eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Brak 3 miesięcy przerwy między L4 a wysokość L4 w ciąży


2019-02-12 14:10 autor: Kasiaa302

2 351 odsłon

Brak 3 miesięcy przerwy między L4 a wysokość L4 w ciąży

Witam,

obecnie przebywam na L4 z powodu ciąży. ZUS niestety wyliczył mi marną podstawę chorobowego, w porównaniu z faktycznie opłacanymi składkami na podstawę chorobowego.

Otóż zostałam zatrudniona w połowie kwietnia 2018. Na zaledwie jeden dzień zwolnienia poszłam pod koniec maja. Potem kilka dni na początku lipca i tydzień pod koniec października (nie było przerwy pełnych 3 miesięcy). Niestety jakoś ostatni rok nie był łaskawy dla mojego zdrowia:-( W październiku zaszłam w ciążę, do połowy listopada jestem już na L4 wynikającym w komplikacji aż do porodu. 

Założyłam konto PUE i z informacji tam zawartych wynika, że ZUS wziął mi za podstawę chorobowego ( i w przyszłości pewnie macierzyńskiego) tylko maj. Mimo, iż w każdym kolejnym miesiącu - od czerwca aż do listopada - moje zarobki wzrosły o 100% z powodu bardzo wysokich, wchodzących w podstawę chorobowego premii.

Niestety w maju premia ta była bardzo symboliczna. Trochę mi szkoda, bo to bardzo dużo pieniążków, ale rozumiem, że dobrze rozumuje i nie ma podstawy do odwołania się do ZUS-u?

W trakcie trwania mojego urlopu macierzyńskiego wygasa moja umowa. Czy ZUS będzie mi wypłacał zasiłek biorąc pod uwagę taka podstawę jak teraz?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-02-12 16:48 autor odpowiedzi: Jowita

  Po ustaniu zatrudnienia podstawa wymiaru zasiłku nie będzie ustalana na nowo, będzie w takiej samej wysokości jak ustalona w trakcie zatrudnienia.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-02-14 09:03 autor odpowiedzi: Marianka Ka.

  Niestety, jeśli nie ma przerwy 3mc między jednym a drugim L4, to podstawa zasiłków wyliczana jest cały czas jak przy pierwszym zwolnieniu.

  Jest to niekorzystne dla osób, gdzie warunki pracy zmieniają się na lepsze.

  Ale też pole dla osób, którym warunki zmieniają się na gorsze (są takie osoby, sama byłam w takim przypadku). Gdybym wiedziała o tym przepisie na pewno ominęło by mnie wiele stresu. Bo z kwoty 6tys na rękę ewentualnie miałam niepewną opcje pracowania za pensje minimalną. Ciąża był planowana. Trudno przestać się starać, bo problem z tematami zasiłek macierzyński, tym bardziej jak się nie udaje ( w końcu dziecko planuje po to zeby mieć dziecko! choć chyba urzednicy myślą inaczej...) i odkładać macierzyństwo w nieskończoność. Gdybym zachorowała przed końcem tamtej umowy a na zwolnienie (na które i tak poszłam bo myślałam, że umrę przez piersze 2 miesiące ciąży) poszła przed upływem 3mc to podstawa zasiłku wyliczna byłaby ze starej pensji (którą uczciwie dostawałam przez poprzednie 12mc).

  Może wpis pomoże mamom w podobnej sytuacji.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Frogs

  Dodano 2017-09-06 13:45 przez Frogs

  Wysokość wynagrodzenia za pracę - druga ciążą, średnie wynagrodzenie

  Witam, jestem w trakcie rocznego urlopu macierzyńskiego, który kończy mi się 20.03.2017. Otrzymuje 80% wynagrodzenia sprzed ciąży, który stanowi średnią z 12 miesięcy przed ciążą. Pracodawca stopniowo podwyższał mi wynagrodzenie.W ostatnim miesiącu pracy (listopad) również otrzymałam podwyżkę, jedna...

 • WWiolka18

  Dodano 2017-02-20 02:37 przez WWiolka18

  L4 ciążowe po urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym

  Ukończyłam urlop macierzyński w grudniu (80% płatny). Do dnia 14 lutego przebywałam na urlopie wypoczynkowym, a od 15 go przedstawiłam kolejne L4 ciążowe. Moje pytanie jaką kwotę otrzymam za aktualne L4? Czy będzie to 100% wynagrodzenia sprzed macierzyńskiego czy 100% obliczone z ostatnich 12 miesię...

 • ellpii

  Dodano 2016-10-05 07:34 przez ellpii

  Wysokość zarobków na L4 w ciąży i urlopie macierzyńskim

  Witam,
  chciałabym potwierdzić czy dobrze obliczam swoje wynagrodzenie. Jestem w ciąży i planuję od grudnia udać się na L4.
  Do grudnia 2015 moja pensja wynosiła 5200 brutto. Od stycznia do czerwca 2016 było to 6000 brutto, a z kolei od lipca 2016 do dziś jest to 6500 brutto.
  Średnia z tych 12 miesięc...

 • MAW3

  Dodano 2016-04-04 18:01 przez MAW3

  Wyliczenie wysokości L4 ciążowego przy zmianie wysokości wynagrodzenia

  Witam,jakiej wysokości będzie przysługiwało L4 ciążowe i urlopu macierzyńskiego: w marcu zanim zdążyłam powiadomić pracodawcę o ciąży, dostałam podwyżkę wynagrodzenia (stała umowa o pracę) z 3000 do 3500 zł brutto. Lekarz chce mnie wysłać od maja na L4 ciążowe.Czy podstawą wyliczenia będzie średnia ...

 • bisiek

  Dodano 2016-03-31 22:01 przez bisiek

  Wysokość wynagrodzenia

  Witam,od września jestem na L4 w związku z ciążą. Do końca 2015 roku otrzymywałam normalną wypłatę premie. Od stycznia mam podpisany aneks na 1850 zł brutto, jednak dostaję mniejsze wypłaty. W styczniu było to 1758 brutto, w lutym już 1644 zł. Jak to jest wyliczane? Poinformowano mnie, że przeszłam ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

 • Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Zasiłek macierzyński 2016 - rewolucyjne zmiany

  Początek roku 2016 przyniesie pozytywne zmiany dla tej części rodziców, którym do tej pory nie przysługiwał zasiłek macierzyński. Od 1 stycznia tysiąc złotych miesięcznie przez czas odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania