28 11:00 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Osoba zarejestrowana jako bezrobotna może przebywać na zwolnieniu lekarskim 89 dni, 90 dnia urząd pracy może wyrejestrować z powodu braku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudniania. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku kobiet w ciąży. Mają one prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim nawet przez całą ciążę bez ryzyka utraty statusu osoby bezrobotnej. Ponadt, po urodzeniu dziecka, urząd pracy może zwolnić matkę z obowiązku stawiennictwa w urzędzie i przyjmowania ofert pracy przez okres roku (tak jakby była na urlopie macierzyńskim).
    Oczywiście ma Pani prawo podpisać umowę, kiedy tylko Pani zechce, ale należy pamiętać, że jeśli będzie Pani na zwolnieniu lekarskim, to w okresie zwolnienia nie może Pani podjąć innej pracy. Nawet jeśli podejmie Pani pracę po zwolnieniu lekarskim, to warto wiedzieć, że tylko umowa o pracę, która została zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu (art. 177 § 3 KP).

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Magda890

    Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890

    L4 w ciąży, nowa praca

    Witam serdecznie
    Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
    Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

  • monika 3212

    Dodano 2021-11-14 21:14 przez monika 3212

    Nowa praca a L4 ciążowe

    Witam. Od 1 września zaczęłam nową pracę na pół etatu. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa z chorobowym w tej sytuacji? Mogę iść od razu czy muszę  jeszcze pracować jeszcze jakiś czas?

  • Tomi1994

    Dodano 2021-12-01 17:57 przez Tomi1994

    Czy umowa nie zostanie uznana za pozorną?

    Moja żona dowiedziała się, że jest w 10 tyg. ciąży. Jest osobą bezrobotną. Urząd Pracy znalazł jej pracę sprzątaczki, którą zamierza podjąć. Nie chciałaby informować pracodawcy o ciąży. Chciałaby popracować miesiąc czy dwa i pójść na zwolnienie. Prawdopodobnie dostanie umowę na okres próbny 3 miesię...

  • Laura123

    Dodano 2021-06-15 14:52 przez Laura123

    Dwie umowy a L4 ciążowe

    Dzień dobry. Jestem obecnie zatrudniona od 3 lat na umowie o pracę na pełen etat. Z początkiem czerwca rozpoczęłam drugą umowę o pracę na pół etatu. Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Czy przysługuje mi chorobowe z obu umów?
    Podstawą chorobowego w pierwszej umowie będzie średnia z 12 miesi...

  • MarlenaKo

    Dodano 2022-01-18 21:02 przez MarlenaKo

    2 umowy o pracę a zwolnienie w czasie ciąży

    Jestem zatrudniona od 4 lat na umowę o pracę oraz czas nieokreślony w jednej firmie. Równocześnie zaczęłam pracę w drugiej firmie w oparciu o umowę o pracę. Pracuję w niej tydzień, a ginekolog potwierdził ciążę.
    Moje pytanie jest następujące - czy jeśli pójdę na zwolnienie przed upływem przepracowan...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

  • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

  • Przekwalifikowanie, czyli jak skutecznie zmienić pracę

    Przekwalifikowanie, czyli jak skutecznie zmienić pracę

    Przekwalifikowanie może wydawać się odważną decyzją, do tego obarczoną sporym ryzykiem. Szczególnie, jeśli mamy już za sobą kilka lub nawet kilkanaście lat pracy w danym zawodzie - nagła zmiana ścieżki kariery może wydawać się w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania