eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Z macierzyńskiego na L4 w drugiej ciąży. Ile wyniesie wysokość świadczeń?


2016-06-07 15:09 autor: konto usunięte

2 896 odsłon

Z macierzyńskiego na L4 w drugiej ciąży. Ile wyniesie wysokość świadczeń?

Dzień dobry,

kilka faktów:

1. Niebawem kończy mi się urlop macierzyński (80% kwoty przez cały czas trwania urlopu).
2. Od niedawna jestem w drugiej ciąży. 
3. Pierwsza ciąża była zagrożona, przez co dostałam L4. Po rozmowie z ginekologiem wiem, że moje problemy mogą powrócić także przy drugiej ciąży. 

Lekarz zapytał, czy ma wypisywać L4, jednak na razie odmówiłam, ponieważ jestem wciąż na urlopie macierzyńskim za pierwsze dziecko. Urlop jednak niedługo się kończy, a ja zastanawiam się, co będzie w mojej sytuacji korzystniejsze:

1. Przejście od razu na L4.
2. Wykorzystanie w całości/części zaległego urlopu wypoczynkowego i dopiero wtedy przejście na L4.

Będę wdzięczna za odpowiedź w kontekście ewentualnych różnic w zasiłkach. Przeglądając sieć doczytałam się, że wysokość zasiłku liczona jest na podstawie średniej z ostatnich dwunastu miesięcy. Ujmując moje pytanie w przykład:

1. Jeszcze przed pierwszą ciążą z tytułu umowy o pracę zarabiałam 2000 pln netto.
2. Podczas pierwszego urlopu macierzyńskiego otrzymywałam kwotę 1600 pln netto.
3. Czy podczas L4 będę dostawała 100% a później, na urlopie macierzyńskim, 80%, z kwoty bazowej 2000 zł, czy też 1600 zł?

Pozdrawiam,
Krystyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-07 21:04 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli pomiędzy pobieranymi świadczeniami nie będzie przerwy 3 miesięcy kalendarzowych to podstawa do zasiłku chorobowego nie będzie ustalana na nowo i jej wysokość będzie taka sama jak w przypadku pierwszej ciąży. 

  Jeżeli jednak po powrocie z urlopu macierzyńskiego przepracuje Pani pełne 3 miesiące kalendarzowe (wliczamy w ten okres również ewentualny pobyt na urlopie wypoczynkowym oraz opiekę nad dzieckiem z art. 188K.p.), to podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana jako średnia z tych trzech miesięcy.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-08 09:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Pani Jowito,

  bardzo dziękuję za odpowiedź!

  Pozdrawiam,
  Krystyna

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ddddddd

  Dodano 2016-04-24 10:46 przez ddddddd

  Jaka wysokość L4 po macierzyńskim?

  Witam,obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Pod koniec macierzyńskiego planuję kolejną ciążę - choć wiadomo - nie da się tego zaplanować do do miesiąca...Czy ma znaczenie dla wysokości zasiłku, czy przejdę na L4 w związku z ciążą bezpośrednio po macierzyńskim, czy wybiorę zaległy urlop albo pr...

 • magda156

  Dodano 2016-03-10 09:30 przez magda156

  Ciąża na macierzyńskim. Ile wyniesie kolejny macierzyński?

  Witam, jeżeli zajdzie się w ciążę na macierzyńskim, to jaką podstawę przyjmuje się do wyliczenia kolejnego macierzyńskiego? Dochód z ostatnich 12 miesiecy, czyli macierzyński czy dochód brany do obliczenia obecnego zasiłku macierzyńskiego?

 • ewella08

  Dodano 2016-02-24 15:30 przez ewella08

  Jaka jest wysokość L4 ciążowego po zmianie pracy?

  Witam,przebywałam od 4 miesięcy na zwolnieniach i ciążowych i chorobowych (2 poronienia), zatrudniona jestem na umowę o pracę na czas nieokreślony od 1,5 roku wynagrodzenie 3000 brutto. Teraz kończy mi się zwolnienie i chciałabym zmienić pracę. Jeżeli zmieniłabym firmę i dostała umowę na czas nieokr...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-04-28 10:10 przez konto usunięte

  Zasiłek chorobowy w ciąży po zmianie pracodawcy

  W maju przechodzę do nowej pracy. Okazało się, że jestem w ciąży. Nie chcę iść na razie na zwolnienie, ale różnie bywa. Czy, jeśli pójdę na L4 po kilku dniach, zostanie mi wypłacony zasiłek chorobowy, a później macierzyński? W jakiej wysokości?

 • XYZ987654321

  Dodano 2017-04-25 16:08 przez XYZ987654321

  Ciąża na urlopie macierzyńskim i podwyżka pensji. Ile wyniesie zasiłek?

  Dzień dobry,kończy mi się roczny urlop rodzicielski i okazuje się, że jestem w kolejnej ciąży:) 6 miesięcy przed odejściem na urlop rodzicielski otrzymałam podwyżkę. ZUS wyliczył mi wówczas wysokość świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego ze składek z 6 miesięcy przed podwyżką i 6 miesięcy po po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania