eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT do usługi naprawy szkody z ubezpieczenia AC obejmującego kwotę brutto naprawy


2020-08-10 21:37 autor: AnnaM-G

3 134 odsłon

VAT do usługi naprawy szkody z ubezpieczenia AC obejmującego kwotę brutto naprawy

Witam,
Mam samochód zarejestrowany w mojej działalności gospodarczej (ryczałt, płatnik VAT). Samochód wykorzystuję też do celów prywatnych odliczając 50% VAT-u faktur 'samochodowych' w rozliczeniu VAT-7.

Zakład blacharsko-malarski, po naprawieniu szkody w samochodzie z mojego ubezpieczenia AC, wystawił fakturę na moje dane osobowe i polecił mi zapłacenie  im połowy VAT-u tej faktury (na podstawie oświadczenia, że jestem płatnikiem VAT), co uczyniłam. Potem dowiedziałam się od  ubezpieczyciela, że opcja ubezpieczenia AC zawiera zwrot warsztatowi kwoty brutto uzgodnionego kosztorysu za prace i materiały objęte naprawą szkody.

Czy włączenie tej faktury do zakupowych, przelanie wskazanej kwoty warsztatowi i odliczenie jej w rozliczeniu VAT jest błędem, wymagającym korekty deklaracji VAT-7 za rozliczony okres i żądania zwrotu wpłaconej kwoty od warsztatu?

Co zrobić, żeby wyprostować sytuację, w której warsztat otrzymuje nienależne pieniądze z tyt. VAT, a ja rozliczam fakturę, której płatnikiem jest zakład ubezpieczeniowy?
Anna M-G

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-08-12 07:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To, że płatnikiem jest ubezpieczyciel, niczemu nie przeszkadza. Nalezy jednak pamiętać że wartość odszkodowania (czyli naprawy) z AC stanowi przychód opodatkowany 8,5% stawką ryczałtu. (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy o ryczałcie w związku z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2020-08-12 07:37
  Oczywiście od warsztatu samochodowego należałoby się ubiegać o zwrot nienależnie zapłaconego VAT, skoro ten uregulował już ubezpieczyciel.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-08-13 13:10 autor odpowiedzi: AnnaM-G

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Płacąc połowę vatu nigdy nie potraktowałabym faktury na mnie wystawionej jako faktury przychodowej. Nie znałam art.14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT. Raczej, wiedząc o tym wystawiłabym fakturę ubezpieczycielowi za naprawę szkody - refakturę faktury warsztatu. (Problem może być tylko wtedy, gdy otrzymana od warsztatu faktura jest inna/wyższa, od kwoty przelanej przez ubezpieczyciela warsztotowi..)Albo czy może na siebie powinnam wygenerować fakturę przychodową, by kwota netto faktury była objęta podatkiem 8,5%.i w związku z powyższym jeszcze pytanie: Parę miesięcy wcześniej róznież naprawiałam szkodę z ac (widocznie covid działa na róznych polach i stosuje prawo serii...  -:(( ). Zaliczyłam ją wtedy jako kosztową, odprowadzając połowę vatu. Nie zaliczyłam kwoty odszkodowania do przychodów (wykorzystuję aplikację rządową e-mikrofirma, w której generowany jest plik JPK).Za tamten okres rozliczenie vatu nie zmieni się. Natomiast ryczałt - raczej tak. W jaki sposób skorygować teraz zapisy księgowe, by być w porządku?PozdrawiamAnna M-G

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-08-17 14:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W przypadku odszkodowań AC, wartość odszkodowania jest przychodem firmy, zaś wydatki poniesione na remont - kosztem. W przypadku ryczałtu mamy tylko pierwszą część - czyli przychód ;). ryczałt od takiego przychodu należy zapłacić za okres, w którym otrzymano odszkodowanie - czyli w zasadzie datę remontu samochodu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2020-07-17 11:24 przez konto usunięte

  Zwolnienie z VAT a korekta podatku należnego

  Dzień dobry, przedsiębiorca jest zwolniony z VAT od stycznia 2020 roku. Znalazł fakturę sprzedaży z czerwca 2019, kiedy jeszcze był VAT-owcem. Czy jest możliwość skorygowania deklaracji podatkowej VAT oraz JPK? Czy należy wpłacić zaległy podatek do urzędu bez korygowania? Jak należy rozwiązać taką s...

 • IRMA

  Dodano 2020-10-28 17:42 przez IRMA

  Import usług z Irlandii a VAT

  Dzień dobry, mam pytanie które zapewne już ktoś przerabiał. Otrzymałam fakturę za kampanie reklamowe z FACEBOOK. Data faktury/płatności 30.09.2020r. Fakturę otrzymałam w październiku po zamknięciu ksiąg za wrzesień. Do kwoty fakturę muszę doliczyć VAT.
  Pytanie, kiedy mogę rozliczyć VAT należny i VAT...

 • malgosa

  Dodano 2013-04-25 12:24 przez malgosa

  Co można odliczyć od VAT prowadząc działalność gospodarczą?

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się na zasadzie ryczałtu i jestem płatnikiem VAT.
  Co mogę odliczać od VAT-u i czy muszę co miesiąc składać rozliczenie w skarbówce?

 • patyczek14

  Dodano 2014-08-11 17:37 przez patyczek14

  Odwrotne obciążenie. Z jaką datą zaksięgować fakturę?

  Z jaką datą księguje się faktury z odwrotnym obciążeniem? Chodzi o to, że dostałam taką fakturę w miesiącu następnym i czy trzeba skorygować wcześniejszą deklarację dodając wskazaną kwotę, czy mogę umieścić ją w deklaracji następnej? (czy z datą wpływu faktury czy z datą wystawienia faktury, tak jak...

 • magdalenadekorama1

  Dodano 2021-01-16 15:20 przez magdalenadekorama1

  Przekroczono limit 200000 aby być zwolnionym z VATu i co teraz?

  Mam pytanie, prowadzę księgowość swojej małej firmy i korzystam z programu księgującego, który jest tani i nie powiadamia mnie o różnych przydatnych rzeczach jak na przykład "przekroczyłaś limit albo zbliżasz się do przekroczenia limitu" niestety, fakt , że ten limit przekroczyłam 16 października.
  D...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania