eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża na zakończenie urlopu wychowawczego


2015-05-29 13:40 autor: marlek

2 113 odsłon

Ciąża na zakończenie urlopu wychowawczego

Witam,

przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się z dniem 30.06.2015 r. Jestem w drugiej ciąży i chciałabym od razu przejść na L4 ciążowe. Po rocznym urlopie macierzyńskim przeszłam od razu na wychowawczy.

Moje pytania:

1. Czy na drugie dziecko również mogę skorzystać z rocznego macierzyńskiego czy okres ten jest krótszy?

2.Czy przysługiwał mi będzie i urlop i zasiłek macierzyński?

3. Jak zostanie wyliczone świadczenie na L4? Czy tak jak w pierwszej ciąży, czyli moje średnie miesięczne wynagrodzenie?

4. Jak zostanie wyliczona wysokość zasiłku macierzyńskiego?

5. Czy jeśli poinformuję pracodawcę dla czystego sumienia, że w dniu powrotu do pracy dostarczam L4, bo jestem w zagrożonej ciąży, to pracodawca może to jakoś wykorzystać przeciwko mnie? Czy lepiej go nie uprzedzać tylko dostarczyć niespodziewanie zwolnienie?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2015-05-29 14:26

Dodam że po rocznym macierzyńskim poszlam na zaległy urlop wypoczynkowy a z niego od razu na wychowawczy.Na urlopie wychowawczym jestem od połowy września 2014r.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-02 20:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest Pani zatrudniona na czas nieokreslony to sprawa jest oczywista. Może Pani przerwać urlop wychowawczy i w pierwszym dniu powroyu dac zwolnienie z kodem B. Pracodawca nie może Panią zwolnić, więc nie ma obawy. Na zwolnieniu może Pani być do porodu. Po porodzie będzie miała Pani prawo do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku w wymiarze 52 tygodni. Po tym czasie może Pani iść na urlop wychowawczy. Warto wiedzieć, że w trakcie urlopu wychowawczego pracodawca może Panią zwolnić stosują tzw. zwolnienia grupowe ( jeżeli zatrudnia co najmniej 20 osób).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-10 13:32 autor odpowiedzi: marlek

  dziękuję.A co z wysokością zasiłku macierzyńskiego i chorobowego? W jaki sposób będzie wyliczony? Pomiędzy urlopem macierzyńskim a wychowawczym byłam na płatnym urlopie wypoczynkowym przez około 3 mce.Czy będzie brane do wyliczenia ostatnie przepracowane 12 mcy sprzed porodu? (przed porodem byłam około 6 mcy na L4)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-10 14:26 autor odpowiedzi: marlek

  Czy w razie np.poronienia na zwolnieniu(niestety już raz poroniłam)- mogę wrócić spowrotem na wychowawczy? Czy pracodawca może mi odmówić i mnie zwolnić? Zastanawiam się też nad przedłużeniem urlopu wychowawczego (30 czerwca 2015 się kończy)o 1-2 mce aż będę pewniejsza czy wszystko ok z ciążą i potem iść na L4- jeśli chcę przedłużyć wychowawczy muszę najpozniej na 14 dni przed zakończeniem urlopu złożyć odpowiedni wniosek czyli zostało mi już tylko 5 dni.Czy jeśli nie wyrobię się w tym terminie paracodawca ma prawo mi odmówić przedłużenia urlopu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Zasiłek chorobowy - jakie zmiany w 2022 roku?

  Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

 • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

 • Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

  Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

  Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

 • Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Mimo ciągle publikowanych przez ZUS nowych wyjaśnień, wskazanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego nadal sprawia wielu pracodawcom problem. Najwięcej wątpliwości budzą takie kwestie jak dodatki do wynagrodzenia i urlopy: wychowawczy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania