eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaUsługi zewnętrzne › Czy mogę świadczyć usługi firmie, w której pracuję?


2013-06-07 10:33 autor: artii4_4

4 699 odsłon

Czy mogę świadczyć usługi firmie, w której pracuję?

Pracuję w firmie, w której zajmuję się obróbką, skrawaniem. Postanowiłem sobie kupić tokarkę. Czy mogę tej firmie świadczyć usługi, czy może jest jakiś tytuł prawny  tego zabraniający, np. ustawa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-07 10:37 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Można, ale nalezy pamiętać, że nie będzie możliwe korzystanie z preferencyjnych stawek zus dla nowo uruchomionej działalności gospodarczej, a także wybranie opodatkowania podatkiem liniowym w podatku od osób fizycznych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-17 20:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dodam że ryczałt ewidencjonowany też nie będzie tutaj mógł być wybrany.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-29 21:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  Napiszę w tym samym wątku bo sprawa podobna. Pracuję obecnie na umowę o pracę i chcę przejść na działalność i wystawiać pracodawcy faktury. Rozumiem, że ulgowy ZUS nie przejdzie ale dlaczego nie mogę wybrać opodatkowania liniowego. Żeby być na czysto planuję zakończyć współpracę na umowę o pracę w grudniu a rozpocząć działalność od stycznia i rozliczać się podatkiem liniowym. Są jakieś prawne przeciwskazania? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-31 19:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli będą to dwa różne lata podatkowe to przeciwskazań nie ma. Ograniecznie wynika z art. 9a ust. 3 updof:

   Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (podatek liniowy), uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: 1)   (uchylony), 2)   wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-31 19:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziekuje za odpowiedz. A czy w przypadku gdy wynagrodzenie za grudzien dostane przelewem na konto okolo 10 stycznia (z tytulu jeszcze umowy o prace) czy nadal to nie koliduje z podatkiem liniowym? Czy lepiej kombinowac i poprosic pracodawce o przelew jeszcze w grudniu?

  z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mac899

  Dodano 2017-07-13 23:00 przez mac899

  Czy obowiązuje mnie płatność ZUS?

  Prowadzę działalność gospodarczą. Płacę pełny ZUS. Od 20 lipca zaczynam pracę na umowę - świadczenie usług w innej firmie.Czy przez ten czas zatrudnienia muszę płacić ZUS w swojej firmie? Czy jestem zwolniony z płacenia z chwilą rozwiązania umowy z inną firmą na umowę świadczenie usług?

 • kika_233

  Dodano 2013-10-24 14:36 przez kika_233

  Umowa o pracę a działalność gospodarcza

  Witam,
  jestem zatrudniona w medycznej firmie na umowę o pracę. W tej samej firmie mam zacząć świadczyć inne usługi. W związku z tym mam pytanie: czy zakładając działalność gospodarczą w celu wykonywania tych usług i pracując nadal na umowę o pracę w ramach DG będę opłacać tylko składki na ubezpiecze...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-04 14:32 przez konto usunięte

  Czy muszę zrobić remanent?

  Dwa dni temu rozpoczęłam działalność gospodarczą - świadczę usługi. Czy jak na dzień ropoczęcia nie miałam żadnych towarów ani materiałów to muszę sporządać spis z natury?

 • apmasaze

  Dodano 2013-04-02 21:53 przez apmasaze

  Rejestracja działalności gospodarczej - jakie formularze i oświadczenia są wymagane przez US?

  Jakie formularze, oświadczenia muszę dostarczyć do Urzędu Skarbowego zakładając działalność gospodarczą? Przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i jednoczesnym zatrudnieniu w innej firmie jako pracownik etatowy.

 • tomka

  Dodano 2012-10-21 20:39 przez tomka

  Usługi biurowe. Jaki kod PKD?

  Planuję podjąć pracę biurową, pracodawca wystawia wymaganie prowadzenia działalności gospodarczej. Jaki kod PKD odpowiada sprzedaży usług biurowych? Do obowiązków będzie wchodzić również wystawianie faktur. Czy to jest PKD 82.11.  Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.
  Bardzo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • 5 zasad rozliczeń z ZUS-em

  5 zasad rozliczeń z ZUS-em

  Prowadzenie własnej firmy rodzi obowiązki podatkowe, ale również zobowiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych. Każdy przedsiębiorca musi bowiem terminowo odprowadzać składki do ZUS. Unikanie lub zaniedbywanie tego obowiązku oznacza ...

 • Kalendarz przedsiębiorcy. Sprawdź, co cię czeka do końca roku

  Kalendarz przedsiębiorcy. Sprawdź, co cię czeka do końca roku

  Gdy w kalendarzu wrzesień, a czas letnich urlopów już powoli za nami, druga połowa roku w firmie nabiera tempa. Warto usystematyzować, jakie obowiązki stoją przed przedsiębiorcą i o czym należy pamiętać.

 • Obowiązki przedsiębiorcy a koniec roku

  Obowiązki przedsiębiorcy a koniec roku

  Zbliżający się koniec roku to dla przedsiębiorców, obok podsumowania realizacji planów, czas dopełnienia obowiązków, które wynikają z przepisów prawa. Warto jak najszybciej sprawdzić, jakie powinności i do kiedy musimy wypełnić.

 • Polski Ład: 15 najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących PIT i składki zdrowotnej

  Polski Ład: 15 najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących PIT i składki zdrowotnej

  Ulga dla klasy średniej, składka zdrowotna, PIT-2 - to zagadnienia, co do których pojawia się najwięcej pytań po wejściu w życie zmian wynikających z Polskiego Ładu. Eksperci EY wyjaśniają wątpliwości i jednocześnie sygnalizują ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Usługi zewnętrzne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania