eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Odliczenie VAT od usług opodatkowanych poza terytorium kraju


2016-10-11 12:17 autor: AGA 1

2 160 odsłon

Odliczenie VAT od usług opodatkowanych poza terytorium kraju

Polska firma, spółka z o.o.(X) świadczy usługi transportu towarów na terenie krajów UE na rzecz innej polskiej spółki z o.o. (Y) Obie spółki są zarejestrowane do VAT tylko w Polsce. Spółka Y wystawiła refakturę kosztów autostrad, którymi pojazdy spółki X poruszały się na terenie UE (Francja, Wielka Brytania).

Refaktura wystawiona jest z 23% VAT-em. Proszę o informacje, czy w związku z tym, iż miejscem opodatkowania wg art 28e ustawy o VAT jest miejsce położenia nieruchomości (w tym autostrady), mam prawo odliczenia VAT od tak wystawionej faktury, a jeśli tak to na jakiej podstawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-12 10:07 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Wydaje mi się, że ma tu zastosowanie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. 2014 poz. 1860).

  § 3. 1. Zwrot podatku przysługuje podmiotowi uprawnionemu z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub podmiotowi uprawnionemu z państwa trzeciego, w przypadku gdy podmiot ten:

  1) jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy, w państwie członkowskim siedziby lub podatnikiem podatku od wartości dodanej albo podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby;

  2) nie wykonuje na terytorium kraju, w okresie, za który występuje o zwrot podatku, sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy, z wyjątkiem (…)

  § 6. 1. Zwrot podatku podmiotowi uprawnionemu z państwa członkowskiego Unii Europejskiej następuje na wniosek tego podmiotu przesłany przez administrację podatkową państwa członkowskiego siedziby za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

   

  AGA 1 skomentował/a odpowiedź 2016-10-12 10:43

  czyli odliczyć nie można, można wystąpić o zwrot? a więc kwota VAT w tym przypadku będzie kosztem?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zieniol

  Dodano 2014-02-04 09:07 przez zieniol

  Podatek dochodowy w świetle zmiany przepisów o VAT

   
  Pytanie dotyczy zmiany przepisów związanych z użytkowaniem samochodu z kartką w firmie.
  Czy w przypadku zadeklarowania z dniem 1.03.2014 tego, że samochód w firmie użytkowany jest w części prywatnie, a w części służbowo przysługuje mi prawo zaliczenia kosztu związanego z eksploatacją pojazdu w pod...

 • sta123

  Dodano 2014-01-08 18:04 przez sta123

  Jak prawidłowo zaksięgować faktury za media?

  Witam,
  w grudniu 2013 została dostarczona faktura za internet z datą płatności na 2 stycznia 2014, dwa dni później dostarczono kolejną fakturę za internet z datą płatności 20 stycznia. Czy prawidłowym będzie zaksięgowanie obu faktur w styczniu?

 • korek1231

  Dodano 2016-08-27 14:39 przez korek1231

  Odliczenie VAT za telefon

  Czy kupując telefon na firmę można odliczyć VAT bez problemu? Bo słyszałem informację, że nie jest to możliwe. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza - VAT-owiec.

 • Bodzio1234

  Dodano 2016-03-21 13:10 przez Bodzio1234

  Odliczenia VAT z biletów kolejowych i autobusowych, Polska i zagranica

  Pytanie odnośnie odliczania VAT przy podróżach służbowych komunikacją zbiorową. Działalność gospodarcza łącznie z rejestracją VAT i VAT UE. Dotyczy biletów jednorazowych, ponieważ, jak się domyślam miesięczne bilety nie mogą być kosztem w działalności gospodarczej.Scenariusz 1:Cała trasa przebiega w...

 • andrzej151

  Dodano 2018-05-13 13:42 przez andrzej151

  Paragon za przejazd autostradą zamiast faktury. Czy można odliczyć VAT?

  Za przejazd autostradą nie otrzymujemy faktury VAT lecz paragon fiskalny. Czy można zatem odliczyć VAT z takiego paragonu, podając jego numer. Prowadzę działalność usługi transportowe i często korzystam z płatnych autostrad.Proszę o odpowiedź. Rafał

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania