eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża a likwidacja firmy


2014-05-04 08:34 autor: ixena

3 200 odsłon

Ciąża a likwidacja firmy

Witam,

jestem obecnie w 7. miesiącu ciąży. Od 4 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim. Zasiłek chorobowy płaci mi ZUS. Dowiedziałam się właśnie od byłego pracownika firmy, że właściciel 3 tygodnie temu zamknął działalność. Nie dostałam od pracodawcy ani wypowiedzenia, ani świadectwa pracy.

Za kilka dni kończy mi się zwolnienie lekarskie i lekarz wystawi mi kontynuację. Nowe zwolnienie muszę zanieść do ZUS-u, ale musi ono być podpisane przez pracodawcę, z którym obecnie nie mam kontaktu. Co muszę zrobić w tej sprawie? Jakie świadczenie będę dostawała? Czy ZUS ma prawo wstrzymać mi zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-04 21:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Świadectwo pracy powinna Pani dostać niezwłocznie (po ustaniu zatrudnienia). Zwolnienie dostarcza Pani do ZUSu z NIPem pracodawcy i zasiłek może Pani pobierać do dnia porodu. ZUS nie ma prawa wstrzymać Pani zasiłku.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • beatadom

  Dodano 2014-04-16 20:49 przez beatadom

  Chorobowe po macierzyńskim

  Jestem na urlopie dodatkowym rodzinnym, który kończy się 2 czerwca 2014. Moja firma jest w likwidacji, więc 3 czerwca dostanę pewnie wypowiedzenie, jednak jestem w ciąży,  więc moje pytanie: czy z dniem 3 czerwca mogę iść na chorobowe, bo moja ciąża jest  zagrożona?

 • Sylwietka

  Dodano 2014-01-24 17:32 przez Sylwietka

  Jak naliczany jest zasiłek chorobowy L4 B, jeśli jestem zatrudniona od miesiąca?

  Witam,
  moja sytuacja wygląda następująco: pracuję od miesiąca i okazało się, że jestem w ciąży :) wcześniej przez ponad rok byłam bezrobotna, bez prawa do zasiłku.
  W najbliższym czasie zamierzam iść na L4 B, więc moje pytanie brzmi: jak będzie mi naliczany zasiłek chorobowy i urlop macierzyński? Czy...

 • gosian1987

  Dodano 2013-12-21 20:31 przez gosian1987

  Jak jest płatny zasiłek chorobowy po 9-miesięczym wychowawczym?

  Przed urlopem wychowawczym pracowałam normalnie. Od 18 marca 2013 roku do 18 stycznia 2014 roku jestem na wychowawczym niepłatnym. Od 18 stycznia 2014 roku wezmę kilka dni zaległego urlopu, po czym idę na zwolnienie lekarskie. Jestem w ciąży.
  Jakie przysługuje mi wynagrodzenie? Średnia z ostatnich 1...

 • Klara_W

  Dodano 2013-12-19 15:30 przez Klara_W

  Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego w czasie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego?

  Jestem obecnie w czwartym miesiącu ciąży. W jakiej wysokości będę otrzymywała zasiłek chorobowy, jeśli dostanę zwolnienie? Czy zasiłek chorobowy będę otrzymywała w tej samej wysokości przez cały okres ciąży (czy będzie on zmienny)? Kiedy wyliczana jest wysokość zasiłku, który będę otrzymywała w czas...

 • ewa_2706..

  Dodano 2014-05-06 16:48 przez ewa_2706..

  Urlop wychowawczy, działalność a ciąża

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Pod koniec miesiąca zamierzam zawiesić bądź zamknąć działalność, ponieważ zaszłam w drugą ciążę.
  Moje pytanie brzmi: jeśli po zamknięciu działalności przedstawię w zakładzie pracy L4, to czy dostanę jakieś ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania