eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Jak jest liczona ciągłość zwolnienia lekarskiego?


2020-03-24 08:18 autor: zakt

3 613 odsłon

Jak jest liczona ciągłość zwolnienia lekarskiego?

Witam,

obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które jest wypisane na 12 dni do końca miesiąca. W trakcie zwolnienia pojawił się problem z przepukliną kręgosłupa, która raczej nie pozwoli mi wrócić do pracy po obecnym zwolnieniu.

Jeżeli pójdę na kolejne zwolnienie, to jak jest liczona ciągłość zwolnienia? Czy jeśli następne zwolnienie będzie wystawione powiedzmy do 17, do piątku a jeszcze kolejne od poniedziałku, to czy okresy tych trzech zwolnień będą się sumować, czy weekend, na który nie było wystawione zwolnienie przerywa ten czas i trzecie zwolnienie jest liczone jakby od nowa?

Dziękuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-04-24 12:13 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Generalnie jeżeli pomiędzy zwolnieniami nie ma ani 1 dnia przerwy zaliczamy wszystkie do jednego okresu zasiłkowego bez względu na jednostkę chorobową. Dlatego w tym konkretnym przypadku, gdy pomiędzy kolejnymi zwolnieniami lekarskimi istnieje przerwa, wszystko zależy od jednostki chorobowej wskazanej na zwolnieniu. Ta sama oznacza kontynuację okresu zasiłkowego, inna - nowy okres zasiłkowy. W praktyce wygląda to tak, że ponieważ pracodawca nie widzi jednostki chorobowej na zwolnieniu lekarskim, wysyła do ZUS pismo z prośbą o ustalenie okresu zasiłkowego. Do czasu uzyskania odpowiedzi, może wliczyć wszystkie zwolnienia do jednego okresu, a później to skorygować.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Weronika863

    Dodano 2017-05-15 18:33 przez Weronika863

    L4 w ciąży - ciągłość zwolnienia lekarskiego

    Witam,jestem w ciąży i mam L4 do 18.05.2017. Czy jak jutro idę na wizytę tj. 16.05.2017 lekarz może mi wypisać dalsze L4, czy muszę się zjawić dopiero 19.05.2017?

  • M.tek

    Dodano 2021-09-23 08:17 przez M.tek

    Chorobowe po okresie wypowiedzenia

    W firmie przepracowałam 15 lat, jestem w trakcie wypowiedzenia za porozumieniem stron z winy pracodawcy. Firma wychodzi z Polski i ta, która ją przejęła, nie podpisała ze mną umowy. Moim ostatnim dniem pracy będzie 30 wrzesień tego roku.
    Oczywiście przysługuje mi odprawa z tytułu lat pracy, ale obec...

  • MACCIO95

    Dodano 2019-12-13 19:18 przez MACCIO95

    Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy przy przedłużeniu L4 po wygaśnięciu umowy o pracę?

    Witam. W dniach 26 listopada do 12 grudnia przebywałem na zwolnieniu lekarskim. 30 listopada wygasła mi umowa o pracę (wynagrodzenia z powodu niezdolności do pracy do końca umowy pracodawca wypłacił wraz z ostatnią wypłatą), nie została przedłużona. Złożyłem do ZUS elektronicznie wniosek o zasiłek c...

  • arielkaf44

    Dodano 2019-01-12 12:28 przez arielkaf44

    Koniec umowy a L4

    Witam,potrzebuję porady. W poniedziałek kończy mi się umowa o pracę na okres próbny (3 miesiące). Nie zostanie przedłużona. W piątek, czyli w przedostatni dzień pracy dostałam L4 od neurologa na 2 tygodnie do 26.01. Zahaczyłam więc o obecną jeszcze umowę z zakładem pracy.Moje pytanie brzmi: czy będę...

  • Daniel5991

    Dodano 2018-10-04 14:20 przez Daniel5991

    L4 na umowę o pracę

    Witam,chciałbym się zapytać, jak to wygląda z płatnym L4 po 31 dniach roboczych. Czy po prostu miesiąc i czy przysługuje mi L4 płatne, jak po przepracowaniu 1 tygodnia? Poszedłem na L4 bezpłatne na 2 tygodnie z powodu anginy i w pierwszym miesiącu przepracowałem 1 tydzień i ostatni miesiąca łącznie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

  • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania