eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Powrót do pracy po przerwanym urlopie wychowawczym


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-11-01 21:39 autor: agam_81

2 550 odsłon

Powrót do pracy po przerwanym urlopie wychowawczym

Witam i proszę pilnie o poradę,

jestem zatrudniona w zakładzie pow. 100 osób na umowę na czas określony. Obecnie od 2 miesięcy jestem na urlopie wychowawczym. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży (jest zagrożona). Wysłałam do pracy pismo o przerwanie urlopu wychowawczego i powrocie po 30 dniach. Pracodawca wysłał mi (zwykłym listem) informację, że może mnie dopuścić do pracy, ale na innym stanowisku (nie odpowiadającym moim kwalifikacjom) i datą powrotu przekraczającą 30 dni, bo takie są potrzeby przedsiębiorstwa. Co robić w takiej sytuacji?

1) Czy mogę nie pojawiać się w pierwszym dniu w pracy (po tych 30 dniach od dostarczenia pisma o przerwaniu urlopu wychowawczego) i przedłożyć zwolnienie lekarskie i czy może ono być z datą wcześniejszą? Czy nie stracę prawa do wypłaty 100% wynagrodzenia?

2) Czy to pismo informujące mnie o zmianie stanowiska i zgodą na powrót do pracy, ale z datą późniejszą niż 30 dni mam traktować poważnie?

3) Co mi grozi za nieprzyjęcie proponowanego stanowiska pracy?

Dodam jeszcze, że pracodawca zlikwidował moje stanowisko pracy, rozłożył moje obowiązki między 2 osoby.

Proszę o pomoc i dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-01 21:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W związku z tym, że jest Pani w ciąży to pracodawca nie może Panią zwolnić. Zwolnienie l-4 z kodem B może Pani dostarczyć w pierwszy dzień powrotu do pracy. Jeżeli pracodawca nie zgadza się na powrót do pracy to obowiązującym będzie termin, który Pani wskaże w piśmie po 30 dniach od jego dostarczenia. Pismo, które Pani dostała od pracodawcy należy traktować raczej jak informację a nie umowę zmieniającą.

  agam_81 skomentował/a odpowiedź 2013-11-02 13:34

  bardzo dziękuję za odpowiedź:) a co z wysłanym mi skierowaniem na badania?czy muszę dostarczyć zdolność skoro od pierwszego dnia powrotu będę na zwolnieniu?a co jeśli dostanę listem poleconym umowę zmieniającą stanowisko pracy (bo moje zostało zlikwidowane)i odmówię jej przyjęcia,czy grozi mi zwolnienie jeśli jestem w ciąży?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania