eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Składki ZUS jako KUP


2015-10-13 09:26 autor: oleczek2

1 825 odsłon

Składki ZUS jako KUP

Jak to jest ze składkami ZUS, jeśli zatrudniam pracownika i wynagrodzenie ma płatne do 10. następnego miesiąca, to w styczniu księguje składki ZUS za listopad?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-10-18 19:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zaliczenie składek ZUS  do kosztów uzyskania przychodów uzależniony jest terminem ich zapłaty. Stanowią  koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej zapłaty.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-20 20:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  czyli w przytoczonym przykładzie tak - znajdą się one w kosztach dopiero w miesiąca stycznia. Wynagrodzenie za listopad wypłacane bowiem jest w grudniu. W grudniu następuje zatem naliczenie od tego wynagrodzenia składek do ZUS, które trzeba wpłacić na konto tej instytucji do 15 stycznia następnego roku. Dodajmy oczywiście, że kosztem jest ta część składek, którą pracodawca finansuje z własnej kieszeni (a nie potrącona z wynagrodzenia - tutaj bowiem kosztem jest wynagrodzenie brutto).
  Warto dodać, że inaczej byłoby w sytuacji, gdy termin wynagrodzenia przypadałby na koniec miesiąca a nie miesiącu następnym (generalnie zaliczanie do kosztów samych wynagrodzeń jak i składek od tych wynagrodzeń jest zakręcone).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Nataszka15

  Dodano 2016-01-19 21:59 przez Nataszka15

  Jestem w 6. miesiącu ciąży. Czy mogę zostać zatrudniona?

  Witam,czy mogę zostać zatrudniona i zapłacić sobie ZUS za np. 2 miesiące a później przejść na chorobowe a jak urodzę to dostanę macierzyński?

 • lidkalili

  Dodano 2016-05-19 18:10 przez lidkalili

  Koszty zatrudnienia pracownika dla pracodawcy a dla pracownika

  Witam, chciałam się zapytać jakie koszta ponosi pracodawca przy zatrudnieniu mnie na cały etat umowa o pracę przy wynagrodzeniu 2500 zł netto, a jaka wysokość składek obowiązuje mnie jako pracownika?

 • Maja Sz

  Dodano 2015-02-07 09:57 przez Maja Sz

  Rozliczenie PIT-11 za pracownika

  Witam,potrzebuję pomocy w rozliczeniu pracownika. Zatrudniony jest od października i zarabia 2500 brutto miesięcznie. Jeżeli dobrze wyliczam, to powinnam wpisać w PIT-11 składki zdrowotne - kwotę 582,45 zł, a w społeczne 1028,25 zł, natomiast koszty uzyskania przychodu to 333,75 zł (111,25*3).Proszę...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-01 09:38 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza a ciąża

  Witam,
  od połowy maja zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Jestem w ciąży w trzecim miesiącu, termin porodu mam na październik.
  Od którego miesiąca i przez ile miesięcy najlepiej płacić większy ZUS, aby dostać większy zasiłek? Czy pójście na zasiłek chorobowy nie przeszkadza w prowadzeniu dz...

 • 1lis

  Dodano 2014-03-18 09:51 przez 1lis

  L4 z tytułu umowy o pracę a działalność gospodarcza

  Z tytułu umowy o pracę ZUS przyznał mi świadczenia rehabilitacyjne, gdyż byłam na chorobowym 182 dni. Czy mogę równocześnie prowadzić dalej działalność gospodarczą (mam pracownika na umowę zlecenie) i jakie składki muszę odprowadzać? Czy nadal tylko zdrowotne?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jest nowa składka zdrowotna

  Jest nowa składka zdrowotna

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5% ...

 • Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

  Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

  Nie ma przeszkód, aby pracodawca, wypełniając ciążące na nim obowiązki płatnika, przesłał swoim pracownikom informację PIT-11 elektronicznie, gdy wiadomość ta zostanie opatrzona podpisem elektronicznym i przesłana na adres mail-owy ...

 • Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

  Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

  Płatnicy chętnie zawierają umowę o dzieło, gdyż nie jest ona samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Oznacza to, że osoby wykonującej pracę na podstawie takiej umowy nie ...

 • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania