eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Odliczenie VAT za telefon


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-08-27 14:39 autor: korek1231

41 344 odsłon

Odliczenie VAT za telefon

Czy kupując telefon na firmę można odliczyć VAT bez problemu? Bo słyszałem informację, że nie jest to możliwe. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza - VAT-owiec.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-27 22:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Skoro jest Pan podatnikiem VAT czynnym, a nabyty telefon ma służyć działalności opodatkowanej, spełniona jest podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. związek ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

  Może Pan więc odliczyć pełen VAT od nabycia telefonu, nawet jeśli częściowo może on być używane na potrzeby osobiste. Jednak nieodpłatne używanie na potrzeby osobiste należy opodatkować VAT.

  Nieodpłatne używanie firmowego sprzętu do celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

  Używanie telefonu na potrzeby osobiste powinno być opodatkowane według podstawowej stawki VAT (23%). Podatek z tego tytułu powinien być wykazany w miesiącu, w którym telefon firmowy był używany do celów osobistych. Podstawą opodatkowania jest poniesiony przez Pana koszt związany z wykorzystaniem telefonu firmowego do celów osobistych (art. 29a ust. 5 ustawy o VAT).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • forumi

  Dodano 2018-02-27 13:33 przez forumi

  Sprzedaż opodatkowana vs sprzedaż zwolniona

  Witam, mam pytanie odnośnie obliczania proporcji na odliczenia VAT-u. W ubiegłym roku miałem zarówno sprzedaż zwolnioną jak i sprzedaż opodatkowaną poatkiem VAT. Na koniec roku okazało się, że jedna do drugiej w kwocie przychodu ma się prawie 50 do 50, czego wynikiem była korekta VAT-u i dopłata. I ...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-05-27 11:59 przez konto usunięte

  Samochód typu "brygadówka" a odliczenie pełnego VAT-u za zakup auta, paliwo i części - VAT-1

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym zakupić używane auto typu "brygadówka" na firmę np. Fiat/Citroen/Peugeot typu Scudo/Jumpy/Expert, które byłoby w konfiguracji 5/6 osób (dwa rzędy siedzeń plus przegroda za którą byłaby część ładunkowa. Czy na takie auto przysługuje pełn...

 • Jerzy 12345

  Dodano 2014-04-16 16:27 przez Jerzy 12345

  Nowelizacja VAT

  Prowadzę działalność gospodarczą i 2 lata temu kupiłem na firmę auto osobowe, które użytkuję w cyklu mieszanym (na działalność i prywatnie). Odliczyłem 60% VAT i amortyzuje auto miesięcznie w 60 ratach.
  Czy w wyniku ostatniej nowelizacji VAT (po 1 kwietnia):
  - Muszę skorygować raty amortyzacji (kied...

 • Firma

  Dodano 2020-10-28 14:47 przez Firma

  Jednoosobowa działalność gospodarcza lekarz a zakup auta

  Dzień dobry, czy posiadając jednoosobową działalność gospodarczą jako lekarz mogę kupić auto na firmę bez VAT ?

 • jankow

  Dodano 2018-02-15 08:04 przez jankow

  Niezarejestrowany płatnik VAT, a przepis o 50% odliczenia VAT od paliwa

  Czy wprowadzone od kwietnia 2014 r. przepisy w myśl, których odlicza się 50% kwoty podatku VAT zawartego w cenie nabywanego paliwa, oleju napędowego lub gazu dotyczy podatników niebędących płatnikami VAT (niezarejestrowanych jako płatnicy VAT)? Czy wtedy należy ujmować w kosztach w KPiR kwotę faktur...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania