eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Data powstania obowiązku podatkowego VAT a zapisy w umowie handlowej


2014-02-05 18:26 autor: iwa45

2 700 odsłon

Data powstania obowiązku podatkowego VAT a zapisy w umowie handlowej

Dzień dobry,

Wiemy, że od 2014 roku zgodnie z art. 19a ustawy w 2014 roku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Ale zetknęłam się również z taką informacją:

"Od 2014 r. moment powstania obowiązku podatkowego będzie zależał od szczególnych postanowień umowy między przedsiębiorcami. Jeśli strony postanowią, że dopiero dostarczenie kontrahentowi całości towaru objętego umową przenosi własność na nabywcę, obowiązek podatkowy powstanie w dniu zakończenia ostatniego transportu. Innym razem towar może zmienić właściciela bez jego wydania. Podpisując umowę podatnik może zatem w pewnym zakresie operować obowiązkiem podatkowym w VAT i to całkiem legalnie."

Czy to oznacza, że np. jeżeli w umowach z klientami będzie zapis (zastrzeżenie): "momentem dostawy towarów  jest data wystawienia faktury sprzedaży VAT", to wtedy momentem powstania obowiązku podatkowego VAT będzie również data faktury, a nie data faktycznie dostarczonego towaru? Czy taki zapis w umowach ma moc prawną, jeżeli chodzi o moment opodatkowania VAT u dostawcy oraz jego odliczenia u nabywcy towaru? Dodam, że dostawca ma podpisaną umowę z firmą kurierską i faktyczna data dostarczenia towaru do odbiorcy zawsze jest późniejsza niż data wystawienia faktury.

Bardzo proszę o odpowiedź, czy w taki sposób zmodyfikowane umowy (o taki zapis) zmieniają datę powstania obowiązku podatkowego VAT (tu konkretnie z daty dostarczenia na datę wystawienia faktury sprzedaży)? Byłoby to duże ułatwienie dla firmy, w której pracuję, szczególnie na przełomie miesiąca.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • simonsr

  Dodano 2014-03-16 16:06 przez simonsr

  Wpis do KPiR, metoda kasowa a faktura sprzedaży wysyłkowa

  Witam,
  jestem VAT-owcem z metodą kasową. Prowadzę sprzedaż internetową, chciałbym się dowiedzieć z jakim dniem wpisać do PKPiR fakturę sprzedaży, zapłatę otrzymałem 10 marca, fakturę wystawiłem z dniem 12 marca i dokonałem wysyłki towaru.
  Czy faktura powinna być zaksięgowana z dniem wystawienia fakt...

 • Ania K.

  Dodano 2013-12-07 21:28 przez Ania K.

  Jaki VAT na usługi instalacyjno montażowe oświetlenia ulicznego?

  Witam,
  bardzo proszę o informację jakim podatkiem od towarów opodatkowane są usługi montażu, konserwacji itp. oświetlenia ulicznego? Jak firma ma wystawić fakturę VAT?
  A co w sytuacji, jeżeli firma wypożycza tylko na pewien okres oświetlenie? Jak ma się do tego VAT?

 • milan

  Dodano 2014-02-07 14:45 przez milan

  Obowiązek podatkowy VAT 2014 a faktura za hosting

  Z jakim dniem powstanie obowiązek podatkowy VAT dla faktury wystawionej 15.01.2014 r., termin płatności 14 dni za usługę ciągłą, jaką jest hosting o treści:
  "opłata za serwer stron www (hosting) od 7.02.2014 do 6.02.2015 r."?
  Usługa będzie wykonywana w sposób ciągły od 7.02.2014 do 6.02.2015 r. i za...

 • basiunia

  Dodano 2013-06-25 11:00 przez basiunia

  Usługi budowlane a zaliczka. Jaką fakturę wystawić i gdzie rozliczać w VAT i KPiR?

  Prowadzę usługi budowlane, zlecenie będzie wykonane za 4 tygodnie. Ja już otrzymałam całą kwotę - klient wziął na raty. Jaką fakturę wystawić i gdzie rozliczać w VAT i KPiR? A co z przedpłatą na usługi budowlane? Termin wykonania usługi za 4 tygodnie, a w momencie podpisania umowy klient zostawił pr...

 • Samnetgks

  Dodano 2014-01-16 14:50 przez Samnetgks

  Działalność gospodarcza a turnieje sportowe

  1. Zakładając działaność gospodarczą, jako organizator turniejów itp. imprez wynajmując do tego potrzebne hale i boiska, to jaki muszę wpisać PKD?
  2. Jaki VAT będę musiał odprowadzić od tej części działalności zakładając, iż biorąc od każdej drużyny wpisowe za turniej np.: uzbieram 1500 zł (oczywiśc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania