eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Odliczenie VAT a sprzedaż zwolniona z VAT


2016-04-21 13:23 autor: wojtex4

12 200 odsłon

Odliczenie VAT a sprzedaż zwolniona z VAT

Moje pytanie dotyczy prawa do odliczenia VAT gdy występuje tylko sprzedaż zwolniona. Jestem czynnym podatnikiem VAT tylko dwa razy w roku występuje u mnie sprzedaż opodatkowana, przez resztę roku jest tylko sprzedaż zwolniona.

Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wg proporcji w miesiącu, kiedy występuje tylko sprzedaż zwolniona z VAT od np. telefonu, internetu, czynszu za lokal?

Rozumiem, że w miesiącach występowania zarówno sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej stosuje współczynnik proporcji, ale co w przypadku gdy mam tylko sprzedaż zwolnioną (wydaje mi się, że nie powinienem odliczać VAT skoro w danym okresie nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana, czy dobrze rozumiem)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-25 10:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie do końca tak. VAT odliczamy bowiem jedynie od tych zakupów, które służą działalności opodatkowanej. Jedynie tam, gdzie zakupów nie da się przyporządkować jedynie do sprzedaży zwolnionej bądź jedynie do sprzedaży opodatkowanej, a więc służą one działalności zarówno opodatkowanej jak i zwolnionej, stosujemy proporcję VAT.
  Stąd podstawowe pytanie brzmi, czemu służą dokonane zakupy. Jeżeli tylko działalności zwolnionej, to VAT w ogóle odliczyć nie można mimo występowania sporadycznej działalności opodatkowanej.
  Jeżeli nastomiast służą one jedynie tej sporadycznej działalności opodatkowanej, odliczamy go w pełnej wysokości. Jeżeli zakupy służą jednej i drugiej i nie da się ich bezpośrednio przyporządkować danej sprzedaży, stosujemy proporcję.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania