eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Odliczenia VAT z biletów kolejowych i autobusowych, Polska i zagranica


2016-03-21 13:10 autor: Bodzio1234

8 913 odsłon

Odliczenia VAT z biletów kolejowych i autobusowych, Polska i zagranica

Pytanie odnośnie odliczania VAT przy podróżach służbowych komunikacją zbiorową. Działalność gospodarcza łącznie z rejestracją VAT i VAT UE. Dotyczy biletów jednorazowych, ponieważ, jak się domyślam miesięczne bilety nie mogą być kosztem w działalności gospodarczej.

Scenariusz 1:
Cała trasa przebiega w Polsce. Domyślam się, że tutaj odliczam całość VAT z biletu a wartość biletu pomniejszona o VAT wrzucam w koszty.

Scenariusz 2:
Bilet kolejowy kupiony za granicą, stacja docelowa w Polsce. Mimo, że trasa przebiega przez 2 kraje, bilet wydany przez Deutsche Bahn zawiera tylko niemiecki podatek VAT. Czy wtedy wrzucam w koszty całą kwotę biletu łącznie z VAT? Przypuszczam, że zagranicznego VAT nie można odliczyć.

Scenariusz 3:
Analogicznie bilet kupiony z Polski do Niemiec i wydany przez PKP zawiera tylko polski VAT. Czy wtedy odliczam całość VAT z biletu, a kwotę netto biletu wrzucam w koszty?

Scenariusz 4:
Biletu autobusowy z Niemiec do Polski. Tutaj VAT jest podzielony na 2 części, na proporcjonalna długość trasy przez Niemcy jest niemiecki VAT, a na proporcjonalna długość trasy przez Polskę jest polski VAT. Czy wtedy: polski VAT odliczam, a pozostałą kwotę wrzucam w koszty?

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-04 06:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Co do zasady tak. Bilet bowiem jest traktowany jak faktura. Proszę jednak pamiętać, że bilet wystawiony przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, musi być wystawiony na odległość  co najmniej 50 km - aby był fakturą.
  2. Tak - w Polsce VAT-em naliczonym jest jedynie polski VAT
  3. Tak
  4. Znowu pytanie o odległość, ale co do zasady wydaje się że tak.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dzikus2232

  Dodano 2020-11-17 21:53 przez Dzikus2232

  Czy opłaca się zakładanie 2 działalności w Polsce i za granicą

  Witam serdecznie. Mam takie pytanie odnośnie zwrotu VAT. Muszę zarejestrować działalność w Niemczech, żeby handlować przez Internet, ale towar będę kupował od firmy X w Polsce.
  Proszę mi powiedzieć czy nie lepiej by było założyć jeszcze jedną firmę, którą zajmował by się wujek w Polsce i  kupował te...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-10 15:32 przez konto usunięte

  Odliczenie VAT od samochodu kupionego na firmę

  Prowadzę działalność na książce i jestem VAT-owcem. Kupuję nowe auto na firmę z salonu i mam pytanie: Czy rzeczywiście mogę jednorazowo odpisać VAT w wysokości 6 tysięcy (VAT od wartości samochodu to ok. 14 tysięcy zł)?
  Odliczenie takiej kwoty VAT-u spowoduje u mnie nadpłatę. Czy muszę napisać jakie...

 • Zofiaaa

  Dodano 2014-07-17 15:58 przez Zofiaaa

  Jakim dokumentem księgować w PKPiR nieodliczony VAT od paliwa?

  Kupujemy do firmy paliwo w ilości hurtowej. Fakturę w PKPiR księguję w dacie jej otrzymania a podatek VAT rozliczam w kolejnym miesiącu, ponieważ jeszcze nie wiem, ile paliwa zużyte zostanie do samochodów, dla których mogę odliczyć tylko 50% VAT.
  Po zużyciu całego paliwa, a jest to już kolejny miesi...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-17 10:03 przez konto usunięte

  Ewidencja faktury zakupu samochód bez odpisu VAT

  Witam
  Proszę o informację, w jaki spsób wprowadzić do KPiR fakturę zakupu za paliwo na samochód, który nie jest samochodem ciężarowym - nie przysługuje mi odpis VAT-u. Czy wprowadzam to w kwocie netto czy brutto?
  Dodatkowo mam również problem z zakupem kasą fiskalnej. Czy do książki idzie kwota nett...

 • robert333r

  Dodano 2013-11-06 14:15 przez robert333r

  Czy remont pomieszczenia gospodarczego mogę zaliczyć w koszty firmy?

  Dzień dobry,
  chciałbym założyć działalność gospodarczą (warsztat samochodowy) i do tego celu chciałbym przeznaczyć pomieszczenie gospodarcze koło domu (stodoła). Czy jest taka możliwość? I czy koszty remontu stodoły (przystosowania jej do warsztatu) mogę zaliczyć w KPiR i VAT? A także co z opłatami ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania