eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po świadczeniu rehabilitacyjnym?


2014-09-22 00:05 autor: Anna785

50 326 odsłon

Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po świadczeniu rehabilitacyjnym?

Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na mobbing (nie wskazałam tej przyczyny w wypowiedzeniu, bo chciałam mieć spokój ). Okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Rozpoczął się od grudnia. Od 1 grudnia poszłam na zwolnienie z powodu depresji. Miałam zasiłek chorobowy przez 6 miesięcy.

W tym czasie wygasła mi umowa. Po zasiłku przyznano mi na 3 miesiące świadczenie chorobowe, które skończyło się z końcem sierpnia. Nie jest najlepiej, ale odmówiono mi przedłużenia. Nie mam sił psychicznych się odwoływać. Spróbuję znaleźć jakieś zatrudnienie. Może wyjście z domu mi pomoże w tym stanie.

Po jakim czasie będzie przysługiwał mi zasiłek? Czy będzie uwzględniony fakt, że to ja złożyłam wypowiedzenie z pracy, czyli będzie to dopiero po 3 miesiącach, czy też będzie brany pod uwagę ostatni czas: pobierania świadczenia i będę miała prawo do zasiłku po 7 dniach. 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2014-09-22 11:15 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Urząd, przyznająca prawo do zasiłku, sprawdza sposób rozwiązania umowy w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli od rozwiązania przez Panią umowy (data rozwiązania umowy, nie złożenia wypowiedzenia) upłynęło już pół roku (z przekazanych informacji wstępnie wynika, że tak), to zasiłek otrzyma Pani od daty rejestracji (od 27 maja nie obowiązuje przepis mówiący o przyznawaniu zasiłku po 7 dniach).
  Zielona_Linia zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-22 11:17
  Pobierane świadczenie wlicza się oczywiście do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku, o ile podstawą jego naliczania było co najmniej minimalne wynagrodzenie.

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 13:40 autor odpowiedzi: Anna785

  Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-07 02:32 autor odpowiedzi: Anna785

  Witam,
  nawiązując do przesłanego wcześniej pytania, na które dostałam wyczerpującą odpowiedź, mam koljen pytanie. Otóż jestem obecnie zarejestrowana w UP, pobieram zasiłek, zostałm skierowana na szkolenie. Zaczęłam też starać się o pracę, ale widzę, że mój stan na to nie pozwala. Trwa nadal zmęczenie i senność związane z depresją, kłopoty z koncentracją i nastrojem, unikanie kontaktów. Widzę, że przeceniłam swoje siły. Byłam na jednej rozmowie o pracę, gdzie zobaczyłam, że tylko chciało mi się płakać i myślałam, że nie dam rady nawet chociażby wstawać rano nie mówiąc o przystosowaniu się do nowej sytuacji.
  Wczoraj dostałam pismo z ZUS - decyzję odmowną dotyczącą świadczenia rehabilitacyjnego z możliwością odowłania się do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - decyzja z dnia 10.10.2014 r. Na kopercie jest pieczęć z datą 13.10.2014. Nie wiem, czy jest to data nadania, czy może wpływu z tutejszej poczty. Przez kilka dni nie wyjmowałam korespondencji ze skrzynki pocztowej, więc nie wiem jaką datę przyjąć za dzień odbioru decyzji i kiedy mija termin odwołania. Z tym wiąże się moje pierwsze pytanie.
  Drugie: Czy do odwołania należy dołączyć przebieg mojego wcześniejszego leczenia (na depresję z krótkimi remisjami leczę się od kilkunastu lat i zdaniem lekarza wskazane byłoby ubieganie się w dalszej kolejności o rentę, bo "nie rokuję poprawy").

  Czy mam starać się o uzyskanie nowej świeżej opinii lekarza prowadzącego i pani psycholog, gdzie korzystałam z psychoterapii, czy też bierze się pod uwagę tylko dokumenty aktualne w dniu badania przez lekarza orzecznika? Po uzyskaniu negatywnej opinii lekarza orzecznika zrezygnowałam z leczenia i psychoterapii ponieważ nie miałam środków na kontynuację leczenia. Musiałam się zapożyczyć, żeby opłacić bieżące koszty życia i niestety przy zasiłku nie mam możliwości nawet spłacić tego długu. Moje samopoczucie bardzo się pogorszyło. Mam też możliwość dołączenia ankiety, którą złożyłam u pracodawcy ze szczegółowym wskazaniem przyczyn rezygnacji z pracy - złożenia wypowiedzenia (mobbing).
  Trzecie pytanie:  jakie będzie dalsze postępowanie. Czy ja będę musiała zeznawać przed sądem, czy też sąd przeanalizuje tylko dokumenty?
  Nie potrafię "udowadniać" ustnie swojej depresji, bo to temat dla mnie bardzo krępujący i wstydliwy.
  Mam również szereg problemów somatycznych: zaplanowany pobyt w szpitalu w grudniu i styczniu. Czy mogę dołączyć opinie dotyczące innych schorzeń, czy też będzie to nieistotne? Niektóre związane są ze stanem psychicznym, np. zespół jelita drażliwego.
  Ile czasu może trwać procedura rozpatrzenia odwołania? Czy sąd wydaje wstecznie decyzję o świadczeniu za minione miesiące, czyli jest kontynuacja? Czy będę ponownie wzywana na "przesłuchanie", które potem "odchoruję".
  Czy jeśli świadczenie zostanie przyznane będę musiała zwrócić zasiłek, który pobieram? Czy jeżeli UP skieruje mnie na szkolenie, np. z języka obcego z Funduszu Pracy, będę musiała zwrócić koszt tego szkolenia?
  Nie wiem, co mam robić, ile czasu zdołam tak przetrwać, czy warto próbować dochodzić swego.  

  Dodam, że lekarz orzecznik w uzasadnieniu wskazał, że "przy dokonaniu ustaleń orzeczniczych uwzględniono: stopień naruszenia sprawności organizmu, rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek".
  Wynika z tego, że depresja nie może dotykać osób zajmujących wysokie stanowiska, pracujących umysłowo, posiadających wyższe wykształcenie i będących w wieku trzydziestu kilku lat. Przecież to absurd.  

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź z nadzieją, że będzie tak pomocna, jak poprzednia.

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-07 02:37 autor odpowiedzi: Anna785

  W pierwszym poście pisałam o odmowie mając na myśli opinię lekarza orzecznika. W tych dniach dostałam właściwą decyzję ZUS.

  Oceń odpowiedź 10 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Uniziolek45

  Dodano 2017-07-14 00:11 przez Uniziolek45

  Złożenie wypowiedzenia o pracę a zwolnienie lekarskie

  Witam mam pytanie,chcę złożyć wypowiedzenie stosunku pracy. Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Jednocześnie chcę przejść na zwolnienie lekarskie z powodu bolącego barku. Jak to jest z wyliczaniem średniej na wypowiedzeniu? Słyszałem, że jak złoży się tego samego dnia wypowiedzenie i L4,...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-04-24 18:40 przez konto usunięte

  Okres wypowiedzenia a zwolnienie lekarskie

  Witam,z dniem 24.04.2015 otrzymałem wypowiedzenie z 2-tygodniowym okresem rozpoczynającym się od 25.04.2015 do 9.05.2015. Znajdę się w okresie wypowiedzenia 2-tygodniowego umowy o pracę. Chciałbym się dowiedzieć, czy zwolnienie lekarskie musi być wystawione z datą rozpoczęcia wypowiedzenia, tzn. 25....

 • ataB

  Dodano 2014-07-13 18:31 przez ataB

  L4 po złożeniu wypowiedzenia

  Witam,
  mój pracodawca stosuje mobbing i postanowiłam zrezygnować z tej pracy (umowa o pracę). Jednak mam 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, który może być dla mnie, delikatnie mówiąc, bardzo nieprzyjemny.
  Czy jest możliwe bym po złożniu wypowiedzenia przedłożyła zwolnienie L4 i "przetrwała" na nim do...

 • katerina187

  Dodano 2014-02-10 16:27 przez katerina187

  Zmiana sposobu rozwiązania umowy o pracę

  30 września podpisałam rozwiązanie umowy za porozumieniem, które zostało na mnie wymuszone szantażem. Po długotrwałym mobbingu, który wywołał zespół depresyjno-nerwicowy pozostawałam 6 miesięcy na zwolnieniu. Po powrocie byłam bardzo intensywnie dyskryminowana i dręczona, a więc podjęłam decyzję o w...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-10-16 17:59 przez konto usunięte

  Umowa na okres próbny i L4. Jakie są warunki wypowiedzenia umowy o pracę?

  Dostałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące. Pojęłam pracę 6.10.2016 i po przepracowaniu 5 dni musiałam iść na zwolnienie lekarskie (6 dni). Mam 26 lat stażu pracy.Pytanie brzmi:1. Czy otrzymam jakiekolwiek wynagrodzenie za przepracowane dni?2. Czy otrzymam jakiekolwiek wynagrodzenie za zwolni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania