eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT od rat leasingowych po 1.04.2014 r.


2014-05-15 16:11 autor: viotG

4 794 odsłon

VAT od rat leasingowych po 1.04.2014 r.

Odliczanie VAT od rat leasingowych, a podatek dochodowy.

Zawarłam w lutym 2014 r. umowę leasingu operacyjnego na samochód z tzw. kratką i o ładowności ponad 500 kg (homologacja ciężarowy). Umowa została zarejestrowana w US do 31 marca. Samochód wykorzystywany jest do celów mieszanych tj. działalności gospodarczej i prywatnie, zatem nie muszę prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Ponieważ umowa została zarejestrowana w US nabywam prawo do odliczenia VAT-u z rat leasingowych w 100%, natomiast wartość netto raty leasingowej mogę zaliczyć w koszty, ale tylko w wysokości 50%, ponieważ wykorzystuję samochód do celów mieszanych.

Odliczanie paliwa przysługuje mi w 50% ponieważ jest to samochód ciężarowy z kratką. Nieodliczony VAT (te drugie 50%), nie mogę zaliczyć w koszty, ponieważ wykorzystuję samochód do celów mieszanych, zatem mogę w koszty wliczyć 50% faktury netto za zakup paliwa.

Czy moje stanowisko jest prawidłowe?

Pytanie zaktualizowano 2014-05-19 15:18

Dziękuję za odpowiedź w zakresie Vatu, ale pozostaje sporny dla mnie podatek dochodowy. Wartość netto rat leasingowych powinna być zaliczana do kosztów w 50%?, ja uważam że zmiana przepisów w zakresie Vat nie ma wpływu na podatek dochodowy i raty netto leasingu w całości powinny być zaliczane bezpośrednio w koszty. Umowa leasingu zawarta jest na uzytkowanie samochodu dla potrzeb działalnosci gospodarczej.

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-15 20:39 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Tak , dokladnie , bowiem prawo do pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych nie oznacza możliwości pełnego odliczenia VAT od pozostałych wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Tu będą mieć zastosowanie nowe regulacje

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-19 14:46 autor odpowiedzi: viotG

  Dziękuję za odpowiedź w zakresie Vatu, ale pozostaje sporny dla mnie podatek dochodowy. Wartość netto rat leasingowych powinna być zaliczana do kosztów w 50%?, ja uważam że zmiana przepisów w zakresie Vat nie ma wpływu na podatek dochodowy i raty netto leasingu w całości powinny być zaliczane bezpośrednio w koszty. Umowa leasingu zawarta jest na uzytkowanie samochodu dla potrzeb działalnosci gospodarczej.

  Proszę o odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-23 21:39 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Do  kosztów zalicza się calą ratę nettojak dotychczas  i 50%  aler tylko nieodliczonego Vat.

  Chociaż z przepisów to nie wynika ( chodzi o nieodliczony Vat ) ale w praktyce będzie się ujmować go po stronie kosztów .

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • halcia4

  Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4

  Samochód w firmie. Jaki wybrać i jak rozliczać?

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
  Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...

 • bmwdulk

  Dodano 2014-01-17 07:51 przez bmwdulk

  Odliczanie VAT od zakupu benzyny

  Witam!
  W naszym przedsiębiorstwie, spółce cywilnej, posiadamy dwa samochody. Posiadają homologację ciężarową (kratka), a ich masa nie przekracza 3,5 tony. Jeden z nich jest napędzany olejem napędowym, drugi etyliną bezołowiową. Jesteśmy ryczałtowcem.
  Proszę o informację, czy po zmianach w 2014 roku ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-20 21:25 przez konto usunięte

  Działalność, samochód prywatny, ryczałt, ewidencja, kilometrówka

  Prowadzę działalność w mieście > 500000 mieszkańców. Czy mogę sobie przyznać ryczałt 700 km? Czy każdego dnia muszę opisywać trasę (jest to często do 7 miejsc na terenie miasta)? Po przejechaniu 700 km mam faktury na paliwo za 400 zł, a ryczałt wynosi 585,06 zł.
  Którą wartość mogę wpisać jako koszt ...

 • Zofiaaa

  Dodano 2014-07-17 15:58 przez Zofiaaa

  Jakim dokumentem księgować w PKPiR nieodliczony VAT od paliwa?

  Kupujemy do firmy paliwo w ilości hurtowej. Fakturę w PKPiR księguję w dacie jej otrzymania a podatek VAT rozliczam w kolejnym miesiącu, ponieważ jeszcze nie wiem, ile paliwa zużyte zostanie do samochodów, dla których mogę odliczyć tylko 50% VAT.
  Po zużyciu całego paliwa, a jest to już kolejny miesi...

 • monika0710

  Dodano 2014-05-12 11:11 przez monika0710

  Pierwsza działalność gospodarcza - sklep z ubrankami. Jakie będą opłaty?

  Witam,
  planuję otworzyć swoją pierwsza działalność gospodarczą, sklep z ubrankami dla dzieci - używane i nowe.  Nigdy wcześniej nie dowiadywałam się, jakie są koszty związane z własną firmą, dlatego proszę o pomoc. 
  Ubranka kupować będę w hurtowni, która sprowadza je z Anglii. Dostanę normalnie na t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

 • Leasing samochodu: uważaj na opłatę własną, aby koszty zaliczyć jeszcze do 2022 r.

  Leasing samochodu: uważaj na opłatę własną, aby koszty zaliczyć jeszcze do 2022 r.

  Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć w kosztach 2022 roku zakup samochodu muszą dopilnować, aby tzw. opłata własna została zaksięgowana na rachunku firmy leasingowej w grudniu. To księgowanie jest kluczowe dla określenia daty ...

 • Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?

  Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?

  W grudniu wielu przedsiębiorców zastanawia się jak jeszcze mogliby obniżyć należne za ten rok podatki. Jednym z rozwiązań są zakupy sprzętów na cele działalności gospodarczej. Eksperci z firmy inFakt podpowiadają, w jaki sposób ...

 • Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania