eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciąża a działalność gospodarcza i praca na czas określony


2013-11-02 15:52 autor: Robert84

3 099 odsłon

Ciąża a działalność gospodarcza i praca na czas określony

Witam,

moja żona jest obecnie w 6. tygodniu ciąży, termin porodu to czerwiec 2014 r. W związku z tym mamy kilka pytań o wymiar zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego.

Oto jej sytuacja: od 2-ch lat prowadzi czynną działalność gospodarczą, dodatkowo od sierpnia tego roku jest zatrudniona na umowę na czas określony do 31.12.2013 na 2/3 etatu. W związku z zatrudnieniem opłaca pomniejszoną składkę ZUS. Nasze pytania są następujące:

1. Czy jeśli żona zgłosi pracodawcy zamiar przejścia na zasiłek chorobowy od grudnia 2013 będzie miała przedłużoną umowę do końca czerwca?

2. Czy wysokość zasiłku chorobowego będzie wynosić 80 % czy 100% podstawy wynagrodzenia?

3. Czy w czasie pobierania zasiłku chorobowego musi zawiesić działalność gospodarczą?

4. Jak naliczona zostanie podstawa do zasiłku macierzyńskiego skoro żona będzie na chorobowym a działalność jest zawieszona?

5. Jeśli żona nie zdecyduje się przechodzić na zasiłek chorobowy od grudnia, to ile miesięcy wcześniej musi zadeklarować maksymalną składkę do ZUS i czy nie będzie problemu z zasiłkiem macierzyńskim?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-02 18:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W związku z zatrudnieniem , żona jest zwolniona ze składki ZUS, więc nie wiem dlaczego opłaca składkę pomniejszoną (ma Pan na myśli składkę preferencyjną). Jeżeli, w związku z zatrudnieniem wynagrodzenie jest w wysokości minimalnej krajowej i  jest odprowadzana obowiązkowa składka na ubezpieczenie chorobowe, to żona nie może odprowadzać dobrowolnej składki zdrowotnej. Praca na etacie zostanie przedłużona do dnia porodu. Wysokość zasiłku wyniesie 100 % podstawy liczona od wysokości zarobków (składek). kładkę chorobową od działalności opłaci po rozwiązaniu umowy o pracę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania