eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy remont pomieszczenia gospodarczego mogę zaliczyć w koszty firmy?


2013-11-06 14:15 autor: robert333r

3 902 odsłon

Czy remont pomieszczenia gospodarczego mogę zaliczyć w koszty firmy?

Dzień dobry,

chciałbym założyć działalność gospodarczą (warsztat samochodowy) i do tego celu chciałbym przeznaczyć pomieszczenie gospodarcze koło domu (stodoła). Czy jest taka możliwość? I czy koszty remontu stodoły (przystosowania jej do warsztatu) mogę zaliczyć w KPiR i VAT? A także co z opłatami za prąd? Licznik jest jeden do domu i stodoły.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-07 05:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do licznika, należałoby przyjąć jakąś dowolną metodę rozdziału prądu pomiędzy te nieruchomości, która da wynik najbardziej zbliżony do faktycznego zużycia prądu w nich. Metody ustawowej nie ma. Aby odliczać podatek VAT dodatkowo faktura za prąd musi być na Panią.

  Co do samego remontu, a dokładniej dostosowania stodoły do potrzeb warsztatu samochodowego, wydatki te bezpośrednio w koszty nie wejdą, no chyba że nakłady nie przekroczą 3 500 zł netto co jest mało prawdopodobne. A to dlatego że mamy tutaj do czynienia nie z remontem a ulepszeniem nieruchomości, które zwiększa wartość początkową środka trwałego (stodołę przy tym trzeba by uznać za środek trwały). VAT będzie można odliczyć od takich zakupów.

  A jeszcze jedno - proszę pamiętać, iż przeznaczenie stodoły na cele działalności gospodarczej powoduje wzrost stawki podatku od nieruchomości.

  robert333r skomentował/a odpowiedź 2013-11-07 09:04

  Dziękuję za odpowiedz. Tylko jak mam uznam stodołę za środek trwały? Wpisać ją do ewidencji środków trwałych? z jaką wartością początkową? I co z tą wartością mam może amortyzować? jak ta stodoła jest stara. A wracając do ulepszenia jeśli wydatki będą powyżej 3500 netto to wtedy to amortyzuje a Vat od tych kwot odliczam odrazu?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-10 12:41 autor odpowiedzi: robert333r

  Dziękuję za odpowiedz. Tylko jak mam uznam stodołę za środek trwały? Wpisać ją do ewidencji środków trwałych? z jaką wartością początkową? I co z tą wartością mam może amortyzować? jak ta stodoła jest stara. A wracając do ulepszenia jeśli wydatki będą powyżej 3500 netto to wtedy to amortyzuje a Vat od tych kwot odliczam odrazu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kar

  Dodano 2013-08-13 13:57 przez kar

  KPiR zasady księgowania faktury VAT

  Proszę o radę. Prowadzę KPiR i ewidencję VAT. Jeśli zapomniałam zaksięgować w lipcu faktury VAT wystawionej 31 lipca (PIT-5 już opłaciłam), czy mogę ją "wrzucić" do kosztów w sierpniu? Wiem, że jeśli chodzi o VAT mam na odliczenie dwa kolejne m-ce, czyli mogę go odliczyć w sierpniu. Natomiast jak je...

 • kaśka1001

  Dodano 2014-02-10 21:58 przez kaśka1001

  Odliczenie VAT tytułem prenumeraty

  Fakturę za prenumeratę na rok 2014 otrzymałam w listopadzie 2013 r. Kiedy należy odliczyć VAT i z jaką datą dać w koszty?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-10 15:32 przez konto usunięte

  Odliczenie VAT od samochodu kupionego na firmę

  Prowadzę działalność na książce i jestem VAT-owcem. Kupuję nowe auto na firmę z salonu i mam pytanie: Czy rzeczywiście mogę jednorazowo odpisać VAT w wysokości 6 tysięcy (VAT od wartości samochodu to ok. 14 tysięcy zł)?
  Odliczenie takiej kwoty VAT-u spowoduje u mnie nadpłatę. Czy muszę napisać jakie...

 • kea7

  Dodano 2014-05-07 19:11 przez kea7

  Spotkanie świąteczne dla pracowników a koszty małej firmy

  Sprawa niby poruszana wielokrotnie, jednakże dla mnie stale niejasna, a przecież dotyczy w jakimś stopniu raczej każdej firmy. Coraz częściej małe firmy rezygnują z przygotowywania tych tradycyjnych, świątecznych spotkań w firmie we własnym zakresie, jak to często się odbywało do niedawna.
  Firma zat...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-29 20:28 przez konto usunięte

  Odliczenie kosztów od instalacji gazowej do samochodu osobowego

  Witam,
  proszę o informację, czy moge wrzucić w koszty i odliczyć VAT na "istalację gazową" do samochodu osobowego zakupionego na firmę? W najbliższym czasie zostanie sprzedany na fakturę VAT marża.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania