eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rozliczenie podatku VAT za zakup nieruchomości na wynajem, zakup w ratach


2019-07-30 14:16 autor: Voltigo

2 015 odsłon

Rozliczenie podatku VAT za zakup nieruchomości na wynajem, zakup w ratach

Szanowni Państwo,

jestem w trakcie nabywania nieruchomości, którą wynajmować będę w ramach działalności, najem będzie opodatkowany VAT i chciałbym ten VAT od najmu odliczać od VATu przy zakupie nieruchomości. Poza tym prowadzę działalność zwolnioną przedmiotowo z VAT (usługi medyczne, wynajem mieszkań na cele mieszkaniowe).

Zakup tejże nieruchomości odbywa się w ratach płatnych deweloperowi, wraz z usługą pośrednictwa przy zakupie. Rejestracja do podatku VAT ma miejsce od lipca br. Harmonogram płatności prezentuje się następująco:

- wpłata rezerwacyjna i umowa przedwstępna u notariusza - 14.06,
- faktura za pośrednictwo - 30.06,
- II rata - 31.07
- III rata - 30.09

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób powinienem zarejestrować zakup tejże nieruchomości, żeby prawidłowo później odliczać VAT? Czy wpisywać do księgowości poszczególne faktury, czy może przy ostatecznym terminie nabycia nieruchomości?
Czy w związku z rejestracją do podatku VAT po dwóch pierwszych zdarzeniach nie ma już możliwości odzyskania VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-08-05 10:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  VAT odliczamy na bieżąco jak otrzmyamy fakturę (po zapłacie - w przypadku zaliczek). Zakupy przed rejestracją - skoro są związane z czynnościami opodatkowanymi, też można odliczyć - tutaj będzie się Pan mieścił w okresie rozliczenia VAT - 3 okresy licząc od tego, w którym powstało prawo do odliczenia VAT.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • serwisant

  Dodano 2017-09-26 08:17 przez serwisant

  Rozliczenie podatku VAT

  Kupiłem auto "na firmę" w trybie prywatno-służbowym i odliczyłem 50% z VAT z faktury zakupu. Nie wystąpiłem o zwrot VAT-u lecz rozliczam się z US w comiesięcznych deklaracjach VAT składanych do US.Nastąpiła sytuacja, że zmuszony jestem do zamknięcia lub ewentualnie zawieszenia działalności z powodu ...

 • holek188

  Dodano 2014-12-16 13:35 przez holek188

  Włączenie paragonu do działalności

  Witam,w maju 2014 zakupiłem na paragon laptopa. Od września 2014 roku prowadzę 1-osobową działalność na zasadach ogólnych i rozliczam 23% VAT.Czy mogę wliczyć laptopa w koszt mojej działalności i odzyskać z niego podatek?Chciałbym go rozliczyć w grudniu 2014 r.

 • marcia00a

  Dodano 2018-09-01 17:23 przez marcia00a

  Zwrot podatku VAT

  Witam, czy kupując apartament w celu wynajmowania na doby jest możliwość otrzymania zwrotu podatku VAT? Jeśli tak, to jak to wygląda w praktyce, kiedy trzeba to zgłosić?

 • Tomasz Masz

  Dodano 2018-01-29 15:57 przez Tomasz Masz

  Korekta faktury VAT

  Dzień dobry,we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto, otrzymałem na to fakturę. W październiku 2017 przeszedłem na VAT. W grudniu 2017 musiałem zrezygnować z zakupu i dostałem zwrot zaliczki. Sprzedawca wystawił mi faktur...

 • Rafaldrag88

  Dodano 2017-03-10 10:41 przez Rafaldrag88

  Rozliczenie Vat w kupnie towarów i sprzedazy produktu w UE

  Witam,firma jednoosobowa zgłoszona do VAT UE, produkuje element budowlany i sprzedaje dla klienta w Niemczech. Materiały niezbędne do produkcji kupuje na terytorium Czech. Od sprzedaży nie odprowadza podatku ponieważ wystawia fakturę 0%. Natomiast od towarów zakupionych na poczet produkcji musi odpr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania