eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Druga ciąża w trakcie zaległego urlopu


2020-03-19 11:27 autor: Len

3 325 odsłon

Druga ciąża w trakcie zaległego urlopu

Witam,

od końca stycznia przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym po zakończonym urlopie macierzyńsko-rodzicielskim. W międzyczasie okazało się, że ponownie jestem w ciąży. Zaległy urlop kończę z końcem marca.

Co jest dla mnie korzystniejsze? Przejście od razu na zwolnienie lekarskie (pracodawca nie chce bym wracała w obecnej sytuacji) czy wybranie urlopu wypoczynkowego, tak by minęły np 3 miesiące od zakończenia macierzyńskiego?

Dodam, że w ubiegłym roku moje wynagrodzenie zostało powiększone o kilka procent.
Jak wygląda kwestia wynagrodzenia płatnego przez ZUS w trakcie L4 przy 2 ciąży a potem macierzyńskiego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-03-20 08:06 autor odpowiedzi: Jowita

  Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli miedzy okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (wliczamy okres urlopu wypoczynkowego).

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-03-20 08:25 autor odpowiedzi: Len

  Czy ZUS wyplaca wynagrodzenie zgodnie z tym, co mam na umowie? Czyli w trakcie L4 otrzymywać będę100% pensji, a na macierzyńskim 80%? obecnie jestem na urlopie, który trwać będzie ok 2 msc, czy z jakiegoś powodu warto wydłużyć ten urlop i w ten sposób pobierać wynagrodzenie od pracodawcy np przez 3 msc. Czy ma to znaczenie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-03-20 08:31 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli nie będzie przerwy pomiędzy zasiłkami podstawa wymiaru zasiłku będzie taka sama jak w przypadku pierwszej ciąży, a jeżeli będzie przerwa 3 miesięczna podstawa będzie ustalana na nowo z uwzględnieniem zmiany wynagrodzenia.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-09-14 22:58 autor odpowiedzi: Kasia0o

  Dobry wieczor , mam podobna sytuacje . We wrześniu zakończyłam roczny urlop macierzynski-rodzicielski . OD 1 września jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym , okazało się, ze jestem obecnie w kolejnej ciąży i zamierzam przerwać urlop w dniu 23.09 L4 z kodem "B"  jaka będzie podstawa do L4 i zasiłku chorobowego ? Taka sama jak przy poprzedniej ciąży ?  Czy ulegnie zmianie ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

 • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

  Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania