eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › KRUS odmawia wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka


2016-11-18 22:34 autor: chips234

2 328 odsłon

KRUS odmawia wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka

Witam,

jestem rolnikiem i regularnie opłacam składki .Żona pracuje ale obecnie jest na urlopie macierzyńskim. W listopadzie 2015 r. urodził mi się syn. Według obowiązujących przepisów przysługiwał mi z KRUS zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka. Wniosek złożyłem na początku stycznia 2016 r. i dostałem decyzje odmowną.

Uzasadnienie było takie, że z dniem 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy i świadczenie mi się nie należy. Napisali również, że gdybym złożył wniosek jeszcze w roku 2015, to zasiłek by wypłacili. Jednak jak się wcześniej dowiadywałem w KRUS-ie to powiedzieli, że na złożenie takiego wniosku mam 10 lat. Dzwoniłem w tej sprawie do ministerstwa i powiedzieli żebym odwołał się od tej decyzji do sądu pracy, tak też zrobiłem. Niestety przegrałem sprawę.

Sąd powołał się na art. 35a ust.6. Ponownie zadzwoniłem do ministerstwa i powiedzieli żebym złożył apelację, ponieważ przepisy jasno nie określają jak jest z tym zasiłkiem dla tych dzieci, które urodziły się pod koniec roku 2015 roku i np. gdyby syn urodził się 31 grudnia o 23 godz. to co wtedy? Nie byłoby możliwości złożenia wniosku w starym roku przed zmianą przepisów... Apelację złożyłem, rozprawa 13 grudnia.

Czy jest szansa, że sąd apelacyjny wyda inny wyrok i czy ewentualnie można iść z tym jeszcze wyżej?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-19 19:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Interpretacja ze strony KRUSu jest prawidłowa. Dziwi mnie to, co napisali do Pana z ministrstwa, bo osobie ubezpieczonej, która przed dniem 1 stycznia 2016 r. nabyła prawo do  zasiłku macierzyńskiego na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2015 r. w wysokości 4-krotnej emerytury podstawowej, od dnia 1 stycznia 2016 r. przysługuje zasiłek macierzyński przez okres od 1 stycznia 2016 r. do dnia upływu- i tutaj jest ilość miesięcy uzalezniona od liczby urodzonych dzieci.
  Następnie. Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym jest złożony do jednostki organizacyjnej KRUS wniosek na druku KRUS SR - 24A  Wniosek o zasiłek macierzyński  w okresie przejściowym należy złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 1 kwietnia 2016 r. zasiłek macierzyński będzie przysługiwał od dnia 1 stycznia 2016 r. przez pozostałą cześć okresu, licząc od daty porodu. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie nie później jednak niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, prawo do zasiłku zostanie ustalone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
  Biorąc pod uwagę, że w kazdym ministerstwie jest obecnie młyn poczekam na werdykt drugiej instancji, bo wyroki sądu sa nie zbadane. Prosze dać znać, jak skonczyła się sprawa. Telefon do mnie to 606 762 223 . POzdrawiam Grzegorz Faluszczak.

  chips234 skomentował/a odpowiedź 2016-11-23 11:12

  Nam niestety nie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł miesięcznie, ponieważ żona jest zatrudniona i przebywa na urlopie macierzyńskim. Mi chodzi bardziej o tą kwotę, która przysługiwała do końca 2015 roku, czyli czterokrotność emerytury, która należała się każdemu rolnikowi, kiedy urodziło mu się dziecko. Syn urodził się w listopadzie, wniosek na druku SR-24 złożyłem na początku stycznia- czyli już obowiązywała nowa ustawa, stąd też KRUS odmówił wypłaty 4-krotności emerytury. Tak jak pisałem wcześniej kontaktowałem się wielokrotnie z ministerstwem i ciągle mówią żeby się odwoływać i apelować, ponieważ urodzenie miało miejsce w listopadzie 2015 r. W związku z tym po prostu zastanawiam się czy są jakieś realne szanse, że Sąd weźmie to pod uwagę i przyzna tą 4-krotność emerytury i czy ewentualnie jeśli apelacja zostanie odrzucona, czy jest sens odwoływać się do wyższych instancji? Po werdykcie drugiej instancji na pewno sie do Pana odezwę, Pozdrawiam

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • annnnnnna

  Dodano 2016-10-03 11:54 przez annnnnnna

  Ubezpieczenie przy mężu w KRUS - zwolnienie lekarskie

  Witam, jestem ubezpieczona w KRUS-ie przy mężu rolniku od września 2016 r. Obecnie jestem w ciąży. Czy po urodzeniu dziecka należy się nam zasiłek macierzyński i czy obecnie mogę znajdować się na zwolnieniu lekarskim?

 • eweaewa4

  Dodano 2015-07-08 11:27 przez eweaewa4

  Kuroniówka, KRUS i małżeństwo. Jakie zasiłki mi się należą?

  Witam,jestem na kurniówce do 6 listopada, a koło ósmego urodzę dziecko. Czy przedłużą mi kuroniówkę? Dodam, że mąż ubezpiecza się w KRUS na wniosek, ale chce wydzierżawić pole i być rolnikiem z 1 ha przeliczeniowym. Co ze mną? Czy stracę kuroniówkę? Czy mąż dostanie zasiłek z KRUS z tytułu urodzenia...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-05-26 18:15 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński a zasiłek dla bezrobotnych

  Od miesiąca jestem na zasiłku dla bezrobotnych i mam z tego tytułu zawieszony KRUS ale jestem też w ciąży.Czy po urodzeniu dziecka będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński z KRUS czy też nie?

 • alus981

  Dodano 2015-05-25 11:20 przez alus981

  ZUS i KRUS

  Witam,mam umowę o pracę na czas nieokreślony. W ciąży otrzymuję L4, później macierzyński i rodzicielski. Mąż jest zarejestrowany w KRUS od ponad roku. Czy jak ja otrzymam macierzyński, to on może złożyć wniosek o dodatek z tytułu urodzenia dziecka?

 • missagatka

  Dodano 2020-01-27 09:38 przez missagatka

  Zasiłek macierzyński. Czy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?

  Dzień dobry, urodziłam dziecko w maju 2019, zatrudnienie u pracodawcy miałam do dnia 31.12.2019. W styczniu mój pracodawca dostał pismo z ZUS w sprawie przedstawienia dokumentów oraz informacji potwierdzających wykonywanie pracy u wskazanego płatnika. Ja również dostałam identyczne pismo, NIE jest w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop rodzicielski 2014

  Urlop rodzicielski 2014

  Urlop rodzicielski to nowa forma urlopu po urodzeniu lub wzięciu na wychowanie dziecka, kierowana do obojga rodziców.

 • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

 • Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński w ostatnich latach przeszedł dużą transformację, dotyczącą nie tylko długości, ale przede wszystkim możliwości dzielenia go z ojcem dziecka. Staje się zatem w coraz większym stopniu urlopem rodzicielskim. Obecnie ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

  W czerwcu 2013 roku weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego czy szerzej - rodzicielskiego. W 2014 roku wszyscy młodzi rodzice będą korzystać z urlopu na nowych zasadach.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania