eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Opodatkowanie kosztów transportu


2014-12-04 12:50 autor: Dagmara

2 990 odsłon

Opodatkowanie kosztów transportu

Prowadzimy sprzedaż krajową towarów opodatkowanych stawkami 23% i 8% VAT. Nasi kontrahenci obciążani są kosztami transportu. Jest to usługa świadczona dla nas przez firmę kurierską. Dodam, że firma kurierska wystawia nam fakturę z 23% VAT za usługi transportowe. Na fakturze koszt transportu widnieje jako oddzielna pozycja.

Czy zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT koszt transportu powinien być opodatkowany taką samą stawką jak towar? Co zrobić w sytuacji, gdy na tej samej fakturze są towary zarówno ze stawką 23%, jak również ze stawką 8%? Czy koszt transportu należy podzielić według stawki 23% i stawki 8%?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-04 21:55 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    skoro mamy do czynienia z usługą transportu jako bezpośrednio związaną ze świadczeniem głównym, czyli dostawą wyrobów, produktów wkalkulowaną w cenę to powinna być ona opodatkowana tą samą stawką podatku co dostawa towarów. Tym samym, w świetle brzmienia art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawyo Vat , cena produktów powiększona o kwotę transportu powinna być opodatkowana tą samą stawką podatku VAT jako jedno świadczenie, tj. stawką podatku w wysokości 8%, lub 23%(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 marca 2014 r., nr IPPP1/443-188/14-2/AW; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów), Jeżeli jednak rozdzielimy osobno towar czy  usługę  i osobno transport , to stosujemy 23%

    Dagmara skomentował/a odpowiedź 2014-12-05 08:34

    Dziekuję za odpowiedź. mam jednak pytanie odnośnie tego rozdzielenia tzn., że na przykład sprzedaję 1.rękawice z VAT 8% i muszę je dostarczyć do klienta i dodaję 2.transport na fakturze jako osobna pozycję to mogę zastosowac 23% czy zgodnie ze stawka towaru musze zastosowac 23%?

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-18 18:39 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    rozdzielenie towaru od transportu powoduje koniecznoś zastosowania a nie dobrowolnośc stawki 23%

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Hanna78

    Dodano 2014-07-17 13:06 przez Hanna78

    VAT na usługi budowlane w Niemczech

    Jestem czynnym podatnikiem Vat UE zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie innego czynnego podatnika VAT UE zarejestrowanego w Polsce będę wykonywał usługę na terenie Niemiec polegającą na rewitalizacji terenów zielonych na zlecenie niemieckiego kontrahenta.
    Z jaką stawką podatku VAT mam wystawić faktu...

  • firmaG

    Dodano 2019-10-16 10:21 przez firmaG

    Jaka stawka podatku VAT?

    Jaką stawkę podatkową powinniśmy naliczać od 1 listopada 2019 r. i czy na fakturze VAT powinna widnieć adnotacja "Mechanizm podzielonej płatności" czy "split-payment".Nasza firma jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Kod PKD 25.62.Z: Obróbka mechaniczna elementów metalowych. Zawarliśmy umowę...

  • Kamilllllll

    Dodano 2019-08-01 14:16 przez Kamilllllll

    Jaki VAT na zestaw do uprawy?

    Chciałbym wprowadzić do sprzedaży zestaw do uprawy mikro warzyw na parapecie. Zestaw składa się z mieszaniny ziemi i perlitu oraz ziaren danego gatunku. Wszystko warstwami ułożone w tacce i gotowe do uprawy bez babrania się w ziemi.I tu moje pytanie: jaki VAT na taki produkt? Ziemia i perlit to 8%, ...

  • AGA 1

    Dodano 2016-10-11 12:17 przez AGA 1

    Odliczenie VAT od usług opodatkowanych poza terytorium kraju

    Polska firma, spółka z o.o.(X) świadczy usługi transportu towarów na terenie krajów UE na rzecz innej polskiej spółki z o.o. (Y) Obie spółki są zarejestrowane do VAT tylko w Polsce. Spółka Y wystawiła refakturę kosztów autostrad, którymi pojazdy spółki X poruszały się na terenie UE (Francja, Wielka ...

  • JEZYK3

    Dodano 2014-07-12 14:08 przez JEZYK3

    Faktura na 12000 zł i 8,5% podatek. Ile zapłacę do US?

    Witam,
    od 19.05.2014 prowadzę działalność, 17.06.2014 wystawiłem fakturę na 12000 zł.
    Ze względu na brak odpowiedzi ponawiam pytanie...
    Jaki podatek powinienem zapłacić zakładając, że wystawiona faktura podlega 8,5% podatkowi oraz płacę 270,40 zł ubezpieczenia zdrowotnego i 160,78 zł ubezpieczenia s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania