eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › urlop wychowawczy


2008-05-27 22:55 autor: konto usunięte

4 398 odsłon

urlop wychowawczy

jestem w 9 miesiącu ciąży, umowę w pracy miałam na czas określony- do końca ciąży, jakie teraz świadczenia będą mi przysługiwały, urlop macieżyński wiem że jest płatny ale potem co z urlopem wychowawczym? czy też jest płatny? na jakich warunkach będę mogła wrócić do pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-08-20 14:18 autor odpowiedzi: bianka

  zasiłem macierzynski 4 miesiace ( 1 miesiac płaci pracodawca potem zus) potem 2 lata urlop wychowaczy płatny 400 zł (niezaleznie od dochodu jesli jest wyzszy niz podane kryteria nie otrzymasz w ogóle) nastepnie 3 rok jest bezpłatny.po ukonczeniu urlopu normalnie wracaszna te samo stanowisko do pracy.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-08-20 20:09 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Tak jak napisała bianka jest przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Natomiast jeżeli umowa trwa tylko do porodu, to urlop wychowawczy już nie przysługuje (pracownik nie jest bowiem w tym czasie w stosunku pracy). Ponadto zasiłek macierzyński wypłaca ZUS (co najwyżej pracodawca może dokonywać tego świadczeniu w jego imieniu - gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-09-09 11:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

  mam pytanie czy pracodawca może nie zgodzić się popisać wniosku o urlop wychowawczy? Mam przepracowne ponad 8 miesięcy z urlopem macieżyńskim. Szefowa powiedziała że podpisze mi tylko na 3 miesiące.Proszę o szybką odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-09-09 12:05 autor odpowiedzi: cerako

  Nie wiem dlaczego ktoś napisał ,że urlop macierzyński płatny przez pracodawcę za jeden miesiąc.to nie tak.Pracodawca rozwiązuje umowę z dniem porodu.Zasiłek macierzyński za cały okres wypłaca ZUS i na tym koniec.Urlop wychowawczego nie ma kto udzielić , ponieważ nie jesteś w stosunku pracy.Urlopu wychowawczego udiela pracodawca na wniosek zainteresowanego .Aby urlop wychowawczy mógł być udzielony , to musisz pozostawć w stosunku pracy .Maksymalnie płatny urlop wychowawczy przysługuje pracownicy ze stażem 6 m-cy na okres 2 lat ale nie dłużej jak trwa umowa o pracę .tzn.-masz np.umowę do 30 września 2009r to urlop wychowawczy może pracodawca udzielić tylko do 30.09.2009 chociaż gdyby to była umowa np. na czas nieokreślony to mogłabyś wykorzystać ten urlpo w pełnej wysokości

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-03 12:00 autor odpowiedzi: Shefowa

  widze ze temat juz nieco nieaktualny, ale skoro zostal tu poruszony temat wyplaty macierzynskiego przez pracodawce, to i tu zapytam - czy jesli zasilek macierzynski byl wyplacany przez pracodawce to czy rozliczenie roczne otrzymuje tylko od pracodawcy czy powinnam takze oczekiwac rozliczenia od zus?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-02 09:47 autor odpowiedzi: anna0260

  rozliczenie roczne wystawia Ci tylko pracodawca

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-09 14:27 autor odpowiedzi: egrzybek

  Podtrzymując wątek urlopu macierzyńskiego płatnego przez ZUS- mam pytanie czy jak moja umowa kończy się z dniem porodu, to urlop macierzyński wypłaca ZUS i jednocześnie mam z tego tytułu ubezpieczenie wraz z dzieckiem??? mam refundację NFZ ???

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania