eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Urlop i zasiłek macierzyński oraz rodzicielski - żona w KRUS, mąż w ZUS


2016-11-02 11:02 autor: maarwo

4 855 odsłon

Urlop i zasiłek macierzyński oraz rodzicielski - żona w KRUS, mąż w ZUS

Witam,

sytuacja jest następująca. Żona rodzi dziecko, jest ubezpieczona w KRUS, Mąż ubezpieczony w ZUS chciałby odbierać urlop/zasiłek macierzynski i potem rodzicielski.

Czy taki wariant jest możliwy? Czy mężczyzna ubezpieczony w ZUS może odebrać macierzyński/rodzicielski skoro żona jest w KRUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-03 00:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Macierzyński należy się żonie. Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, to tak.

  maarwo skomentował/a odpowiedź 2016-11-03 07:01

  Okazuje się że NIE. Ojcu nalezy sie 2 tygodnie urlopu ojcowskiego i tyle. Zapytałem o to Zus. Poniżej odpowiedz: Dzień dobry Odpowiadając na Pana pytanie wyjaśniam, że pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia – w przypadku, gdy pracownikowi urodziło się dziecko. Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo w nie więcej niż dwóch częściach, z których każda nie może być krótsza niż tydzień. Części urlopu ojcowskiego nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie. Urlop ojcowski może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu. Urlop ojcowski przed i po przerwie przypadającej na pobyt dziecka w szpitalu stanowi tę samą część tego urlopu. Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W przypadku, gdy pracodawca udzieli urlopu ojcowskiego pomimo niezachowania przez pracownika siedmiodniowego terminu, za okres udzielonego urlopu zasiłek macierzyński przysługuje. Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, wymagane są dodatkowo: 1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika s...

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-03 07:04 autor odpowiedzi: maarwo

  Okazuje się że NIE.  Ojcu nalezy sie 2 tygodnie urlopu ojcowskiego i tyle.
  Zapytałem o to Zus. Pani odpowiedziała mi na pytanie w ostatnim zdaniu.
  Poniżej odpowiedz:

  Dzień dobry

  Odpowiadając na Pana pytanie wyjaśniam, że pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia – w przypadku, gdy pracownikowi urodziło się dziecko.
  Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo w nie więcej niż dwóch częściach, z których każda nie może być krótsza niż tydzień. Części urlopu ojcowskiego nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie. Urlop ojcowski może zostać przerwany na okres pobytu dziecka w szpitalu. Urlop ojcowski przed i po przerwie przypadającej na pobyt dziecka w szpitalu stanowi tę samą część tego urlopu.

  Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W przypadku, gdy pracodawca udzieli urlopu ojcowskiego pomimo niezachowania przez pracownika siedmiodniowego terminu, za okres udzielonego urlopu zasiłek macierzyński przysługuje.
  Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, wymagane są dodatkowo:
  1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo przez ZUS za zgodność z oryginałem – w razie ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka;
  2) oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.

  Nadmieniam, iż matka dziecka ubezpieczona w KRUS nie ma możliwości dzielenia się urlopem macierzyńskim i urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka ubezpieczonym w ZUS.

  --------------------------------------------------
  Proszę niech mnie ktoś skoryguje jesli nie mam racji:
  Jesli matka jest w Krus  a mąż w Zus to nie ma możliwości odbierania macierzynskiego/ rodzicielskiego przez mężą.  To jest wysoce niesprawiedliwe!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-11-03 07:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Od 1 stycznia 2016 roku zmieniły się zasady w KRUS. Jeżeli Pan przejdzie na urlop rodzicielski, to żona nie będzie mogła pobierac zasiłku w wysokosci 1000 zł.

  maarwo skomentował/a odpowiedź 2016-11-04 15:24

  Wg odpowiedzi z 2 dni temu z Zus- ja nie będę mógł przejść na rodzicielski. Jesli żona zrzeknie się pozostałego 'czasu' do 52 tygodni to ja będąc w Zusie nie mogę nic zrobić. Żona musi wykorzystać urlop/świadczenie do konca albo ono przepadnie. Tylko w wypadku gdyby żona rozpoczęła pracę i płaciła Zus to wtedy ja mogę przejąć rodzicielski/macierzyński (po 14 tym tygodniu). Tak długo jak bedzie pracowała i płacila Zus tak długo ja będę mógł odbierać rodzicielski (az do 52 tygodnia).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kasia2013

  Dodano 2016-03-18 17:15 przez kasia2013

  ZUS i KRUS a zasiłek macierzyński

  Witam, moja umowa o pracę kończy się w październiku 2016 roku, urodziłam dziecko w 2013 roku, w ciąży byłam na L4, wybrałam urlop macierzyński i rodzicielski, obecnie jestem na urlopie wychowaczym do końca umowy o pracę. Mój mąż jest zarejestrowany w KRUS od ponad roku, nie prowadzi żadnej działlnoś...

 • lukasz1

  Dodano 2016-02-09 17:15 przez lukasz1

  Czy należy mi się drugie becikowe z tytułu KRUS?

  Jestem rolnikiem, opłacam KRUS, moja żona jest na macierzyńskim z ZUS. Czy należy nam się drugie becikowe z tytułu KRUS i czy poza tym należą nam się jakieś świadczenia z KRUS? Placówka KRUS twierdzi, że nic nam się od nich nie należy...Z góry dziękuję za poradę.

 • enigma008

  Dodano 2015-08-05 10:06 przez enigma008

  Świadczenia na dziecko - matka w ZUS ojciec w KRUS

  Witam serdecznie,pracuję na umowę o pracę, jestem ubezpieczona w ZUS, w styczniu 2016 rodzę dziecko, mąż jest ubezpieczony w KRUS, dodatkowo ma działalność gospodarczą i jest na tzw. ryczałcie. Mam następujące pytanie: jakie świadczenia będą nam się należały po urodzeniu dziecka z ZUS i KRUS po zmia...

 • Olencja0186

  Dodano 2017-02-27 12:24 przez Olencja0186

  Rozliczenie wspólne czy oddzielne?

  Witam,w 2015 r. wyszłam za mąż. Mąż jest na KRUS-ie, ale w 2016 r. pracował kilka miesięcy na umowę zlecenie, ja cały czas jestem na ZUS-ie. W związku z tym mam pytanie, czy mogę rozliczyć jeden PIT wspólnie czy muszę rozliczać osobno?

 • fabus23

  Dodano 2016-03-14 16:35 przez fabus23

  KRUS a urodzenie dziecka

  Witam,mam pytania: ja jestem ubezpieczona w ZUS a mąż w KRUS. Czy po zmianach, które weszły w 2016 roku, mąż dostanie wpłaconą z KRUS-u jednorazową zapomogę, jak było dotychczas około 3000 zł za urodzenie dziecka, czy to zostało zlikwidowane?Dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

  Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

  Obecne zmiany w ramach Polskiego Ładu obejmują także zasiłki macierzyńskie dla mężczyzn (za okres urlopu ojcowskiego) i kobiet. Z dniem 1 lipca są one zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 tys. 528 złotych w skali ...

 • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

  Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

 • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

 • Urlop macierzyński można przerwać

  Urlop macierzyński można przerwać

  Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania