eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwrot wynagrodzenia a pracodawca i ZUS


2020-07-05 01:43 autor: Anekxyz

1 339 odsłon

Zwrot wynagrodzenia a pracodawca i ZUS

Witam, chciałabym uzyskać informację co do otrzymanego pisma od pracodawcy poniżej jego treść:

"W związku z zawarciem umowy o pracę w dniu 17.11.19 oraz późniejszymi zwolnieniami lekarskimi (opieka nad dzieckiem, zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży) bezpodstawnie dokonaliśmy wypłaty wynagrodzenia za okres grudzień 2019 oraz styczeń i luty 2020. Bezpodstawna wypłata wynagrodzenia wynika z faktu, że we wcześniejszym okresie 2019, była już Pani na zwolnieniu lekarskim i poprzedni pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres choroby w wymiarze 33 dni. W związku z powyższym wypłatę wynagrodzenia za okres choroby od dnia 16 grudnia 2019 r. przejmuje ZUS. Niniejszym nie słusznie wypłacone kwoty za 3 miesiące proszę o zwrot na Firmowe konto łącznie ok. 4 zł." 

Chciałabym się dowiedzieć, czy powyższą kwotę muszę zwrócić, ponieważ przelew jaki otrzymałam był zatytułowany wynagrodzenie XII; Wynagrodzenie I oraz Wynagrodzenie II. Muszę nadmienić, że nie miałam wiedzy, że te środki są mi nie słusznie przelane, ponieważ byłam pewna, że wynikają one z faktu zwolnienia lekarskiego.

Dodatkowo po weryfikacji, zwolnień w ZUS dowiedziałam się, że za okres  16.12.2019 do 02.02.2020 r. - nastąpiła odmowa wypłaty świadczenia / czyli ZUS mi za tamten okres nic nie wypłacił.

Czy w takim przypadku muszę zwrócić otrzymane środki pracodawcy za okres Grudzień, Styczeń i Luty? Czy domagać się uzyskania wynagrodzenia od ZUS za styczeń i luty?

Czy w takim przypadku, jeśli mam umowę do końca roku a urodziłam kilka dni temu (23.06.2020), pracodawca może mnie zwolnić, bądź potrącić moje wynagrodzenie z tytułu urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego? I kto będzie władny do wypłaty świadczeń ZUS czy pracodawca?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2020-06-29 19:20 przez konto usunięte

  Nowa umowa a L4

  Witam, pracowałam w firmie prawie dwa lata jednak została rozwiązana z powodów. Byłam miesiąc zarejestrowana jako bezrobotna po czym wróciłam do firmy na tych samych warunkach, czyli umowa o prace na czas nieokreślony i po dwóch miesiącach dowiedziałam się że jestem w ciąży i poszłam na zwolnienie.
  ...

 • Olgaaaa87

  Dodano 2020-07-12 08:55 przez Olgaaaa87

  Ciąża a przedłużona umowa

  Witam. Została mi przedłużona umowa o pracę 1 lipca. Okazało się, że jestem na chwilę obecną w 3 tygodniu ciąży a nie wiedziałam o tym przed przedłużeniem umowy. Czy mogę iść normalnie na zwolnienie lekarskie i czy będę miała płacone normalnie pieniążki?

 • lola344

  Dodano 2020-07-01 16:10 przez lola344

  Likwidacja zakładu pracy w ciąży

  Dzień dobry, jestem w 7 miesiącu ciąży (od początku ciąży na zwolnieniu lekarskim). Dziś otrzymałam telefon od szefowej, że w sierpniu ma nastąpić likwidacja zakładu. Ja termin mam na 9 września. Chciałam zapytać o zasiłki, jak to będzie? Czy po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński będzie mi płaco...

 • katkas795

  Dodano 2020-06-24 09:29 przez katkas795

  Zwolnienie L4 a zajście w ciążę

  Witam, jestem na zwolnieniu L4 od psychiatry (depresja), już 2 miesiące z mężem staramy się o dziecko. Co jeśli zajdę w ciążę na zwolnieniu? Jak będę mieć liczone wynagrodzenie i co ze zwolnieniem, czy będę mogła normalnie brać zwolnienie 9 miesięcy na okres ciąży czy odejmie się zwolnienie od psych...

 • Holle

  Dodano 2020-06-08 22:53 przez Holle

  Umowa na 3 miesiące. Kto wypłaci L4?

  Witam, od początku marca mam umowę na 3 miesiące, kończy się ona 11 czerwca. Czy jak pójdę na L4 przed zakończeniem umowy to wypłacać będzie mi świadczenie ZUS czy pracodawca?
  I jakby się okazało podczas tego L4 że jestem w ciąży to mimo że pracowałam 3 miesiące na umowę o pracę na 1/2 etatu (nie ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania