eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT z zakupów materiałów budowlanych. Czy jest możliwość odpisu od podatku mieszkania?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-01-14 14:57 autor: duska00

4 849 odsłon

VAT z zakupów materiałów budowlanych. Czy jest możliwość odpisu od podatku mieszkania?

Witam,
 
umowę deweloperską podpisałam ok. marca 2015, mieszkanie zdane do użytku dostałam 7 lipca i od wtedy zaczęłam zakup materiałów budowlanych - jest to moje pierwsze mieszkanie - zakup przez MDM.

W dniu 6.12 podpisałam akt notarialny i stałam się właścicielem mieszkania, jednak czytam ustawę o zwrot VAT-u za materiały budowlane - gdzie wcześniej miało się 2 lub 4 lata na wypełnienie i złożenie faktur. Teraz jest do końca roku, kiedy posiadacz nabył mieszkanie, czyli w moim przypadku byłoby to do 31.12? Nie jest to nawet pełny miesiąc od tego jak stałam się właścicielem mieszkania. Czy mam rozumieć, że już nie mogę odpisać sobie tych faktur i nie dostane zwrotu  VAT?
 
Drugie pytanie:

Na mieszkanie brałam kredyt hipoteczny, czy od podatku dochodowego mogę w jakimś stopniu odpisać sobie mieszkanie? Czy to odsetki z kredytu, czy może podatek od zakupu, cokolwiek jestem w stanie z tego uzyskać? Kredyt brałam w marcu 2015.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-16 07:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do zwrotu VAT. Pytanie, czy ten w ogóle przysługuje. Co do zasady objęta jest nim budowa nieruchomości, a nie remonty czy (zdaje się także) wykończeniówki. Zgodnie z przepisami bowiem o ten można się starać, jeżeli wydatki zostały poniesione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w związku z: a)  budową domu jednorodzinnego albo b)  nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny.

  zaś przedsięwzięcie to było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. albo na podstawie zgłoszenia budowy. Dysponuje Pani takim pozwoleniem? - to raczej ma deweloper.

  Co do terminu złożenia wniosku. Tak - obecnie składa się go jeden raz, do końca roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, czyli mówiąc innymi słowy, do końca roku, w którym wydano pozwolenie na użytkowanie, bądź gdy uprawomocniło się zawiadomienie (nie zawsze nadzór budowlany decyzję). - nie jest to natomiast data zakupu.

  W podatku dochodowym występowała swego czasu (i nadal występuje w ramach praw nabytych) tzw. ulga odsetkowa. Niemniej kredyt musiał zostać zaciągnięty do końca 2006 r. Obecnie ta inicjatywa nie jest kontynuowana - ulga jest wygaszana.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-19 15:20 autor odpowiedzi: duska00

  BYŁA MOWA o mieszkaniach stad moje pytanie cytuje : "Od 1 stycznia 2014 roku podatnicy, którzy dopiera planują budowę lub remont domu będą mieli możliwość odzyskania części VAT-u, tylko w przypadku nabycia pierwszego mieszkania, lub rozpoczęcia budowy, która potwierdzi pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia br.

  W przypadku domu jego powierzchnia nie może być większa niż 100 mkw, a mieszkanie nie może przekraczać powierzchni 75 mkw. Dodatkowym czynnikiem, który trzeba będzie sprawdzić, żeby uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane będzie wiek. Osoba składająca wniosek nie będzie mogła mieć więcej niż 35 lat. Warto zaznaczyć, że czas na złożenie wniosku na zwrot VAT za materiały budowlane wygaśnie pod koniec 2018 roku. Od 2019 roku program zwrotu podatku za materiały budowlane zostanie wygaszony całkowicie."

  rozumiem że to już nieaktualne? lub nie weszło ?? bo mieszkanie jest moim pierwszym i  nie byłam właścicielem żadnego innego lokum

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-20 07:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jest aktualne i weszło w życie tylko że ... No właśnie, trzeba odnosić się bezpośrednio do przepisów. Także w pierwszej kolejności radziłbym do nich sięgnąć
  Stosowne regulacje znalazły się w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
  j.t.
  Dz.U. 2015 poz. 1865 (art. 20 i następne).

  duska00 skomentował/a odpowiedź 2016-01-20 22:24

  No przeczytałam wszystkie te art w dół i na to wyglada że nie mam na co liczyć na jakikolwiek zwrot ? Dziekuje że odpowiada Pan na moje pytania , ale jesli nie mam co liczyc juz na żaden zwrot prosze napisać ... bo myślałam że coś moge odpisac jak nie vat z rachunków to może z pitu. Lokal do uzytkowania był mi oddany 07.07.2015 pozwolenie na budowe dostalą spółka w 2014. większość ludzi nadal się remontuje naprawdę nasze państwo daje tak mało czasu na zakup i rozliczenie z tych materiałów?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-01-27 20:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę zauważyć, że ulga jest kierowana do tych co budują a nie kupują wybudowane. A proces budowy trwa z reguły kilka lat, stąd trochę czasu na przygotowanie dokumentacji i wniosku jest.
  No i właśnie - można mieć spore wątpliwości co do tego, czy ulga Pani przysługuje. Jest ona bowiem przewidziana na budowę a nie remont, a budował developer.

  duska00 skomentował/a odpowiedź 2016-02-29 15:18

  hm, czyli jednym słowiem mogę sobie tylko pomarzyć? Jak wcześniej pomagali albo z odsetkami kredytu albo z remontem to teraz już nic? Można to dwojako rozumieć bo budowa jest dewelopera jednak za pierwsze mieszkanie remont też było przyznawanie - nie mówie tutaj o sprzęcie agd tylko o materiałach budowlanych bo stan był surowy. A może pomoże mi Panw inny sposób? do rozliczenia podatku dochodowego prócz interentu jestem w stanie coś odliczyć skoro jestem kobietą w 7 mcu ciązy - samotna? a wychodzi mi że mam do zapłaty im jeszcze podatek... gdzie tego podatku to ja im już trochę dałam w 2015roku po mieszkanie i dochody . Bardzo bym była wdzięczna za pomoc .

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • eden9

  Dodano 2013-12-17 20:19 przez eden9

  Czy mogę skorzystać z ulgi na materiały budowlane kupując mieszkanie pod koniec 2013?

  Witam,
  kupiłam nowe mieszkanie w listopadzie 2013 r. W grudniu otrzymałam klucze. Mam kilka faktur za materiały do wykończenia, ale nie zdążę przez kilka dni kupić wszystkiego. Nie skorzystam więc z nowego programu rządowego "Mieszkanie dla Młodych" i nie zdążę skorzystać z ulgi VAT?

 • 4x721

  Dodano 2014-03-04 21:35 przez 4x721

  Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?

  Witam,
  zamierzam kupić w tym roku dom i go wykończyć - jak to zrobić, aby skorzystać z ulgi budowlanej i uzyskać zwrot części podatku VAT od materiałów budowlanych? Wprawdzie odpadam ze względu na wiek, ale wg mnie to jest dyskryminacja i sądzę, że dałoby się wygrać przed sądami. Tylko czy warto woj...

 • owcadolly

  Dodano 2014-02-19 21:47 przez owcadolly

  Rozliczenie zwrotu za materiały budowlane

  Witam,
  w roku 2012 kupiłam mieszkanie. To moje pierwsze mieszkanie 44 m2 i nie mam skończonych nawet 30 lat. Czy mogę odliczyć faktury za materiały budowlane zakupione w roku 2014?

 • ewaez

  Dodano 2014-02-18 22:59 przez ewaez

  Sprzedaż mieszkania hipotecznego a podatek dochodowy

  Witam,
  W 2011 r. zakupiłam mieszkanie- kawalerkę o wartości 151 tys. zł. Mój wkład własny wynosił 31 tys zł. Wzięłam 120 tys. zł kredytu hipotecznego. W październiku 2012 roku sprzedałam mieszkanie za cenę 185 tys. zł. Z tego 122 tys. zł poszło na spłatę kredytu na powyższe mieszkanie (doliczyli ods...

 • MAGDAMag

  Dodano 2016-08-04 16:07 przez MAGDAMag

  Sprzedaż i kupno mieszkania a podatek

  Witam,w 2015 roku sprzedałam mieszkanie własnościowe za kwotę 124 tys zł. W styczniu 2016 roku zakupiłam mieszkanie za kwotę 174 tys. zł, na które brałam kredyt hipoteczny. Czy obowiązuje mnie opłata podatku od wzbogacenia w Urzędzie Skarbowym?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Otrzymałeś w darowiźnie dom? Stracisz prawo do zwrotu podatku

  Otrzymałeś w darowiźnie dom? Stracisz prawo do zwrotu podatku

  Osoba, która przed złożeniem wniosku o zwrot części wydatków poniesionych na budowę pierwszego domu, otrzymała w darowiźnie inną nieruchomość mieszkalną, traci bezpowrotnie prawo do ulgi - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ...

 • Zwrot VAT na materiały budowlane: wystawianie faktur

  Zwrot VAT na materiały budowlane: wystawianie faktur

  Zmiana adresata pozwolenia na budowę nie może być traktowana jako nowe pozwolenie na budowę, gdyż pozwolenie nie straciło mocy wiążącej. Po przeniesieniu na inną osobę nie zostaje ono przez zmianę podmiotową cofnięte. Takie pozwolenie ...

 • Zwrot VAT na materiały budowlane: ważna data odbioru budynku

  Zwrot VAT na materiały budowlane: ważna data odbioru budynku

  Zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy powoduje, że do jego użytkowania można przystąpić w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia, o ile organ ten nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. W takim przypadku wniosek o ...

 • Zwrot VAT na materiały budowlane w trakcie budowy domu?

  Zwrot VAT na materiały budowlane w trakcie budowy domu?

  Przepisy ustawy wskazują jedynie, że termin, w którym najpóźniej osoba fizyczna musi złożyć wniosek o zwrot części VAT za kupione materiały budowlane, to 31 grudnia roku, w którym miało miejsce przystąpienie do użytkowania ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania