eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATSprzedaż opodatkowana vs sprzedaż zwolniona


2018-02-27 13:33 autor: forumi

1 950 odsłon

Sprzedaż opodatkowana vs sprzedaż zwolniona

Witam,

mam pytanie odnośnie obliczania proporcji na odliczenia VAT-u.
W ubiegłym roku miałem zarówno sprzedaż zwolnioną jak i sprzedaż opodatkowaną poatkiem VAT. Na koniec roku okazało się, że jedna do drugiej w kwocie przychodu ma się prawie 50 do 50, czego wynikiem była korekta VAT-u i dopłata.

I teraz pytanie, bo na sprzedaż bez VAT-u przeznaczyłem 2 miesiące swojej działalności, a pozostałą część roku prowadziłem działalność z VAT-em. Nakład pracy jaki włożyłem do jednej i drugiej czynności aby uzyskać porówywany dochód jest nie współmierny do siebie nawzajem i do odliczeń VAT-u. Bo teraz się okazuje, że połowa kwoty VAT-u za czynsz, telefon itd. itp. opłaty stałe, została mi po prostu ukradziona.

Czy jest jakiś sposób na to aby wyliczać faktyczny czas przepracowany na VAT i bez VAT?:)

Inną sprawą jest to, że ustawodawca wymusza na nas świadczenie usług bez vatu dla środków pochodzących z funduszy państwowych a później jeszcze kradnie nam połowę odliczeń vatu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-02-27 13:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proporcji inaczej ustalić się nie da. Niemniej nie jest ona stosowana do całych zakupów, a jedynie mieszanych, czyli tych, które są związane zarówno z działalnością opodatkowaną i zwolnioną. Jeżeli poszczególne zakupy jest Pan w stanie przyporządkować tylko do działalności opodatkowanej, to do niej proporcji się nie stosuje.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-03-01 23:31 autor odpowiedzi: forumi

    No tak, ale opłaty stałe za biuro, telefon i internet nie jestem w stanie tego inaczej rozdzielić jak tylko do kwot przychodu. A jak to się ma jeśli usługa jest wykonywana poza miejscem prowadzenia działalności, np. klient udostępnia mi swój lokal abym mógł zrobić usługę dla niego. Z tego tytułu również nie odliczam VAT za swóje biuro, chociaż defakto nie bierze ono udziału w pozyskiwaniu przychodu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • korek1231

    Dodano 2016-08-27 14:39 przez korek1231

    Odliczenie VAT za telefon

    Czy kupując telefon na firmę można odliczyć VAT bez problemu? Bo słyszałem informację, że nie jest to możliwe. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza - VAT-owiec.

  • jankow

    Dodano 2018-02-15 08:04 przez jankow

    Niezarejestrowany płatnik VAT, a przepis o 50% odliczenia VAT od paliwa

    Czy wprowadzone od kwietnia 2014 r. przepisy w myśl, których odlicza się 50% kwoty podatku VAT zawartego w cenie nabywanego paliwa, oleju napędowego lub gazu dotyczy podatników niebędących płatnikami VAT (niezarejestrowanych jako płatnicy VAT)? Czy wtedy należy ujmować w kosztach w KPiR kwotę faktur...

  • wojtex4

    Dodano 2016-04-21 13:23 przez wojtex4

    Odliczenie VAT a sprzedaż zwolniona z VAT

    Moje pytanie dotyczy prawa do odliczenia VAT gdy występuje tylko sprzedaż zwolniona. Jestem czynnym podatnikiem VAT tylko dwa razy w roku występuje u mnie sprzedaż opodatkowana, przez resztę roku jest tylko sprzedaż zwolniona.Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wg proporcji w miesiąc...

  • milan

    Dodano 2014-09-17 12:34 przez milan

    Czy za badania techniczne pojazdu też odliczamy tylko 50% VAT?

    Zgodnie z nowymi zasadami odliczam 50% VAT od napraw, wyposażenia itp. samochodu osobowego gdyż używam go do celów prywatnych i firmowych.
    W związku z tym, czy za okresowe, obowiązkowe badania techniczne pojazdu też mam odliczyć 50% VAT, czy mogę cały?

  • Jerzy 12345

    Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

    Samochód w firmie a podatki

    Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
    W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pakiet Slim VAT 3 wprowadza zmiany w systemie proporcji odliczania podatku VAT w sprzedaży mieszanej. Znacząco zwiększona zostanie kwota, która pozwala na odliczenie 100% wysokości podatku naliczonego.

Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od najmu miejsca parkingowego, na którym mogą być parkowane zarówno samochody osobowe spółki, jej pracowników jak i kontrahentów - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

Gmina przy wykonywaniu zadań własnych, nie występuje jako podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą. Co za tym idzie, dokonując zakupów nie działa w charakterze podatnika. W efekcie VAT od takich zakupów nie podlega odliczeniu ani ...

Co do zasady sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku VAT, chyba że następuje w ramach pierwszego zasiedlenia lub przednim, bądź gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż dwa lata. Pewne ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania