eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przy jednoczesnej umowie o pracę i dzieło


2014-05-07 19:54 autor: Iga C.

3 458 odsłon

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przy jednoczesnej umowie o pracę i dzieło

Jestem zatrudniona na zasadzie umowy o pracę na czas nieokreślony od lutego 2012, dodatkowo od września 2013 do października 2014 mam umowę o dzieło z moim pracodawcą (wszystkie składki odprowadzone, wynagrodzenie wypłacane transzami).

Jestem w ciąży, z terminem porodu pod koniec września 2014, przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystałam ze zwolnień lekarskich. Pytanie dotyczy, w jaki sposób będzie obliczany zasiłek macierzyński (zakładając jego roczne trwanie)? Czy do podstawy wlicza się wynagrodzenie z umowy o pracę, czy również z umowy o dzieło? Czy po zakończeniu się umowy o dzieło w październiku, wysokość zasiłku jest ponownie obliczana na podstawie wyłącznie umowy o pracę?

Czy do obliczania podstawy wliczają się te kwoty z umowy o dzieło, na które wystawiłam rachunki, czy też dopiero po fizycznym otrzymaniu pieniędzy na konto? (Mimo wystawionych rachunków są opóźnienia w płatnościach. Zastanawiam się czy zdołają wpynąć na moje konta przed pójściem na zwolnienie).

Będę ogromnie wdzięczna za pomoc. Mimo wielu starań nie znalazłam dotychczas jednoznacznej odpowiedzi, a mój pracodaca jakoś kręci (pewnie sam nie wie).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-07 20:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasiłek z umowy o dzieło nie będzie wypłacony. Składkę chorobową ma Pani odprowadzaną z umowy o pracę i tylko z tego tytułu będzie naliczony zasiłek. Z umowy o dzieło jest odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-07 20:30 autor odpowiedzi: Iga C.

  Na rachunkach, które wystawiam z umowy o dzielo, wyszczególnione są kwoty na składki: ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne 9% oraz 7,75% ponadto składki pracodawcy: emerytalna, rentowa, wypadkowa, na fundusz pracy oraz na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Łącznie niemal 1/4 całości kwoty brutto.

  Zostałam poinformowana, że umowa o dzieło objęta jest takimi składkami jak umowa o pracę, gdyż zawarta została z moim pracodawcą. 

  Stąd właśnie moje pytanie, skoro od umowy o dzieło odprowadzane są wszytskie składki, to czy wlicza się do podstawy wymiary oraz pozostałe pytania. 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-07 22:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, ma Pani rację (umowa z własnym pracodawcą). Średnia do zasiłku zostanie wyliczona z całości.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-08 17:31 autor odpowiedzi: Iga C.

  Nurtuje mnie jeszcze czy po ustaniu umowy o dzielo, wymiar zasiłku będzie ponownie przeliczany?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-12 08:36 autor odpowiedzi: Jowita

  Raz ustalona podstawa do zasiłku (jako średnia z 12) miesięcy poprzedzających miesiąc przejścia na zasiłek macierzyński nie ulegnie zmianie tylko z powodu zaprzestania wykonywania umowy o dzieło.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ktarari

  Dodano 2014-01-15 17:07 przez ktarari

  Bezpośrednie przejście z urlopu wychowawczego na macierzyński 2014

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i przebywam na urlopie wychowawczym do września 2014. Jestem w zaawansowanej ciąży z terminem porodu na 28.02.2014. Czy mogę złożyć wniosek o skrócenie wychowawczego i przejść od razu na nowy (macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodz...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-13 13:10 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński po ustaniu umowy o pracę

  Witam,
  jestem w pierwszym miesiącu ciąży, planowany poród jest na październik 2014 r., umowa na czas określony i kończy mi się 31.12.2014 r. Czy należy mi się urlop macierzyński, jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy? Czy po prostu będę pobierać zasiłek macierzyński tylko przez listopad, grudzień...

 • karolina881

  Dodano 2014-06-22 12:04 przez karolina881

  Urlop macierzyński a etaty u dwóch pracodawców

  Proszę o poradę w następującej sprawie.
  Obecnie mam umowę o pracę o dwóch pracodawców. U pracodawcy - a jestem zatrudniona na pełny etat, na czas nieokreślony i od 31 lipca 2013 do 31 lipca 2014 jestem u niego na bezpłatnym urlopie (ten urlop bezpłatny wlicza mi się do okresu stażu pracy u pracodawc...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-12 10:58 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński, etat i działalność gospodarcza

  Jestem zatrudniona na umowie śmieciowej (etat najniższy i umowy o dzieło). Czy jeśli teraz założę działalność i zwolnię się z pracy na etacie (faktury na te same usługi, co miałam na umowę o dzieło), to w jaki sposób będę mieć wyliczony macierzyński?
  Czy z 12 miesięcy wraz z tym niskim etatem, czy w...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-30 20:19 przez konto usunięte

  Umowa o dzieło i umowa o pracę a macierzyński

  Obecnie pracuję na umowę o pracę na najniższej stawce, a większą część wynagrodzenia otrzymuję na umowę o dzieło. Zaszłam w ciążę (termin porodu - listopad 2014). Jeszcze nie rozmawiałam z pracodawcą, bo też chciałabym mu jakieś rozwiązania zaproponować.
  Mam pytanie: jakie przysługiwać będzie mi św...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania