eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Jak rozliczyć VAT przy zakupie i sprzedaży towaru w ramach odwrotnego obciążenia?


2014-07-13 22:12 autor: konto usunięte

6 463 odsłon

Jak rozliczyć VAT przy zakupie i sprzedaży towaru w ramach odwrotnego obciążenia?

Jak rozliczyć VAT przy zakupie i sprzedaży towaru w ramach odwrotnego obciążenia? Jestem małym przedsiębiorcą. Zakupiłem blachę (otrzymałem fakturę odwrotne obciążenie), z której następnie wykonam obróbki blacharskie, które sprzedaję jako gotowy wyrób.

Jak wystawić fakturę? Czy muszę rozdzielać pozycje na materiał i wykonanie, wykazując ilość zużytego materiału. tak bym mógł rozliczyć ilościowo zakup, czy wystarczy wpisać jedną pozycję "wykonanie obróbek z własnego materiału" naliczając VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-15 08:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przede wszystkim należy pamiętać, że kupując coś w ramach odwrotnego obciążenia nie zawsze sprzedaż także w tym systemie nastąpi. Wszystko bowiem zależy od tego, co będzie sprzedawane.

  Przykładowo kupujemy surową blachę w ramach odwrotnego obciążenia, a następnie blachę tę przerabiamy i sprzedajemy zupełnie inny produkt (a niekiedy nawet usługę z wykorzystaniem materiału własnego), który to już odwrotnym obciążeniem nie jest objęty i trzeba go opodatkować z reguły podstawową stawką VAT.

  I tak zapewne jest Panaprzypadku. Kupuje Pan blachę z "odwrotnym obciążeniem", którą następnie wykorzystuje do wykonania określonych czynności (strzelam że chodzi o usługi dekarskie).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 4 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • benw4259

  Dodano 2014-06-13 18:27 przez benw4259

  Kontrahent nie chce mi wystawić faktury VAT ze stawką 0 % choć spełniam wymagania!

  Witam,
  mam następujący problem: współpracuję z pewną firmą już 5 lat. Otrzymywałem od niej faktury na zakup towaru ze stawką 0%, posiadam NIP europejski, mam aktywny status podatnika VAT. Ostatnio przeprowadzałem się i aby było mi wygodniej odebrać towar podałem nowy adres dostawy, dane do faktury z...

 • Tymek88

  Dodano 2014-03-18 10:18 przez Tymek88

  Firma zarejestrowana w Belgii a wystawienie faktury VAT w Polsce

  Witam,
  mam zarejestrowaną firmę w Belgii. Zakupiłem w Polsce laptopa na firmę. W sklepie wystawiono mi i naliczono 23% VAT-u. Czy faktura VAT nie powinna być wystawiona z 0% stawką VAT? Jeżeli tak, to jak teraz odzyskać zapłacony podatek?

 • gregus

  Dodano 2015-04-15 15:51 przez gregus

  Transgraniczne świadczenie usług

  Witam,mam firmę zarejestrowaną w Irlandii i chcę świadczyć usługi handlowe w Polsce. Wiem, że jeżeli towar nie opuści kraju, dostawca dolicza mi VAT do faktury. Co w chwili gdy ja sprzedaję towar dalej i klient chce fakturę VAT? Czy mogę wystawić fakturę z VAT gdy firma jest zarejestrowana za granic...

 • kulka

  Dodano 2014-04-01 22:57 przez kulka

  Zawieszenie działalności. Czy można wystawić fakturę za usługę?

  Prowadzę działalność hydrauliczno-gazową, jestem na emeryturze, działalność jest zryczałtowana z VAT-em.
  Czy jak zawieszę działalność to w razie zlecenia usługi mogę wystawić fakturę VAT i co z opłatą ZUS. Czy muszę opłacić?

 • lussii

  Dodano 2013-11-30 14:08 przez lussii

  Wynajem magazynu. Faktura czy pokwitowanie?

  Prowadzę działalność sklep ale jako osoba fizyczna mam do wynajęcia magazyn. Wynajmuję go firmie na magazyn, płacę 8,5 procent do urzędu skarbowego, jestem podatnikiem VAT. Czy mam im wystawiać fakturę VAT, czy tylko pokwitowanie lub rachunek jako osoba fizyczna? Obiekt nie jest środkiem trwałym w f...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania