eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wypłata odprawy emerytalnej - Do Pani Teresy


2008-05-16 08:13 autor: mirka2211

2 385 odsłon

Wypłata odprawy emerytalnej - Do Pani Teresy

Droga p.Tereso czy pomoże mi pani w odpowiedzi na pytanie w sprawie wyplaty odprawy emerytalnej?Jestem tu u was nowa ale naprawdę zależy mi na odpowiedzi.zwracam się do pani ponieważ widzę że udziela pani dużo odpowiiedzi.Pozdrawiam serdecznie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-16 09:28 autor odpowiedzi: teresa

    Droga Pani Mirko, nie znam Karty Nauczycela, a w niej są regulacje szczegółowe co do zatrudniania nauczycieli, a jesli takowych przepisów szczególnych nie ma to wówczas dopiero KP.

    Co do odpraw emerytalnych jeśli chodzi o KP to jeśli wcześniej nie była wypłacana ani ememrytalna, ani rentowa, to należałoby wypłacić. Jest to jednomiesięczne wynagrodzenie więc nie aż taki wielki koszt. To tak bardzo ogólnie.

    Cytat z KP dot. tego rodzaju wypłaty:

    Art. 77[3].

    § 1. Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, jeżeli nie są oni objęci układem zbiorowym pracy, określi, w drodze rozporządzenia - w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów - minister właściwy do spraw pracy na wniosek właściwego ministra.

    § 2. Z dniem wejścia w życie układu zbiorowego pracy do pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej objętych tym układem nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 1.

    § 3. Rozporządzenie, o którym mowa w § 1, powinno w szczególności określać warunki ustalania i wypłacania:

    1) wynagrodzenia zasadniczego pracowników,

    2) innych, poza wynagrodzeniem zasadniczym, składników uzasadnionych zwłaszcza szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywanej pracy, kwalifikacjami zawodowymi pracowników, z tym że wysokość składnika wynagrodzenia, którego przyznanie uwarunkowane będzie długością przepracowanego okresu, o ile taki składnik zostanie określony, nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego,

    3) innych świadczeń związanych z pracą, w tym takich, które mogą być uzależnione od okresów przepracowanych przez pracownika; w szczególności może to dotyczyć nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę.

    .........

    Art. 92[1].

    § 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

    § 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

    jeszcze podaję odsyłacze do publikacji w tym temacie:

    Odprawa emerytalna - eGospodarka.pl - Prawo pracy

    Mam nadzieję, że choć troche pomogłam, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-16 09:32 autor odpowiedzi: teresa

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-16 09:35 autor odpowiedzi: teresa

    :)

    w poprzedniej odpow nie pokazały sie linki do art i postanowiłam wysłać pojedynczo, ale widzę, że sie pojawiły:D

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-19 08:08 autor odpowiedzi: mirka2211

    Bardzo Pani dziękuje.Bardzo mi pani pomogla.Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania