eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy pracodawca może mnie pozbawić dodatku stażowego?


2016-06-09 06:15 autor: kaja

3 191 odsłon

Czy pracodawca może mnie pozbawić dodatku stażowego?

Witam!

Mam pytanie dotyczące dodatku stażowego tzw. wysługi lat. Od 12 lat jestem pracownikiem samorządowym. Moje wynagrodzenie to dodatek połowa najniższej krajowej (1/2 etatu) oraz przysługujący mi dodatek za wysługę lat, czyli 12% mojej pensji. Do tego roku myślałam, że dodatek ten mam obowiązkowo naliczany (zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych), jednak w tym roku usłyszałam od pracodawcy zupełnie coś innego.

Otóż zawsze na początku każdego roku po wzroście najniższej krajowej sukcesywnie miałam o tą różnicę podnoszoną pensję (w tym roku powinna być to kwota 50 zł brutto). W tym roku nie dostałam tej podwyżki ponieważ mój pracodawca uznał iż biorąc pod uwagę mój dodatek stażowy moja pensja i tak jest wyższa od najniższej o jakieś 40 zł i w związku z tym nie musi mi podnosić o tę różnicę wynagrodzenia.

W moim odczuciu wygląda to tak, że od stycznia 2016 roku zostałam pozbawiona dodatku stażowego. Czy jest to zgodne z prawem i ustawa o pracownikach samorządowych? Czy pracodawca może mnie pozbawić tego dodatku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-09 08:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Dodatek uzależniony jest od stazu pracy oraz płacy zasadniczej. Jeżeli wynagrodzenie zasadnicze plus dodatek jest na poziomie minimalnej krajowej to z prawnego punktu widzenia wszystko jest ok.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-09 09:13 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia nie może być niższe od ustalonej "najniższej". W Pani przypadku jest to zachowane i pracodawca nie musi wyrównywać wynagrodzenia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kaja

  Dodano 2016-04-01 09:51 przez kaja

  Dodatek stażowy

  Witam!Mam pytanie dotyczące dodatku stażowego tzw. wysługi lat. Od 12 lat jestem pracownikiem samorzadowym. Moje wynagrodzenie to połowa najniższej krajowej (1/2 etatu) oraz przysługujacy mi dodatek za wysługę lat czyli 12% mojej pensji. Do tego roku myslałam, że dodatek ten mam obowiązkowo naliczan...

 • IWO1

  Dodano 2022-10-06 09:11 przez IWO1

  Dodatek stażowy na emeryturze

  Witam. Mam pytanie, czy osoba która jest na emeryturze i nadal normalnie pracuje na etacie powinna mieć doliczany dodatek stażowy do wynagrodzenia zasadniczego?
  Dziękuję za odpowiedź.

 • Beata198826

  Dodano 2018-02-12 21:28 przez Beata198826

  Najniższa krajowa pensja a dodatek stażowy

  Witam!Pracodawca poinformował nas, że nie dostatniemy podwyżki z tytułu najniższej krajowej pensji wynoszącej w 2018 roku 2100 złotych, bo dostajemy dodatek stażowy ponad 100 zł. Dodam że jesteśmy firmą państwową. Czy pracodawca ma takie prawo?

 • PracownikAdministracji

  Dodano 2017-12-04 09:11 przez PracownikAdministracji

  Czy obowiązuje podwyżka?

  Chciałabym zapytać czy nowe rozporządzenie wynagradzania pracowników samorządowych z dnia 7 sierpnia 2017 r. niesie ze sobą podwyżkę dla sekretarki w szkole, jeśli obecnie łączne wynagrodzenie wynosi 2 275,50 zł (w tym: zasadnicze 1850 zł, premia 277,50 zł, dodatek stażowy 148 zł)?

 • MAW3

  Dodano 2016-04-04 18:01 przez MAW3

  Wyliczenie wysokości L4 ciążowego przy zmianie wysokości wynagrodzenia

  Witam,jakiej wysokości będzie przysługiwało L4 ciążowe i urlopu macierzyńskiego: w marcu zanim zdążyłam powiadomić pracodawcę o ciąży, dostałam podwyżkę wynagrodzenia (stała umowa o pracę) z 3000 do 3500 zł brutto. Lekarz chce mnie wysłać od maja na L4 ciążowe.Czy podstawą wyliczenia będzie średnia ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

  Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

  W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

 • Podwyżki wynagrodzeń - trendy 2023

  Podwyżki wynagrodzeń - trendy 2023

  Rosnąca inflacja spowodowała, że pracownicy oczekują wyższych wynagrodzeń. Z drugiej strony pracodawcy obawiają się zahamowania wzrostu gospodarki. Jak wpłynie to na kształtowanie się wynagrodzeń w 2023 roku?

 • Kto dostał podwyżkę wynagrodzenia w 2020 roku?

  Kto dostał podwyżkę wynagrodzenia w 2020 roku?

  Rok 2020 naznaczony pandemią przyniósł wiele zmian w zakresie wynagrodzeń. Problemy z płynnością finansową zmuszały pracodawców do cięć etatów, redukcji zatrudnienia, ograniczenia podwyżek czy zawieszania wypłat premii i nagród. Na ...

 • Jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia w czasie i po pandemii?

  Jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia w czasie i po pandemii?

  W czasie, kiedy większość firm zmaga się z problemami wywołanymi przez pandemię, negocjacje płacowe mogą się wydawać nieracjonalne. Warto jednak pamiętać, że zaistniała sytuacja ukazała nowe możliwości dla pracowników. Jeśli Twoja ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania