eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy odtrącanie składek przez pracodawcę z mojej pensji gdy pracuję na % jest zgodne z prawem?


2014-10-22 19:24 autor: misstique

2 826 odsłon

Czy odtrącanie składek przez pracodawcę z mojej pensji gdy pracuję na % jest zgodne z prawem?

Mam pytanie, czy pracodawca słusznie odtrąca mi co miesiąc z mojej pensji kwotę 160 zł na składkę zdrowotną i na ubezpieczenie społeczne? Jeśli tak, to według jakich przepisów?

Pracuję na umowę o pracę na pół etatu na najniższą krajową, aczkolwiek pracuję na 30% (jestem kosmetyczką). Nieformalna umowa z szefową "na gębę" polega na tym, że nie mogę zarobić mniej niż 1200 zł na rękę i tyle najmniej mi płaci. Jeśli z 30% wyrobię więcej, wtedy mam większą pensję (1200 zł  to nie podstawa!).

Nieformalnie pracuję 112 godzin. Skoro nie jestem na samozatrudnieniu, to jakim prawem pracodawca potrąca mi mój zarobek z %? Wspomnę, że mam dowód (dokument), że jestem zarejestrowana.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-27 13:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A no właśnie z tego tytułu - pracodawca jako płatnik jest obowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zarówno należnych składek z wynagrodzenia za pracę jak i zaliczki na podatek dochodowy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Martusia

  Dodano 2014-08-08 10:11 przez Martusia

  Jakie będzie wynagrodzenie w pierwszym roku pracy na pół etatu?

  Witam,
  niedawno podjęłam moją pierwszą pracę na umowę o pracę, ale na pół etatu. Z tego co czytałam to w pierwszym roku obowiązuje mnie 80% wynagrodzenia, a na umowie mam 790 zł brutto.
  Mam takie pytanie: jeżeli pracuję na pół etatu, to ten rok zamieni się na 2 lata 80% wynagrodzenia? I jaki jest do...

 • kwiatek143

  Dodano 2016-02-09 23:45 przez kwiatek143

  Wynagrodzenie dopłacanie do minimalnej...

  Witam,
  mam taki problem a mianowicie pracuję w firmie produkującej opakowania (taśmówka). Umowę mam na 5 lat, a na godzinę płacą mi 8 zł brutto. Resztę uzupełniają jakimiś śmiesznymi premiami żeby wyszła najniższa krajowa.
  Sprawa wygląda tak:
  Jeżeli jest miesiąc, który ma mniej godzin pracy np. grud...

 • m.agnes

  Dodano 2013-12-16 13:52 przez m.agnes

  Umowa o pracę 1/2 etatu a godziny ponadwymiarowe

  Witam,
  umowa o pracę na pół etatu, 800 zł brutto. Zapis w umowie punkt 6: Dobowy wymiar czasu pracy 4 godziny, tygodniowy 20 godz.; urlop wypoczynkowy proporcjonalnie z 80 godz. wypowiedzenie 2-tygodnie (dopuszczalna liczba godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekrocz...

 • opiekunka

  Dodano 2014-02-21 19:32 przez opiekunka

  Opiekunka a praca bez umowy. Ile pracodawca może zwlekać?

  Moja umowa zlecenie skończyła się 31.12.2013 r. Pracodawca obiecał umowę o pracę, ale nadal nie wysłał. Firma jest w innym mieście. Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem?
  Cały czas pracuję, jestem opiekunką środowiskową, pracuję w pełnym wymiarze godzin. Wszystkie opiekunki, które były zatrudnio...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-12 18:16 przez konto usunięte

  Niewypłacone nadgodziny i źle naliczone wynagrodzenie

  Witam,
  sprawa ma się następująco: jestem zatrudniona w agencji pracy tymczasowej, pracowałam w nadgodzinach płatnych 50% 8 godz. normalnych 4 (50%) * dwa (dwa dni) i nie zostało mi za to zapłacone. Udokumentowanie (fiszka) dodatkowym dokumentem była lista obecności z agencji, gdzie przy każdej nadgo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania