eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy mam prawo do świadczenia przedemerytalnego?


2015-05-19 18:34 autor: stefania56

4 371 odsłon

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy mam prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie stanowi przeszkody do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne?

Czy bezpieczniej dla pracownika jest w trybie art. 30 p 1 pkt 2 KP?

Pytanie zaktualizowano 2015-05-20 15:03

zakład zatrudnia poniżej 20 osób a pracownikowi zostało 2 lat i 9 m-cu do emerytury

Pytanie zaktualizowano 2015-05-28 10:59

okazuje się że nie ma przyczyn po stronie pracodawcy .Wiec pracownik z rodziny szefa jak i szef zaczęli stosować mobbing w celu pozbycia się mnie (bezzasadna krytyka podważanie kompetencji i inne ) . To wszystko powoduje stany napiecia nerwowego , lęki ( i inne dolegliwości).Ostatnio zaproponowano mi podpisanie rozwiązania za porozumieniem stron .Czy mam się zgodzić Tracę 3 m-ce zasiłku dla bezrobotnych czy jest jakieś inne wyjście .Bardzo proszę o wyjaśnienie .

Pytanie zaktualizowano 2015-05-28 11:31

Dziękuję  .Wiem ale sytuacja ekonomiczna firmy jest coraz gorsza i szef gotów jest zrobić wszystko żebym odeszła (ten pracownik tym bardziej bo to on kiedyś przejmie firmę ) Myślę.że w takich warunkach nie da się pracować .Czyli nie mam już innego wyjścia ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-19 20:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Może byc porozumienie, ale z zaznaczeniem, że warunkiem rozwiązania umowy jest  przyczyna po stronie pracodawcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-20 15:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jest porozumienie to pracodawca może wypowiedzieć umowę. Okres ochronny nie obowiązuje.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-28 11:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli sama się Pani zwolni nie nie bedzie się mogła ubigać o świadczenie przedemerytalne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-28 11:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Decyzja należy do Pani.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-28 13:06 autor odpowiedzi: stefania56

    Serdecznie dziękuję !
    Czyli mam do wyboru opcje :
    1) Podpisać porozumienie ,stracić zasiłek dla bezrobotnych za 3 m-ce i prawo do  
        zasiłku przedemerytalnego (do emerytury bez żadnych świadczeń ) a wybrać       zdrowie i spokój
    2) nie podpisywać porozumienia ,dalej narażać się na mobbing ,jak zakład  ogłosi     upadłość dostanę  św.przedemerytalne.
    3)  ?
        Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lodzia

    Dodano 2014-12-03 18:18 przez lodzia

    Czy mogę ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?

    Dzień dobry,w okresie od 04.2013 do 07.2013 byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy i pobierałam zasiłek dla bezrobotnych (miałam prawo do pobierania przez rok). Od 08.2013 podjęłam pracę i wyrejestrowałam się z Urzędu Pracy. U ostatniego pracodawcy przepracowałam od 08.2013 do 31.03.2014 (7 miesięcy)...

  • Karola1232

    Dodano 2016-09-19 09:53 przez Karola1232

    Ciąża wkrótce po rozwiązaniu umowy

    Witam,12 września złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron i umowa została rozwiązana natychmiast, tego samego dnia. 19 września dowiedziałam się, że prawdopodobnie (tak wynika z testów ciążowych), jestem w ciąży. Czy w tej sytuacji mogę liczyć na jakieś zasiłki? Z poprzedniej pra...

  • green578

    Dodano 2015-01-22 17:33 przez green578

    Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne?

    Zakład pracy rozwiązał ze mną umowę na czas nieokreślony bez wypowiedzenia, bez winy pracownika w trybie art. 30 pkt 3 KP, w związku z art. 53 par. 1, pkt 1. Czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne? Mam ukończne 57 lat i 35 lat pracy.

  • weronika555

    Dodano 2015-05-14 11:41 przez weronika555

    Czy należy mi się świadczenie przedemerytalne?

    Dzień dobry,w okresie od 04.2013 do 07.2013 byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy i pobierałam zasiłek dla bezrobotnych (miałam prawo do pobierania przez rok). Od 08.2013 podjęłam pracę i wyrejestrowałam się z Urzędu Pracy. U ostatniego pracodawcy przepracowałam od 08.2013 do 31.03.2014 (7 miesięcy)...

  • weronika555

    Dodano 2015-05-12 11:00 przez weronika555

    Czy otrzymam świadczenie przedemerytalne?

    Proszę o odpowiedź w moim konkretnym przypadku: mam staż ponad >35 lat. Wiek ponad >55 lat. Pracowałam w 2 miejscach na raz: - na ¼ etatu - (w innym miejscu) pracuję nadal na cały etatObie umowy były na czas określony, pracowałam w obu powyżej 6 miesięcy. Zlikwidowano mój etat w pierwszej pracy - te...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania