eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Stawki VAT a transport


2015-12-13 20:02 autor: boxer26

2 445 odsłon

Stawki VAT a transport

Witam,

zakładam działalność gospodarczą polegającą na usłudze transportu towarów na terenie całej UE pojazdem do 3,5t. Nie mogę rozgryźć, jakie stawki mam stosować do faktur za wykonane usługi przy transporcie np. z Polski do Francji, z np. Holandii do Polski oraz np. z Francji do Włoch.

Czy znaczenie ma skąd jadę dokąd i w jakim stopniu? Dodaję, że moim usługodawcą będzie firma spedycyjną z siedzibą w Polsce.
 
Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-14 13:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  w VAT usługi tranpsortowe opodatkowane są w kraju, gdzie znajduje się nabywca. W związku z tym, skoro faktury są wystawiane na firmę polską, VAT będzie krajowy. Z reguły będzie to stawka 23%. W przypadku tzw. transportu międzynarodowego, czyli z bądź do kraju trzeciego z terenu UE, możliwe jest zastosowanie stawki preferncyjnej 0% (i to nawet wówczas, gdy świadczona przez Pana usługa będzie częścią większej). Wymaga to jednak dodatkowych dokumentów.
  Pozostały transport (czyli na terenie UE) będzie ze stawką podstawową (mówimy oczywiście o transporcie drogowym towarów).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-11 08:35 przez konto usunięte

  Świadczenie usług dla zagranicy

  Prowadzę działalność w Polsce, ale robię dla klienta z USA. Ogólnie rzecz biorąc reprezentuje jego firmę więc świadczę usługi. I teraz stosuję stawkę VAT=0% bo zwolnione. Czy na fakturze coś jeszcze powinno się znaleźć dodatkowego?

 • Krystyna

  Dodano 2014-02-23 13:04 przez Krystyna

  Podatek VAT od usługi cięcia stali i transportowej

  Otrzymałam fakturę na zakup stali z odwrotnym obciążeniem. W fakturze jest ujęta usługa cięcia stali i transportu w cenie netto bez naliczenia podatku VAT. Czy słusznie?

 • bosacka

  Dodano 2016-01-22 14:59 przez bosacka

  Prawo do odliczenia podatku VAT

  Witam,proszę o odpowiedź na dwa następujące pytania:1/. Firma transportowa zatrudnia dwóch pracowników, obywateli Ukrainy, firma pokrywa im koszty noclegu. Otrzymaliśmy fakturkę za noclegi (w treści - noclegi) ze stawką pod. VAT 8%, czy możemy odliczyć podatek VAT z tej faktury?2/. Spółka rozpoczęła...

 • Miden

  Dodano 2015-09-06 16:43 przez Miden

  Handel autami, środek trwały, sprzedaż i zamiana auta w rozliczeniu

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą handlu pojazdami, usługi transportowe itp. Mam środek trwały - samochód ciężarowy typu VAN. Ogłaszałem go za 8000 zł brutto, nie było ofert kupna. Sprzedałbym go za 7500 zł brutto, lecz nie było chętnych. Pojawiła się propozycja zamiany na inny pojazd o podobne...

 • daneczka

  Dodano 2014-08-07 20:01 przez daneczka

  Założenie działalności w ciąży, a prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

  Witajcie,
  jestem w 3. miesiącu ciąży. Mam możliwość założyć firmę, nie fikcyjną (handel), która przyniesie określony przychód (wystawię fakturę VAT) i mam pytanie: czy wystarczy, że założę firmę, powiedzmy z początkiem przyszłego miesiąca i będę opłacała ZUS przez 90 dni - czy wtedy mam prawo nie ty...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania